105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
22 kwietnia 2024 - poniedziałek Imieniny: Kai, Leonii, Sotera
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
22 kwietnia 2024 - poniedziałek Imieniny: Kai, Leonii, Sotera

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
22 kwietnia 2024 - poniedziałek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1708508280

Wybory już niebawem, poznajemy startujących kandytatów

Wybory samorządowe odbędą się 7. kwietnia 2024 roku. Na 21 kwietnia przewidziana jest ich ewentualna druga tura. Poniżej przedstawiamy kandydatów z regionu.


JELENIA GÓRA

Poprawa stanu dróg i mostów, troska o seniorów,  oraz młodych mieszkańców regionu, to tylko 3 z 8. głównych zadań, które chcą realizować kandydaci Prawa i Sprawiedliwości  do rady powiatu karkonoskiego.  O  programie wyborczym PiS, mówili  na konferencji prasowej  liderzy list wyborczych tej partii w okręgu obejmującym Mysłakowice i Janowice Wielkie Eugeniusz Kleśta oraz Szklarska Poręba i Piechowice Alina Sudoł - Kornalewicz.

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 7. kwietnia a ewentualna  druga tura zaplanowana jest na 21. kwietnia.

 

===================================================

Budowa nowych parkingów, remonty ulic i chodników, rewitalizacja parku przy Zameczku, oraz budowa hali widowisko- sportowej, to kolejne punkty programu  rozwoju Jeleniej Góry. W poniedziałek przy nowej siedzibie ODK na Zabobrzu, prezydent Jerzy Łużniak przedstawił kandydatów KO do Rady Miejskiej okręgu wyborczego nr 1.

=================================================

Kampania wyborcza nabiera tempa. W piątek na Placu Ratuszowym w Jeleniej Górze  spotkał się z dziennikarzami   Hubert Papaj.  Kandydat na prezydenta  z komitetu wyborczego Koalicja dla Jeleniej Góry, zarzucił Jerzemu Łużniakowi  ubiegającemu się o reelekcję  włodarzowi miasta Jerzemu Łużniakowi, niegospodarnośc i rozrzutność

do tych zarzutów odniósł się Jerzy Łużniak, 


Przypomnijmy, wybory samorządowe odbędą się 7. kwietnia, natomiast druga tura zaplanowana jest na 21. kwietnia. 

======================================

 

Dumni z Dolnego Śląska! - pod takim hasłem wystartują w wyborach samorządowych przedstawiciele stowarzyszenia Bezpartyjni Samorządowcy. 
Kandydaci z czołowych miejsc w wyborach do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, oraz Rady Miejskiej Jeleniej Góry i Rady Powiatu Karkonoskiego zostali zaprezentowani w piątek na konferencji prasowej w stolicy Karkonoszy.  Kandydatem na prezydenta Jeleniej Góry jest Hubert Papaj obecny Prezes Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Jesteśmy dumni z Dolnego Śląska, pokazaliśmy w ostatnich latach, że nasze działania ponad partyjnymi podziałami skierowały Dolny Śląsk na tory dynamicznego rozwoju, mówił podczas konferencji prasowej  Cezary Przybylski, Lider Bezpartyjnych Samorządowców marszałek województwa dolnośląskiego

 Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się 7 kwietnia, a druga zaplan

poniżej publikujemy caly materiał z konferencji prasowej Bezpartyjnych Samorzadowców, która odbyła sie 8. marca na Placu Ratuszowym w Jeleniej Górze. Spotkanie z dziennikarzami poprowadził Hubert Papaj, kandydat na prezydenta Jeleniej Góry

================================================

Kandydatki do Rady Miejskiej  Jeleniej Góry z ramienia Koalicji Obywatelskiej zorganizowały 8. go marca konferencję prasową, na której skrytykowały   bilbordy wyborcze kandydatki Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Jeleniej Góry - Anny Korneć- Bartkiewicz. 
Chodzi o plansze  z napisem   'Dinozaury odeszły Panie Łużniak”. To sformułowanie uderza   we wszystkich seniorów , dlatego pytam panią Annę Korneć- Bartkiewicz, dlaczego posługuje się językiem wykluczenia, mówi Anna Bałkowska, radna i kandydatka KO do rady miejskiej Jeleniej Góry

