105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
30 maja 2024 - czwartek Imieniny: Ferdynanda, Karola, Jana

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Maciej Wowk

The Best Of PL

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
30 maja 2024 - czwartek Imieniny: Ferdynanda, Karola, Jana

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
30 maja 2024 - czwartek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1712312340

Beyoncé zaprezentowała nowy album, Cowboy Carter

Wydany 29 marca ósmy album studyjny Beyoncé „COWBOY CARTER” zbiera kolejne pozytywne recenzje.


Nowy krążek czyli Act II trylogii nosi tytuł Cowboy Carter. Jest to druga część trzyalbumowego projektu nagranego podczas pandemii. 

„COWBOY CARTER”, którego producentką wykonawczą była sama Beyoncé, obejmuje różne gatunki muzyczne, jednak jest głęboko zakorzeniony w muzyce country. To dzieło artystki, która nieustannie się rozwija i tworzy bez ograniczeń. Nie przeprasza, nie szuka pozwolenia, na nowo definiuje brzmienie muzyki i obala przyjęte normy dotyczące amerykańskiej kultury. To także jej hołd dla przeszłości i sposób na oddanie czci pionierom muzyki country, rockowej, klasycznej i operowej.
Najnowszy album jest mieszanką dźwięków, które Beyoncé uwielbia i przy których dorastała, pomiędzy wizytami i występami w Houston Rodeo – Country. Dźwiękowa różnorodność albumu to także zasługa wielu instrumentów – są tu m.in. akordeon, harmonijka ustna, tarka, gitary, ukulele,  Vibra-Slap, mandolina, skrzypce, organy, fortepiany i banjo. Jest też mnóstwo klaskania w dłonie, tupania butami po drewnianej podłodze i tak, nie przesłyszeliście się – jej paznokcie zamiast perkusji.
„Radość tworzenia muzyki polega na tym, że nie ma tu żadnych zasad”, komentuje Beyoncé. „Im częściej widzę ewolucję świata, tym głębsze połączenie odczuwam z czystością dźwięku. Mając do dyspozycji sztuczną inteligencję i cyfrowe filtry i programowanie, chciałam wrócić do prawdziwych, bardzo starych instrumentów. Nie chciałam, aby niektóre warstwy, takie jak smyczki, gitary (zwłaszcza gitary!) czy organy były idealnie nastrojone. Niektóre piosenki zachowały surowość – skupiłam się w nich na folku. Wszystkie dźwięki były tak organiczne i ludzkie – wiatr, trzaski, a nawet odgłosy ptaków i kurczaków, czyli odgłosy natury”.
Wśród inspiracji do stworzenia albumu znalazły się kultura Południa i Dzikiego Zachodu: Rodeo, filmy i historie oryginalnych kowbojów. To właśnie na Rodeo Bey po raz pierwszy zobaczyła różnorodność ludzi kochających muzykę country i amerykański styl życia. Wspólny grill, różne społeczności i kowbojskie ubrania – wszystko to składało się w piękną całość. Wśród tłumów byli kowboje różnych ras: Czarni, Latynosi, czy rdzenni mieszkańcy Ameryki, którzy wnieśli swój cenny, autentyczny wkład w kulturę. Ich historie są dziś synonimem historii Ameryki.
Różnorodne brzmienie albumu nie przyćmiewa jednak jej głosu, który wciąż jest w centrum uwagi. Wokal Beyoncé rzuca oślepiające światło na narrację przesiąkniętą opowiadaniem prawdziwych historii i magią podróży z powrotem do korzeni. Bey nie od dziś jest studentką historii –  „COWBOY CARTER” stanowi więc kontynuację wydanego w 2022 roku „RENAISSANCE”, który zakorzeniony był w muzyce dance oraz celebracji życia mimo przeciwności losu.
„COWBOY CARTER” to dzieło artystki, która tworzy na własnych zasadach. W żadnym z 27 utworów Bey nie zważa na ograniczenia nałożone na gatunki. Jako producentka eksperymentuje ze zmianami akordów i tonacji, bez trudu mieszając gatunki, naginając wszelkie zasady i miksując razem to, co nieoczekiwane. Na płycie znalazły się nie tylko nowe wersje klasyków („BLACKBIIRD” The Beatles i „JOLENE” Dolly Parton), ale i dźwiękowo różnorodne dzieła, takie jak „SWEET HONEY BUCKIN”, „RIVER DANCE” czy „II MOST WANTED”. ”
