105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
15 czerwca 2024 - sobota Imieniny: Wita, Jolanty
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
15 czerwca 2024 - sobota Imieniny: Wita, Jolanty

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                   *** Szczecin - emisja DAB+ czasowo wstrzymana ***                  

Breaking News
15 czerwca 2024 - sobota | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1700038860

Akcja mobilne smogowe płuca znów na Dolnym Śląsku


Mobilna makieta ludzkich płuc po raz kolejny rusza w objazd po Dolnym Śląsku. Dziś stanęła w Bolesławcu, gdzie przez najbliższe dni będzie badać jakość powietrza, którym oddychamy. Akcja, jak co roku, odbywa się w ramach kampanii „Czyste Zasady”.  Jej celem jest pokazanie jak zanieczyszczenia powietrza wpływają na nasz organizm, a współorganizują ją Dolnośląski Alarm Smogowy we współpracy z Instytutem Rozwoju Terytorialnego.

- Samorząd Województwa Dolnośląskiego podejmuje szereg działań, które w efekcie poprawiają jakość powietrza w regionie. To wykorzystanie środków unijnych na termomodernizacje budynków mieszkalnych, zakup niskoemisyjnych autobusów dla komunikacji miejskich czy zakup nowoczesnych, ekologicznych pociągów elektrycznych. Naszym celem jest redukcja poziomu zanieczyszczeń powietrza w całym województwie, co pozytywnie wpłynie na jakość życia i zdrowie mieszkańców – wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski.

Dwumetrowa, podróżująca po Dolnym Śląsku makieta, to specjalny model ludzkich płuc. Wykonano ją z przepuszczalnego materiału, który poprzez filtrowanie powietrza imituje oddech człowieka. Dzięki eksperymentowi możliwe jest zaobserwowanie realnego poziomu zanieczyszczenia powietrza, którym oddychamy. Walkę poprawę jakości powietrza Dolny Śląsk podjął kilka lat temu. W 2017 roku, dzięki pracom ekspertów m.in. z Instytutu Rozwoju Terytorialnego i Dolnośląskiego Alarmu Smogowego oraz prowadzonym w całym regionie konsultacjom społecznym, powstał plan walki ze smogiem. Przygotowane zostały uchwały antysmogowe, które zostały następnie przyjęte przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego. Był to kompromis pomiędzy oczekiwaniami wielu grup społecznych, w tym ekologów i mieszkańców województwa. Ich celem była skuteczna walka o czystsze powietrze oraz lepszą jakość życia dla Dolnoślązaków poprzez wyeliminowanie najgorszej jakości paliw i stopniowa rezygnacja z niskoklasowych instalacji grzewczych.

- Nie bez powodu inauguracja mobilnych płuc zaczyna się w tym roku nie centrum miejscowości na rynku, ale na z pozoru zielonym osiedlu. W wielu miejscach w naszych kraju bywa tak, że w pięknych domach pali się w niepiękny sposób - zauważa Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego. - Nasze płuca stanęły też symbolicznie pod kościołem co nawiązuje do akcji "Bóg daje życie - smog je odbiera", organizowanej przez Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska i Polskiego Alarmu Smogowego - dodaje.

Walka o czyste powietrze to w ostatnich latach jeden z najważniejszych priorytetów zarówno Unii Europejskiej, jak i Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Od 2014 roku na ten cel przeznaczono ponad 2 mld zł, z czego nawet 85 procent pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. Pozostała kwota to głównie fundusze samorządowe i krajowe. Wysiłki te dają widoczne efekty, ponieważ poziom zanieczyszczenia powietrza zmniejsza się z roku na rok.

Dlatego właśnie samorząd województwa intensyfikuje swoje działania związane z kampanią edukacyjno-informacyjną „Czyste Zasady”. Jej celem jest przypomnienie mieszkańcom województwa o obowiązkach, które wynikają z przyjętych w 2017 roku uchwał antysmogowych oraz uwrażliwienie na kwestie szkodliwego oddziaływania zanieczyszczonego powietrza na zdrowie i środowisko.