105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
22 kwietnia 2024 - poniedziałek Imieniny: Kai, Leonii, Sotera
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
22 kwietnia 2024 - poniedziałek Imieniny: Kai, Leonii, Sotera

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
22 kwietnia 2024 - poniedziałek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1709242620

Koleją z Drezna w Karkonosze

0 rozwoju sieci drogowej i kolejowej na polsko-niemieckim pograniczu rozmawiał marszałek Dolnego Śląska z premierem Saksonii.


Okazją do spotkania w Dreźnie była 25. Rocznica podpisania umowy o współpracy między Województwem Dolnośląskim a Wolnym Krajem Związkowym Saksonia.

Opinię marszałka Cezarego Przybylskiego potwierdził saksoński premier, Michael Kretschmer:

Zakończona w grudniu 2019 r. elektryfikacja linii Węgliniec – Zgorzelec umożliwiła dojazd szybkich składów Kolei Dolnośląskich z Wrocławia do Zgorzelca, gdzie podróżujący w stronę Drezna mogą się przesiąść do spalinowych składów niemieckiego przewoźnika Trilex. Nadal nie ma bezpośredniego połączenia kolejowego między stolicami obu regionów.

O ile podróż między Wrocławiem a Dreznem pomimo przesiadki przebiega dość płynnie, o tyle problemy mają osoby podróżujące między Dreznem a Karkonoszami.

Zgodnie z rozkładem jazdy pociągi z Jeleniej Góry dojeżdżają do Görlitz 3 do 5 minut po odjeździe składu do Drezna, a na następny pociąg trzeba czekać 40 do 50 minut. Natomiast pociągi z Drezna dojeżdżają w weekend do Görlitz kilka minut po odjeździe składów Kolei Dolnośląskich do Jeleniej Góry, co zmusza Saksończyków chcących wybrać się sobotnio-niedzielną wędrówkę w Karkonosze czy Góry Izerskie pociągiem do blisko dwugodzinnego oczekiwania na nadgranicznej stacji.

Przedstawiciele Kolei Dolnośląskich zapewniają, że trwają rozmowy z niemieckimi kolejarzami, by lepiej skomunikować połączenia, zwłaszcza w kontekście planowanego na czerwiec otwarcia linii kolejowej z Jeleniej Góry do Karpacza i przedłużenia kursów pociągów z Görlitz bezpośrednio pod Śnieżkę.

 Emil Mendyk