„Mój proces polega na tym, że muszę eksperymentować”, mówi Beyoncé. „Lubię być otwarta na nowe doświadczenia i mieć swobodę wydobywania wszystkich aspektów z rzeczy, które kocham. Dlatego właśnie pracowałam nad wieloma piosenkami. Nagrałam ich chyba ze 100. Kiedy mam to już za sobą, czas ułożyć puzzle – uświadomić sobie spójność i wspólne tematy piosenek, a następnie stworzyć solidny kawałek albumu”.
W rzeczy samej, album ten jest niezwykłym eksperymentem. Każda z piosenek stanowi swego rodzaju odnowiony western. Artystka czerpała inspirację z takich filmów jak „Pięć palców dla Marsylii” (2017), „Miejski kowboj” (1980), „Nienawistna ósemka” (2015), „Kosmiczni kowboje” (2000), „Zemsta rewolwerowca” (2021) i „Czas krwawego księżyca” (2023), wielokrotnie wyświetlając filmy na ekranie podczas procesu nagrywania. Niektóre elementy perkusyjne zostały zainspirowane ścieżką dźwiękową „Bracie, gdzie jesteś?” (2000), gdzie było bardziej bluegrassowo. Mamy tu przeróżne filmowe elementy – śpiewających kowbojów, ruch Blaxploitation, spaghetti westerny i fantasy. Limitowana edycja winylowa przedstawia mikrofon w kształcie pistoletu, przypominający uciekające przed prawem Thelmę i Louise, jednak pistolet ten to niewidzialna, hiper przesadzona rzeczywistość.
Beyoncé przeplata własne doświadczenia z historią USA. Tytułowa postać, Cowboy Carter, narodziła się z doświadczeń artystki i została zainspirowana oryginalnymi Czarnymi kowbojami Dzikiego Zachodu. Samo słowo „kowboj” było używane w obraźliwy sposób, aby opisać byłych niewolników jako „chłopców” – najbardziej „wykwalifikowani” mieli najtrudniejsze zadania w obchodzeniu się zarówno z końmi, jak i bydłem. Niszcząc negatywne konotacje, Bey pozostawia miejsce na siłę, oddając hołd mężczyznom, którzy byli prawdziwym wyrazem Zachodniego męstwa.
Podczas gdy „RENAISSANCE” było deklarowanym odrodzeniem po pandemii, „COWBOY CARTER” stanowi ukłon w stronę akademickiej zmiany. Artystka na nowo definiuje to, czym jest Country i Americana oraz to, kto może zostać w nich uwzględniony. Album otwiera „AMERIICAN REQUIEM” – przypominający hymn alarm, który unicestwia stare poglądy na temat sztuki i ludzi, którzy ją tworzą.
Beyoncé otoczyła się znakomitą grupą współpracowników.  Dołączyli do niej The-Dream, Pharrell, NO I.D., Raphael Saadiq, Ryan Tedder, Ryan Beatty, Swizz Beatz, Khirye Tyler, Derek Dixie, Ink, Nova Wav, Mamii, Cam, Tyler Johnson, Dave Hamelin i Shawn „JAY-Z” Carter. Wspólnie odnaleźli perełki w każdej piosence. Trwający latami proces często oznaczał łączenie fragmentów różnych nagrań, zmianę instrumentacji w jednym miejscu, czy dodanie werbla tu i tam.
„Tworzenie tego albumu trwało ponad pięć lat”, wspomina Bey. „Naprawdę wspaniale było mieć czas i przestrzeń, aby się rozwinął. Początkowo chciałam postawić «COWBOY CARTER» na pierwszym miejscu, ale w obliczu pandemii zrobiło się zbyt ciężko. Wszyscy chcieliśmy tańczyć. Zasłużyliśmy na taniec. Musiałam zaufać Bogu i poczekać na odpowiedni moment”.
Poza będą, na płycie możemy usłyszeć wiele świetnych wokalistów, muzyków i mówców, takich jak Dolly Parton, Willie Nelson, Linda Martell, Stevie Wonder, Chuck Berry, Mylie Cyrus, Post Malone, Jon Batiste, Rhiannon Giddens, Nile Rodgers, Robert Randolph, Gary Clark, Jr., Willie Jones, Brittney Spencer, Shaboozey, Reyna Roberts, Tanner Adell i Tiera Kennedy.
„COWBOY CARTER” to muzyczna mikstura, jakiej nikt z nas nie spodziewał się nawet po najbardziej innowacyjnej artystce i producentce na świecie. Przekraczanie granic stało się dla niej jednak normą. Beyonce łączy kulturę i historię oraz dokłada kolejną istotną cegiełkę do swojego katalogu.
„Myślę, że ludzie będą zaskoczeni, ponieważ nie sądzę, że ta muzyka jest tym, czego oczekują”, mówi Beyoncé. „To jednak najlepsza muzyka, jaką kiedykolwiek stworzyłam”.
 
źródło: sonymusic.pl