
Grudzień to tradycyjnie czas podsumowań, ale również planowania na nowy rok. Jak mówi Hubert Papaj – Prezes Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. z Jeleniej Góry, 2023 rok będzie szczególnym okresem, w którym kontynuowane będą aktualne projekty, ale również będzie to rok jubileuszowy, związany z obchodami 30-lecia KARR, jak i czas składania nowych projektów, szczególnie związanych ze współpracą z partnerami z Saksonii oraz Czech.
Do najważniejszych trwających projektów należy zaliczyć:
- Działania w ramach projektu „Bliżej tradycji, bliżej siebie” realizowane razem z partnerem projektu, którym jest Okresní hospodářská komora v Jablonci nad Nisou w tym:
- 3 Polsko-Czeski Festiwal Smaków (pierwszy weekend sierpnia), w ramach którego odbędą się pokazy kulinarne z Polski i z Republiki Czeskiej, wspólne gotowanie potraw wraz z degustacją, konkursy z historii, tradycji i kuchni z udziałem uczestników z Polski i Republiki Czeskiej, warsztaty z warzenia piwa czeskiego i polskiego, animacje dla dzieci, gry, zabawy, prezentacje i sprzedaż regionalnych produktów spożywczych
Film z ostatniej edycji. https://www.youtube.com/watch?v=EyPrAiW6uEo&t=11s
- wystawa Produktów Regionalnych „Wyprodukowano pod Śnieżką” (27 sierpnia), to jest prezentacja i sprzedaż rzemiosła transgranicznego regionu i rękodzieła, prezentacja i sprzedaż regionalnych spożywczych, pokazy tradycyjnego rzemiosła, warsztaty rękodzielnicze, animacje dla dzieci, występy regionalnych zespołów muzycznych z Polski i z Czech.
Relacja z 20 wystawy https://www.youtube.com/watch?v=MYNY8ZLrNWw&t=1s
- 23 „Parada rowerów” – 27 sierpnia, start Plac Ratuszowy
- Cykl wydarzeń związanych z obchodami jubileuszu 30-lecia Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, która mocno wpisała się w życie oraz rozwój subregionu jeleniogórskiego,
- W listopadzie 2023 roku, a dokładnie w dniach 16/17.11. odbędzie się w Karpaczu jubileuszowe 30 Polsko-Czesko-Niemieckie Forum Kooperacji firm. Jest to największa w kraju giełda B2B, połączona z konferencją dotyczącą najważniejszych z punktu widzenia przedsiębiorców tematów.
- Równocześnie KARR w dalszym stopniu będzie wspierał lokalnych przedsiębiorców poprzez oferowanie pożyczek (w tym też częściowo umarzalnych). Mowa tu o Funduszu Dostępności, projekcie z Banku Gospodarstwa Krajowego, który ma na celu udzielanie preferencyjnych pożyczek na likwidację barier architektonicznych, co ma skutkować zapewnieniem dostępności budynków dla osób ze szczególnymi potrzebami m.in. osób z niepełnosprawnościami, rodziców z dziećmi oraz osób starszych. Podmiotami uprawnionymi do ubiegania się o Wsparcie są:
- jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia, jednostki organizacyjne jednostek samorządu terytorialnego posiadające osobowość prawną;
- podmioty w ramach administracji rządowej, m.in. państwowe osoby prawne, w tym jednostki od nich zależne;
- spółki komunalne oraz inne podmioty zależne od jednostek samorządu terytorialnego;
- inne niewymienione powyżej jednostki sektora finansów publicznych posiadające osobowość prawną;
- podmioty tworzące system szkolnictwa wyższego i nauki;
- instytucje kultury;
- spółdzielnie mieszkaniowe;
- wspólnoty mieszkaniowe;
- towarzystwa budownictwa społecznego;
- osoby fizyczne posiadające Budynki mieszkalnictwa wielorodzinnego.
W 2022 roku Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. wspólnie z partnerami otrzymała środki z Dolnośląskiego Funduszu Rozwoju sp. z o.o. i świadczyć będzie usługę pośrednictwa finansowego polegającej na udzielaniu i kompleksowej obsłudze produktu finansowego pn. „Pożyczki na Rozwój” obejmującego produkty:
- Pożyczka Inwestycyjna (PI),
- Pożyczka Obrotowa (PO)
To tylko niektóre z działań, o których mówi Prezes Hubert Papaj. Kolejne projekty są już na etapie uzgadniania z partnerami z Saksonii oraz Czech, zaowocuje to z pewnością kolejnymi ciekawymi projektami skierowanymi do przedsiębiorców ale też innych grup zawodowych i wiekowych.