105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
20 czerwca 2024 - czwartek Imieniny: Diny, Bogny, Florentyny
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
20 czerwca 2024 - czwartek Imieniny: Diny, Bogny, Florentyny

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                   *** Szczecin - emisja DAB+ czasowo wstrzymana ***                  

Breaking News
20 czerwca 2024 - czwartek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1699615920

Sztuka i wojna: Nowa wystawa czasowa i konferencja naukowa


Muzeum Śląskie w Görlitz zaprasza na wernisaż wystawy czasowej „Sztuka i wojna” w najbliższą sobotę, 11 listopada o godz. 14 oraz na konferencję naukową pod tym samym tytułem, która odbędzie się w dniach 15-18 listopada. 
Na wystawie pokażemy dzieła sztuki od XVI do XXI wieku, które dotyczą wojny i towarzyszących jej zjawisk. Wojna to jedno z najtragiczniejszych doświadczeń ludzkości. To cierpienie milionów ludzi skazanych na ucieczki, wypędzenia i śmierć. We wszystkich epokach wojna była dla sztuki zagrożeniem, a jednocześnie źródłem inspiracji.  
 
To jaką rolę odgrywa sztuka w rozrachunku z tragicznymi wydarzeniami wojennymi jest jednym z przewodnich tematów zarówno nowej wystawy czasowej, jak i konferencji. Wystawa, która potrwa do 30 czerwca przyszłego roku jest wstępem do refleksji i dialogu. Natomiast sympozjum zaprasza do pogłębionej dyskusji nad rolą i wpływem sztuki w kontekście wojennych zmagań, kultury pamięci oraz znaczenia obrazów w historii i teraźniejszości.

Międzynarodowa konferencja odbywać się będzie w Muzeum Śląskim w Görlitz i Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze.
- Konferencja zgromadzi międzynarodowe grono historyków sztuki i artystów – zapowiada Agnieszka Gąsior, dyrektor Muzeum Śląskiego w Görlitz. 
Ważnym punktem programu będzie dyskusja, w której udział wezmą m.in. Varvara Keidan Sharova, mieszkająca w Londynie artystka urodzona w ZSRR oraz Nick Crowe i Ian Rawlinson, duet brytyjskich artystów. Rozmowa poświęcona pytaniu, jak twórcy z Ukrainy bronią się przed agresją Putina, adresowana jest do szerokiej publiczności i będzie tłumaczona symultanicznie na język polski i niemiecki. Dyskusja odbędzie się czwartek, 16 listopada o godz. 18. Udział jest bezpłatny. 
Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem: 
kontakt@schlesisches-museum.de lub telefonicznie 
Tel. +49 3581 87910 
Więcej informacji o wystawie i programie konferencji pod adresem:  www.schlesisches-museum.de

Zdjęcia