105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
22 kwietnia 2024 - poniedziałek Imieniny: Kai, Leonii, Sotera
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
22 kwietnia 2024 - poniedziałek Imieniny: Kai, Leonii, Sotera

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
22 kwietnia 2024 - poniedziałek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1709230320

Bieg "Tropem Wilczym" - Upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych

Zapraszamy do udziału w XII edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" w Jeleniej Górze!


 

Święto Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" obchodzone 1 marca to czas hołdu i refleksji nad bohaterską postawą żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego, którzy działali w latach 1944–1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W ramach upamiętnienia tych wyjątkowych postaci, już od kilkunastu lat organizowany jest "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych". Pierwsza edycja tego wydarzenia miała miejsce w 2013 roku, kiedy to grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych poprzez bieg w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Od tamtej chwili bieg stał się coroczną tradycją, a dzięki zaangażowaniu Fundacji Wolność i Demokracja, liczba uczestników z roku na rok znacząco wzrastała.

"W jeleniej górze udało się to już dość szybko, bo 13 lat temu powstał społeczny komitet który chciał pielęgnować tą tradycję" - doktor Julian Pyrzanowski, jeden z inicjatorów.

"Najgorsze w mordowaniu kogoś, zabiciu, to nie jest zabicie ciała, tylko zabicie duszy i pamięci [...]"

"Szczególnie powiem, że zapraszam młodzież [...] Ci żołnierze są symbolem wolności, tego że nie należy się poddawać żadnemu terrorowi, tylko walczyć o wolność" - doktor Julian Pyrzanowski

Wspomnia również o tym, jak z perspektywy młodego chłopaka postrzegał działalność swojego ojca -  walczącego w okręgu lwowskim i tarnopolskim

W minionych latach w biegu wzięło udział ponad 75 000 uczestników z 370 miast, nie tylko z Polski, ale także z zagranicznych miast partnerskich i misji wojskowych. To wyjątkowe wydarzenie, które połączyło ludzi z różnych miejsc na świecie, oddających hołd bohaterom walki o niepodległość.

Nadchodząca XII edycja Biegu "Tropem Wilczym", która odbędzie się 3 marca 2024 roku, to kolejna okazja do uczczenia pamięci Żołnierzy Wyklętych. Organizatorzy zapowiadają, że będą dążyć do utrzymania imponującej liczby miast, w których odbędzie się bieg, gromadząc około 75 000 biegaczy. Trasa biegu została zaplanowana w Parku Norweskim w Jeleniej Górze, zapewniając uczestnikom malownicze otoczenie i niezapomniane doświadczenia biegowe.

 

 "3-go marca, cała Polska biegnie w biegu tropem wilczym To ponad 200 miejscowości, na mapie Polski"- ks. dr Mariusz Majewski

Bieg odbędzie się w dwóch kategoriach: bieg rodzinny na dystansie 1963 metrów, nawiązujący do roku śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego, oraz bieg na 5000 metrów. Każdy uczestnik otrzyma pakiet startowy, a na mecie czekać będzie medal pamiątkowy oraz posiłek regeneracyjny.

 

Imprezę w Jeleniej Górze wspierają liczni partnerzy, wśród których znajdują się miasto Jelenia Góra, gmina Podgórzyn, KARR - Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego oraz Uzdrowisko Cieplice. Inicjatywę nad Jeleniogórskimwydarzeniem objęli synowie Żołnierzy Wyklętych: Senator RP Marcin Zawiła, doktor Julian Pyrzanowski, doktor Józef Okulicz-Kozaryn.

Zapraszamy wszystkich do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu, które nie tylko upamiętnia bohaterów walki o wolność, ale także promuje aktywność fizyczną, zdrowy styl życia i wspólny rodzinny czas.

**Informacje praktyczne:**

Marcin Zawiła Żołnierze Wyklęci Bieg Tropem Wilczym Pamięć Żołnierzy Wyklętych julian pyrzanowski Józef Okulicz-Kozaryn armia krajowa