105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
21 kwietnia 2024 - niedziela Imieniny: Anzelma, Bartosza, Feliksa
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
21 kwietnia 2024 - niedziela Imieniny: Anzelma, Bartosza, Feliksa

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
21 kwietnia 2024 - niedziela | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1704717960

Oratorium jeleniogórskiego kompozytora, które zapiera dech w piersiach...

Oratoria Jana Sebastiana Bacha kojarzy wielu z nas. Miejmy nadzieję, że podobnie będzie w przypadku kompozycji, która powstała kilka miesięcy temu.


To że muzyka może być również formą modlitwy, nie jest niczym zaskakującym.
Pasję czy inne Oratoria Jana Sebastiana Bacha kojarzy wielu z nas, tak samo znajome wydaje się Quo vadis, Feliksa Nowowiejskiego. 
 
Warto wspomnieć o kompozycji Adama Mikulskiego - kompozytora, dyrygenta i nauczyciela teorii muzyki, która zrodziła się kilka miesięcy temu w Jeleniej Górze…
 
W pełni autorskie, bożonarodzeniowe oratorium poprzedniego weekendu po raz pierwszy w Polsce wybrzmiało w dwóch jeleniogórskich Kościołach. Pod wezwaniem Świętego Jana Apostoła w Jeleniej Górze, oraz pod wezwaniem Matki Boskiej Miłosierdzia w Cieplicach.
 
 
Jest to już trzecie oratorium i w pełni autorskie dzieło jeleniogórskiego kompozytora - tym razem na chór i fortepian. 
Nosi nazwę - Słowo stało się ciałem  - i trafiło do serc wielu...
 

To oratorium o Bożym Narodzeniu przeznaczone do wykonania przez recytatorów, solistów, chór i fortepian oraz opcjonalnie gitarę basową i zestaw perkusyjny. Utwór powstawał w latach 2022-2023. Składa się z 16 części o łącznym czasie trwania około 40 minut. Kompozycja wykorzystuje wybrane teksty polskiego przekładu Pisma Świętego - Biblii Tysiąclecia, a także teksty z Mszału Rzymskiego i Liturgii Godzin. W ostatniej części oratorium pojawia się też tekst tradycyjnej polskiej kolędy Pójdźmy wszyscy do stajenki.

 

Oprócz nachodzącego, kolejnego wykonania 14 stycznia o godzinie 19:00, w kościele pod wezwaniem Św. Wojciecha w Jeleniej Górze, kompozytor zapowiada już kolejne wydarzenia. 
 
Prawdopodobnie, już w lutym i również marcu, usłyszymy wykonanie drugiego z oratoriów Adama Mikulskiego, które nosi nazwę "droga krzyżowa” - tym razem w wersji z orkiestrą symfoniczniczną i chórem.
 
Co ciekawe, uczestnictwo w warsztatach muzycznych, tak jak wstęp na koncert, jest w pełni otwarty. 
Każdy kto kocha muzykę może wziąć w nich udział, zarówno jako słuchacz lub wykonawca.
 
Szczegóły dostępne na stronie warsztaty-mikulskiego.pl, lub w sekretariacie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Jeleniej Górze.  

jeleniagora koncert warsztaty wersja symfoniczna muzyka warsztaty muzyczne muzyczneradio #jeleniagóra #cieplice oratorium trzech króli bozenarodzenie choral gregorianski