105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
14 czerwca 2024 - piątek Imieniny: Bazylego, Elwiry, Michała
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
14 czerwca 2024 - piątek Imieniny: Bazylego, Elwiry, Michała

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                   *** Szczecin - emisja DAB+ czasowo wstrzymana ***                  

Breaking News
14 czerwca 2024 - piątek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1700731560

Śladami Jana Wyżykowskiego – wolontariusze KGHM z edukacyjnym programem dla przedszkolaków i uczniów z Zagłębia Miedziowego


Wolontariusze z KGHM uczą najmłodszych mieszkańców Zagłębia Miedziowego historii i przypominają postać wybitnego inżyniera i odkrywcy złóż miedzi – Jana Wyżykowskiego. Dzięki środkom miedziowego giganta sfinansowany został autorski program edukacyjny realizowany w przedszkolach i szkołach w regionie.

Okazją do inauguracji projektu jest zbliżające się największe święto wszystkich górników, czyli Barbórka.

– Przybliżenie uczniom szkół podstawowych postaci Jana Wyżykowskiego to podstawowy cel nowego programu wolontariuszy KGHM. Specjalne zajęcia zaplanowano przede wszystkim w placówkach, których patronem jest ten wybitny naukowiec, dzięki któremu Zagłębie Miedziowe i KGHM to miejsca wyjątkowe na mapie Polski i świata – powiedziała Sylwia Jurgiel, rzecznik prasowy KGHM Polska Miedź S.A.

Jedna z pierwszych lekcji z udziałem wolontariuszy KGHM miała miejsce w połowie listopada w szkole podstawowej w Siedlcach. Kolejna w szkole nr 8 w Lubinie, której 20 lat temu nadano imię właśnie Jana Wyżykowskiego. Była to pierwsza placówka w Zagłębiu Miedziowym, która otrzymała jego imię. W uroczystości wzięła wówczas udział Kazimiera Wyżykowska, żona odkrywcy oraz jego bliski współpracownik Andrzej Rydzewski. W sumie w zajęciach weźmie udział aż 1500 przedszkolaków i uczniów z klas 3-8 szkół Zagłębia Miedziowego.

W trakcie spotkań, dzieci poznają życiorys Jana Wyżykowskiego, opowiadany w ciekawej formie przez wolontariuszy. Jedną z atrakcji jest możliwość zobaczenia oryginalnego świadectwa szkolnego wybitnego geologa. Zapewne nikogo nie zdziwi, że Jan Wyżykowski otrzymywał bardzo dobre stopnie.

– Z KGHM związany jestem od blisko 40 lat i doskonale wiem, jak wielki wpływ na nasz region miało odkrycie złóż. Swoją wiedzą postanowiłem podzielić się z najmłodszymi i w formie zabawy przekazać im jak najwięcej treści o odkryciu miedzi i bieżącej działalności KGHM. To obrazowy sposób stanowiący kompendium wiedzy dla najmłodszych o działalności Jana Wyżykowskiego – mówi Jan Demczak pomysłodawca programu i wolontariusz KGHM.

Tłem zajęć jest również opowieść o Zagłębiu Miedziowym i zmianach jakie zaszły po odkryciu złóż miedzi. Aby wciągnąć dzieci w tę opowieść, w sali „sadzone są drzewa”. Następnie przy pomocy wykonanych przez wolontariuszy wiertnic następują symboliczne próbne odwierty, a dzieci dostają wskazówki, w którym kierunku powinny poszukiwać złoża. Po kolejnych próbach dzieci odnajdują rudę miedzi. W tym miejscu budowana jest wieża z klocków, a dzieci udają się do stanowisk, gdzie zakładają fartuchy, podobne do tych, jakie nosił Jan Wyżykowski oraz otrzymują akcesoria – sitka, lupy i próbówki do przesiewania urobku.

Podczas warsztatów wolontariusze KGHM podkreślają zaangażowanie spółki w zrównoważony rozwój i ochronę środowiska. Dzieci dokonują nasadzeń drzew wokół fikcyjnego szybu, stawiane są ule, a także zakładane filtry na kominy. To połączenie przeszłości z teraźniejszością i uświadomienie uczniom znaczenia odkrycia Jana Wyżykowskiego, a także wskazanie proekologicznych działań KGHM.

Zdjęcia