Projekt o wartości blisko 1 miliona Euro, powstał z inicjatywy trzech partnerów Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., Karkonoskiej Akademii Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze oraz St. Marienthal Internationales Begegnungszentrum.
Spotkanie otworzył Pan Schaaf-Schuchardt, Prezes Zarządu Międzynarodowego Centrum Spotkań St. Marienthal, oraz Hubert Papaj, Prezes Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. a o komunikacji międzykulturowej i niematerialnym dziedzictwie kulturowym mówił dr Józef Zaprucki, prof. KANS Karkonoska Akademia Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze
Projekt dedykowany jest seniorom i seniorkom z Polski i Saksonii, zainteresowanym zrównoważonym i kulturowym rozwojem polsko-niemieckiego obszaru, wspólnej kultury, rzemiosła - mówi Hubert Papaj Prezes KARR. W ramach projektu oferujemy im różnego rodzaju szkolenia, kursy językowe, warsztaty kulinarne, artystyczne, rękodzielnicze. Wspólnie z partnerami przygotowaliśmy dla naszych seniorów również ciekawe i wartościowe wyjazdy do Niemiec. Pierwsza z wizyt w Marienthal odbyła się w miniony wtorek. Uczestnicy inauguracyjnego wyjazdu poznali bliżej partnerów projektu, zgłębili wiedzę nt. komunikacji międzykulturowej i niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a po zakończeniu na wszystkich czekał tradycyjny, regionalny poczęstunek.
W ramach dalszych działań planowane jest 15 dwudniowych warsztatów „Niematerialne dziedzictwo kulturowe” dla 50 uczestników z Polski i 50 z Niemiec. Warsztaty obejmować będą zagadnienia z zakresu tradycyjnej kuchni i dań regionalnych, tradycyjne tańce i stroje, kultura i sztuka regionu.
Dodatkowo odbędą się:
• 4 wizyty studyjne dotyczące zdrowej, tradycyjnej żywności i produkcji regionalnej oraz tradycyjne tańce oraz artyści, pisarze i malarze regionu.
• Jednodniowa wizyta w Polsce – Jak świętować Dzień Seniora ( 25 uczestników z Niemiec oraz 5 uczestników z Polski)
• 2-dniowa konferencja zamykająca projekt z udziałem 80 uczestników ( 40 z Polski i 40 z Niemiec).
• Kurs języka niemieckiego/ polskiego dla Seniorów.
• 3 dwudniowe warsztaty językowe w Mariethal, Ostritz- 30 seniorów ( 15 z Polski oraz 15 z Niemiec).
Projekt: „Seniorzy-ambasadorzy na rzecz zrównoważonego rozwoju regionu”, koncentruje się na zwiększeniu i przekazaniu wiedzy o niematerialnym dziedzictwie kulturowym polsko-niemieckiego pogranicza i jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg Polska-Saksonia 2021-2027.”.
(AKT)