105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
14 lipca 2024 - niedziela Imieniny: Ulryka, Bonawentury, Kamila
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
14 lipca 2024 - niedziela Imieniny: Ulryka, Bonawentury, Kamila

!!! Słuchasz nas online i dziś tylko cisza? Przeczytaj koniecznie artykuł niżej !!!                  

Breaking News
14 lipca 2024 - niedziela | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1709242620

Koleją z Drezna w Karkonosze

0 rozwoju sieci drogowej i kolejowej na polsko-niemieckim pograniczu rozmawiał marszałek Dolnego Śląska z premierem Saksonii.


Okazją do spotkania w Dreźnie była 25. Rocznica podpisania umowy o współpracy między Województwem Dolnośląskim a Wolnym Krajem Związkowym Saksonia.

Opinię marszałka Cezarego Przybylskiego potwierdził saksoński premier, Michael Kretschmer:

Zakończona w grudniu 2019 r. elektryfikacja linii Węgliniec – Zgorzelec umożliwiła dojazd szybkich składów Kolei Dolnośląskich z Wrocławia do Zgorzelca, gdzie podróżujący w stronę Drezna mogą się przesiąść do spalinowych składów niemieckiego przewoźnika Trilex. Nadal nie ma bezpośredniego połączenia kolejowego między stolicami obu regionów.

O ile podróż między Wrocławiem a Dreznem pomimo przesiadki przebiega dość płynnie, o tyle problemy mają osoby podróżujące między Dreznem a Karkonoszami.

Zgodnie z rozkładem jazdy pociągi z Jeleniej Góry dojeżdżają do Görlitz 3 do 5 minut po odjeździe składu do Drezna, a na następny pociąg trzeba czekać 40 do 50 minut. Natomiast pociągi z Drezna dojeżdżają w weekend do Görlitz kilka minut po odjeździe składów Kolei Dolnośląskich do Jeleniej Góry, co zmusza Saksończyków chcących wybrać się sobotnio-niedzielną wędrówkę w Karkonosze czy Góry Izerskie pociągiem do blisko dwugodzinnego oczekiwania na nadgranicznej stacji.

Przedstawiciele Kolei Dolnośląskich zapewniają, że trwają rozmowy z niemieckimi kolejarzami, by lepiej skomunikować połączenia, zwłaszcza w kontekście planowanego na czerwiec otwarcia linii kolejowej z Jeleniej Góry do Karpacza i przedłużenia kursów pociągów z Görlitz bezpośrednio pod Śnieżkę.

 Emil Mendyk