105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
17 lipca 2024 - środa Imieniny: Anety, Bogdana, Jadwigi
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
17 lipca 2024 - środa Imieniny: Anety, Bogdana, Jadwigi

!!! Słuchasz nas online a dziś nagle cisza? Przeczytaj koniecznie artykuł niżej !!!                  

Breaking News
17 lipca 2024 - środa | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1690990860

Trwa konkurs na dzierżawę schroniska Samotnia.

Po 57 latach w schronisku Samotnia w Karkonoszach zmieni się dzierżawca? To pytanie zadają sobie zaniepokojeni sympatycy tego miejsca z całej Polski.
W niedzielę na oficjalnym profilu schroniska pojawił się  komunikat opublikowany przez prowadzące obiekt Sylwię i Magdę Siemaszko informujący, że właściciel obiektu – spółka Sudeckie Hotele i Schroniska PTTK – odrzuciła ich ofertę i ogłosiła otwarty konkurs na dzierżawę obiektu. Prezes spółki Grzegorz Błaszczyk twierdz, że nic w tej sprawie nie jest jeszcze rozstrzygnięte


W obronie  gospodarzy schroniska walczą internauci z całej Polski.  Zdecydowana większość   komentarzy, które pojawiły się w sieci zdecydowanie opowiada się po stronie obecnych dzierżawców Samotni. Z ich inicjatywy powstał m inn społeczny ruch na FB : "Ratujmy Samotnię 2023", pod którym podpisuje się ponad 20 000 społeczność. :    https://secure.avaaz.org/community_petitions/pl/pttk_ratujmy_samotnie_2023_nie_chcemy_zmian_gospodarzy_schroniska_pttk_samotnia/?fndzjpb&utm_source=sharetools&utm_medium=facebook&utm_campaign=petition-1704894-ratujmy_samotnie_2023_nie_chcemy_zmian_gospodarzy_schroniska_pttk_samotnia&utm_term=fndzjpb%2Bpl&fbclid=IwAR1zL8pEWmb5i206458kADOdmhQfaD2ra5qNmY4BKBW1CpVKMnqAYMXb2T4

Pod petycją, która udostępniona została w grupie : Ratujmy Samotnię 2023 podpisało się już ponad 40 000 osób.


Przypomnijmy, Schronisko w karkonoskim Kotle Małego Stawu to jedno z najstarszych takich obiektów w kraju. Pierwszych turystów zaczęto tu przyjmować już  w XVIII wieku.

Samotnia od wielu lat nierozerwalnie związana jest z rodziną Siemaszków. W 1966 objęli ją Waldemar i Sylwia Siemaszkowie i swoim zaangażowaniem sprawili, że schronisko stało się obiektem kultowym i jednym z symboli Karkonoszy. Po tragicznej śmierci Waldemara Siemaszki w 1994 r. schronisko prowadziła najpierw pani Sylwia Siemaszko, a od dziesięciu lat wraz z córką. Mówi Magdalena Siemaszko Arcimowicz: 

W tej sytuacji  dzierżawcy Samotni złożyli nową ofertę, którą /przypomnijmy/ prezes spółki Sudeckie Hotele uznał za interesującą.
W osobnym oświadczeniu prezes spółki Sudeckie Hotele i Schroniska PTTK Grzegorz Błaszczyk, utrzymuje, że  na tym etapie żaden z podmiotów gospodarczych nie został poinformowany o wyborze Jego oferty.

Natomiast w środę Piotr Borys przeprowadził w Jeleniej Górze interwencję poselską, związaną z kontrowersjami w sprawie dzierżawy schroniska Samotnia. Na miejscu był nasz reporter, Andrzej Pawlukiewicz: