105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
25 maja 2024 - sobota Imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdaleny
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
25 maja 2024 - sobota Imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdaleny

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
25 maja 2024 - sobota | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1693911600

Na Dolnym Śląsku rozpoczęło się Forum Ekonomiczne


Dzisiaj (05.09) w Karpaczu rozpoczęło się XXXII Forum Ekonomiczne pod hasłem "Nowe wartości Starego Kontynentu – Europa u progu zmian". W programie kongresu zaplanowano kilkaset wydarzeń z udziałem polityków, przedstawicieli biznesu, naukowców oraz samorządowców.

Program tegorocznego Forum Ekonomicznego w Karpaczu przewiduje prawie 500 wydarzeń w takich działach jak m.in. Cyfryzacja, Człowiek i kultura, Europa w świecie, Nowa gospodarka, Nowe technologie, Odbudowa Ukrainy, Państwo i reformy, Polityka międzynarodowa. 

– Cieszę się, że Dolny Śląsk jest miejscem organizacji międzynarodowego Forum Ekonomicznego. Jesteśmy regionem nowoczesnym, gościnnym i otwartym na nowe wyzwania. W kilkuset panelach, ale także podczas debat i spotkań będziemy dyskutować o wyzwaniach, jakie stoją przed Dolnym Śląskiem, Polską i Europą. Forum Ekonomiczne to prestiżowe i niezwykle ważne wydarzenie, promujące Dolny Śląsk – podkreśla Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Pomysłodawcą i organizatorem Forum Ekonomicznego od początku jego istnienia jest fundacja Instytut Studiów Wschodnich, z którym współpracują samorządy, a głównym partnerem jest Województwo Dolnośląskie. Jak każdego roku wśród najważniejszych tematów poruszanych podczas wydarzenia znajdą się główne wyzwania gospodarcze i geopolityczne współczesnego świata. Nie zabraknie zatem tematów związanych z przyszłością Europy, rozwojem gospodarczym, technologiami i innowacjami. Mówi Zygmunt Berdychowski, przewodniczący rady programowej Forum.

– Forum Ekonomiczne to wyjątkowe na skalę europejską miejsce debat i spotkań przedstawicieli świata polityki, biznesu i nauki. To duże wyróżnienie dla Dolnego Śląska, że kolejny raz możemy być gospodarzami tak prestiżowego wydarzenia – mówi wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Przez trzy dekady swojego istnienia Forum Ekonomiczne stało się ważną platformą wymiany poglądów i kształtowania opinii oraz miejscem spotkań liderów politycznych, biznesowych, czy przedstawicieli świata nauki i kultury. Podczas konferencji podejmowane są tematy trudne, ale niezwykle ważne dla rozwoju Europy.

– Forum Ekonomiczne w Karpaczu to impreza dużej rangi i najważniejsze tego rodzaju wydarzenie w naszym kraju. Cieszymy się, że jako Dolny Śląsk możemy być współorganizatorem Forum. Jest to dla nas duże wyróżnienie, ale również zobowiązanie – mówi wicemarszałek Grzegorz Macko. – Wyróżnienie – bo dzięki temu możliwa jest szeroka promocja naszego regionu na całym świecie, a zobowiązanie – bo jest to wydarzenie niezwykle wymagające pod kątem organizacyjnym. Wierzę jednak, że nadchodząca edycja będzie sukcesem, tak jak poprzednia – dodaje.

Wśród tegorocznych gości Forum znaleźli się przedstawiciele rządu, m.in. Waldemar Buda - Minister Rozwoju i Technologii, Grzegorz Puda - Minister Funduszy i Polityki Regionalnej, Janusz Cieszyński - Minister Cyfryzacji, Piotr Gliński - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Bogdan Borusewicz i Michał Kamiński - Wicemarszałkowie Senatu, rektorzy uczelni wyższych i szerokie grono samorządowców.

– Forum jak każdego roku gromadzi grono polityków, samorządowców, ale także partnerów społecznych i organizacji samorządowych. To niezwykle ważne bo dzięki temu mamy możliwość spotkać się i dyskutować o wielu ważnych zagadnieniach dotyczących mieszkańców regionu, których reprezentujemy – mówi Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

 

W Forum Ekonomicznym tradycyjnie weźmie także udział liczne grono gości z zagranicy.  Udział zapowiedzieli m.in. Catherine Trautmann - europejska koordynator ds. korytarza TEN-T Morze Północne–Bałtyk w Komisji Europejskiej, prezes Portugalskiej Agencji Kosmicznej Ricardo Conde oraz Halyna Yanchenko - deputowana Rady Najwyższej Ukrainy. Wśród gości znajdzie się także kilku ekspertów wojskowych, a wśród nich gen. Robert Spalding - ekspert ds. relacji USA–Chiny i szef sztabu generalnego włoskiej armii w latach 2008–2011 Vincenzo Camporini. Ich udział oznacza, że istotne miejsce wśród debat zajmą tematy związane z aktualnymi wyzwaniami geopolitycznymi, w tym z wojną w Ukrainie i jej konsekwencji dla bezpieczeństwa i kondycji gospodarki w Europie.

– Spotkanie na Forum Ekonomicznym to dobra okazja, aby w gronie znamienitych gości wymienić się spostrzeżeniami i zastanowić nad reakcją w obliczu zagrożenia. Hasło tegorocznej edycji jest nieco przewrotne. Współczesna Europa pokazuje swoją dynamiczną naturę i zobaczymy, czy uda jej się zachować swoje wartości w zderzeniu z obecną sytuacją geopolityczną. Zmiany, które dzieją się dziś na naszych oczach, mogą znacząco wpłynąć na fundamenty europejskiej kultury i tożsamości – zauważa Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Podczas Forum jak co roku wręczone zostaną nagrody dla wybitnych postaci ze świata publicznego. Rada Programowa tradycyjnie przyzna wyróżnienia w trzech kategoriach: Człowiek Roku, Firma Roku oraz Organizacja Pozarządowa Europy Środkowo-Wschodniej. Wydarzeniem w Karpaczu tradycyjnie będzie towarzyszył program kulturalny i rekreacyjny, w którym znajdą się koncerty, pokazy filmów, spotkania autorskie oraz prezentacje walorów turystycznych Dolnego Śląska.

Wierzę, że wrócicie Państwo do Karpacza. Panie Przewodniczący, Panie Marszałku, Panie Prezydencie, dziękuję za zaufanie i bardzo partnerskie podejście do organizacji tego szczególnego wydarzenia, z którego jestem bardzo dumny – mówi Radosław Jęcek, Burmistrz Karpacza.

Zdjęcia