105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
24 czerwca 2024 - poniedziałek Imieniny: Jana, Danuty

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
24 czerwca 2024 - poniedziałek Imieniny: Jana, Danuty

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                   *** Szczecin - emisja DAB+ czasowo wstrzymana ***                  

Breaking News
24 czerwca 2024 - poniedziałek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1701250980

Za nieodśnieżone auto grozi mandat nawet do 3 tys. zł


Od kilku dni w regionie jeleniogórskim mamy intensywne opady śniegu. Drogi są śliskie i trzeba jeździć wyjątkowo ostrożnie. Przypominamy kierującym, że za nieodśnieżone auto grozi mandat nawet do 3 tys. zł. Mówi oficer prasowy KMP w JG Edyta Bagrowska.


Mandat za nieodśnieżony samochód, czyli tzw. "jazda na bałwana"

Zima to śliskie ulice i drogi, często bardzo trudne warunki do jazdy. Jakby tego było mało, kierowcy często nie przestrzegają zasad związanych z odśnieżaniem samochodów przed wyruszeniem w drogę. Wielu nie odśnieża - bo się nie chce, bo się śpieszy. To duży błąd. Samochód z czapą śniegu na dachu lub masce stwarza zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

W 2023 roku wymagania związane z odśnieżaniem samochodów są dużo większe - ostrzega policja. To już nie tylko potrzeba, ale obowiązek. Za jazdę "na bałwana", czyli z czapą śniegu na na dachu lub masce samochodu, grozi mandat do 3000 zł.

Art. 66. 1. Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:

5) zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.

Mandat za nieodśnieżone auto - za jazdę "na czołgistę" też kara

Co to jest jazda "na czołgistę"? To sytuacja, w której kierowca porusza się samochodem, z niewielką szparą wydrapaną w oblodzonej szybie. Pole widzenia kierowcy jest wówczas bardzo ograniczone. W takiej sytuacji policjant w sezonie zimowym 2023 nie zawaha się przed wystawieniem mandatu w wysokości do 3000 zł.

Oblodzone mogą być nie tylko szyby, ale też światła, co powoduje, że samochód jest mniej widoczny na drodze, szczególnie podczas opadów śniegu. Grozi za to 300 zł mandatu oraz 8 punktów karnych.

Nieodśnieżona tablica rejestracyjna? Jaki mandat?

Jeśli poruszamy się samochodem z nieodśnieżoną tablicą rejestracyjną możemy dostać do 300 zł mandatu i 8 punktów karnych. Dlatego warto zwrócić uwagę w jakim stanie jest nasza tablica, zanim ruszymy w trasę.

Pamiętajmy o zapewnieniu widoczności sobie oraz dbaniu o bezpieczeństwo innych uczestników ruchu. Sypiący się z jadącego samochodu śnieg, bardzo utrudnia jazdę wszystkim kierowcom. Nie mówiąc już o lodzie spadającym z jadących samochodów, który jest niebezpieczny również dla pieszych. Dlatego, zanim wyruszymy w trasę powinniśmy odśnieżyć dach i maskę auta, wszystkie szyby, światła oraz tablice rejestracyjne.