W mojej ocenie oczywiste jest, że dinozaury symbolizują przedpotopowy i oderwany od współczesności sposób zarządzania miastem przez pana Łużniaka, czytamy w wydanym   oświadczeniu przez  Annę Korneć- Bartkiewicz, kandydatke Pis na prezydenta Jeleniej Góry   Dziwie się również, że Prezydent Łużniak, który powinien odejść ze stanowiska, jak dinozaury odeszły z planety ziemia, zasłania się kobietami w dniu ich święta. 
- treść całego oświadczenia publikujemy na stronie muzyczne radio.pl

Drogie Panie i Panowie, odnosząc się do pytań koleżanek z Klubu Koalicji Obywatelskiej proszę aby spojrzały na bilbordy, które wiszą w naszym mieście. Mam logo oraz oznaczenie komitetu wyborczego na wszystkich moich materiałach więc jest to oczywista nieprawda. Program In-Vitro zgodnie z tym co powiedziałam nie działa. Skorzystało z niego dużo mniej rodzin niż zakładano. Niezmiennie uważam, że kształtowanie polityki zdrowotnej należy do rządu a nie do prezydenta miasta. Dziwie się również, że Prezydent Łużniak, który powinien odejść ze stanowiska, jak dinozaury odeszły z planety ziemia, zasłania się kobietami w dniu ich święta. W mojej ocenie oczywiste jest, że dinozaury symbolizują przedpotopowy i oderwany od współczesności sposób zarządzania miastem przez pana Łużniaka. Na koniec chciałabym dodać że żaden rząd nie zrobił tyle dla mniej zarabiających kobiet co Rząd Prawa i Sprawiedliwości. - Anna Korneć - Bartkiewicz.

 

 JAWOR

Emilian Bera ogłosił w niedzielę rano w mediach społecznościowych swój start w zbliżających się wyborach na urząd burmistrza Jawora.
Kontynuacja projektów związanych z rozwojem miasta, to jeden z głównym argumentów, które wpłynęły na moją decyzję o ponownym kandydowaniu na fotel burmistrza w tegorocznych wyborach samorządowych, mówi Emilian Bera.

Swój start w wyborach na urząd burmistrza Jawora dotychczas ogłosiło dwóch kandydatów - Damian Kuć (KWW Bliżej Mieszkańców) oraz Emilian Bera (KWW Emiliana Bery Razem).
przypomnijmy, wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia, natomiast druga tura – 21 kwietnia.

 

WAŁBRZYCH


Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej będzie się ubiegał o reelekcję. Samorządowiec będzie startował z list Koalicji Obywatelskiej. Konwencji wyborczej Romana Szełemeja przysłuchiwał się Jacek Zych  


 

Bezpartyjni Samorządowcy przedstawili swoich kandydatów do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z okręgu wałbrzyskiego. To przedsiębiorcy, społecznicy i sportowcy. 

Dariusz Stawowy będzie trzecim kandydatem w wyścigu do  fotela prezydenckiego w Wałbrzychu. Decyzja w tej sprawie została podjęta dosłownie w ostatniej chwili. Więcej na ten temat wie Jacek Zych.

 

ŚWIDNICA

Na dwa dni przed rozpoczęciem ciszy wyborczej Konfederacja przedstawiła swoich kandydatów do powiatu świdnickiego. To urzędnicy, strażacy i rolnicy. Niemal wszyscy to bardzo młodzi ludzie. Konferencji przysłuchiwał się Jacek Zych  

JELENIA GÓRA

 

Koalicja Obywatelska w Jeleniej Górze zaprezentowała kandydatów do rady miasta, rady Powiatu Karkonoskiego oraz do sejmiku wojewódzkiego.  Jak powiedziała posłanka Zofia Czernow, to zwycięska drużyna marzeń ze wspaniałymi ludźmi, oddanymi sprawom mieszkańców. Kandydatem na prezydenta Jeleniej Góry z ramienia Koalicji Obywatelskiej jest - Jerzy Łużniak, który  kontynuacja już rozpoczętych projektów.

Na listach, oprócz kandydatów Platformy znajda się także osoby zrzeszone partiach Nowoczesna, Zieloni, a także aktywiści społeczni.

Kandydaci do rady miasta Jelenia Góra 

Justyn Bilski - lider okręgu nr 4. Przedstawił go Prezydent Jerzy Łużniak

„Bardzo zaangażowany teraz w tej kadencji w wiele spraw dotyczących okręgu czwartego, ale nie tylko, bo również i całego miasta. Justyn jest jednym z filarów naszego klubu Koalicji Obywatelskiej.”

Gabriela Zawiła 

„Myślę, że Państwo znacie moją miłość do zabytków i kultury i w dalszym ciągu jest to dla mnie najważniejsze poza oczywiście rozwojem Jeleniej Góry”

Anna Bałkowska 

„Jestem Radną mijającej kadencji i postanowiłam kolejny raz zająć się sprawami miasta. Jestem w okręgu nr 4 i proszę Państwa 7 kwietnia o głos”

Dominika Lechowska 

„Kandyduję po raz pierwszy. Z wykształcenia jestem prawnikiem i socjologiem. Zawsze byłam społecznikiem, przez kilka lat byłam również kuratorem społecznym. Na pewno chciałabym działać, by nasza Jelenia Góra docelowo stała się zieloną Jelenią Górą”

Sebastian Kalisz 

„Z zawodu jestem głównym księgowym, pracuję w Szkole nr 15 w Jeleniej Górze. To co najlepiej potrafię robić to jest liczenie i nadzorowanie pieniędzy. Chciałbym zajmować się takimi tematami w naszym mieście.”

Robert Kozłowski 

„Mam 24 lata i faktycznie jestem tutaj najmłodszym kandydatem do Rady z naszej listy. Chciałbym, aby właśnie ten głos młodych był usłyszany zarówno w Radzie Miejskiej, jak i ogólnie, aby Jelenia Góra stałą się też miastem dla młodych” 

 

Prawo i Sprawiedliwość w Jeleniej Górze zaprezentowało kandydata na prezydenta miasta w nadchodzących wyborach samorządowych. Jest to Anna Korneć-Bartkiewicz, miejska radna.  PiS  zaprezentowało swoja kandydatkę podczas spotkania, w którym uczestniczyła był marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Słyszymy o zmianach , ale tak naprawdę od 30 lat niewiele się zmienia, to ciągle są ci sami ludzie, którzy wymieniają się stanowiskami, dziś potrzeby jest ktoś zupełnie nowy, mówiła Anna Korneć- Bartkiewicz


 

Koalicja dla Jeleniej Góry przedstawiła swojego kandydata na prezydenta miasta. Jest nim Hubert Papaj, obecnie prezes KARR, Jesteśmy koalicją skupiającą mieszkańców , którzy dbają o rozwój i poprawę warunków życia w naszym mieście., podkreśla Papaj

 

LEGNICA 

Bartłomiej Rodak, kandydat w nadchodzących wyborach samorządowych na prezydenta Legnicy zaprzecza - nie jestem kandydatem ugrupowania Bezpartyjni Samorządowcy, ale startuję ze stworzonego oddolnie komitetu obywatelskiego pod nazwą Legnica Od Nowa. Jak dodaje - to grupa ludzi, którzy widzą konieczność zmian w mieście bowiem Legnica po 22 latach rządów Tadeusza Krzakowskiego przypomina firmę w najlepszej kondycji.

 

BOLESŁAWIEC 

W Bolesławcu Koalicja Obywatelska zaprezentowała swoich kandydatów na radnych do rad gmin i powiatu oraz kandydata na stanowisko prezydenta Bolesławca, którym został Grzegorz Przybylski. Jak poinformował Michał Jaros szef dolnośląskiej Platformy Obywatelskiej nazwisko nie jest tutaj przypadkowe, bo Grzegorz Przybylski, to syn urzędującego Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego, a ojciec i syn reprezentują różne opcje polityczne. Syn od początku działaności związany jest z Platformą Obywatelską, a ojciec to obecnie jeden z liderów Bezpartyjnych Samorządowców 

Autor: Andrzej Stefańczyk

 

Nie ma tygodnia, żeby któryś z komitetów wyborczych nie ogłaszał inauguracji kampanii wyborczej. W miniony weekend swoich kandydatów na radnych do gmin, powiatu bolesławieckiego oraz sejmiku województwa dolnośląskiego ogłosiła kolacja Trzecia Droga. W przypadku tych dwóch ugrupowań czyli PSL-u i Polski 2050, to tak naprawdę reaktywacja tych ugrupowań w regionie bolesławieckim.

 

 

Kalendarz wyborczy

 źródło: (https://wybory.gov.pl/samorzad2024/pl/kalendarz)

 

 • podanie do publicznej wiadomości, w formie obwieszczenia, informacji o okręgach wyborczych, ich granicach, numerach i liczbie radnych wybieranych w każdym okręgu wyborczym oraz o wyznaczonej siedzibie terytorialnej komisji wyborczej dla wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast,
 • zawiadomienie odpowiednio Państwowej Komisji Wyborczej lub właściwego komisarza wyborczego o utworzeniu komitetu wyborczego.

 

 • zgłaszanie komisarzom wyborczym kandydatów na członków terytorialnych komisji wyborczych.

 

 • powołanie przez komisarzy wyborczych terytorialnych komisji wyborczych.

 

 • utworzenie obwodów głosowania w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz oddziałach zewnętrznych takich zakładów i aresztów oraz ustalenie ich granic, siedzib i numerów,
 • zgłaszanie terytorialnym komisjom wyborczym list kandydatów na radnych, odrębnie dla każdego okręgu wyborczego dla wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy.

 

 • podanie do publicznej wiadomości, w formie obwieszczenia, informacji o numerach i granicach obwodów głosowania oraz o siedzibach obwodowych komisji wyborczych, w tym o lokalach dostosowanych do potrzeb wyborców niepełnosprawnych, a także o możliwości głosowania korespondencyjnego i głosowania przez pełnomocnika,
 • zgłaszanie komisarzom wyborczym kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych.

 

 • przyznanie przez Państwową Komisję Wyborczą jednolitych numerów dla list tych komitetów wyborczych, które zarejestrowały listy kandydatów co najmniej w połowie okręgów w wyborach do wszystkich sejmików województw.

 

 • zgłaszanie gminnym komisjom wyborczym kandydatów na wójtów, burmistrzów, prezydentów miast.

 

 • przyznanie przez komisarza wyborczego, wykonującego zadania o charakterze ogólnowojewódzkim, numerów dla list tych komitetów wyborczych, które zarejestrowały co najmniej jedną listę kandydatów w wyborach do sejmiku województwa i nie został im przyznany numer przez Państwową Komisję Wyborczą.

 

 • przyznanie przez komisarza wyborczego numerów dla list tych komitetów wyborczych, które zarejestrowały co najmniej jedną listę kandydatów do rady powiatu i nie został im przyznany numer przez Państwową Komisję Wyborczą ani przez komisarza wyborczego wykonującego zadania o charakterze ogólnowojewódzkim,
 • powołanie przez komisarzy wyborczych obwodowych komisji wyborczych.

 

 • nieodpłatne rozpowszechnianie w programach publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych audycji wyborczych przygotowanych przez komitety wyborcze.

 

 • podanie do publicznej widomości, w drodze rozplakatowania obwieszczeń: a) terytorialnych komisji wyborczych o zarejestrowanych listach kandydatów na radnych, b) gminnych komisji wyborczych o zarejestrowanych kandydatach na wójtów, burmistrzów, prezydentów miast,
 • zgłaszanie zamiaru głosowania korespondencyjnego przez wyborców niepełnosprawnych, w tym za pomocą nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a, oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat,
 • zgłaszanie zamiaru skorzystania z prawa do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego lub bezpłatnego transportu powrotnego przez wyborców niepełnosprawnych oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat, w gminie, w której w dniu wyborów nie funkcjonuje gminny przewóz pasażerski.

 

 • podanie do publicznej wiadomości informacji o organizacji w gminach wiejskich lub miejsko-wiejskich, w dniu wyborów, bezpłatnego gminnego przewozu pasażerskiego, o którym mowa w art. 37f § 1 Kodeksu wyborczego.

 

 • składanie wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania przez wyborców niepełnosprawnych oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat.

 

 • poinformowanie wyborców niepełnosprawnych oraz wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat, którzy zgłosili zamiar skorzystania z prawa do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego, o godzinie transportu w dniu głosowania.

 

 • zakończenie kampanii wyborczej.

 

 • głosowanie.