105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
13 października 2024 - niedziela Imieniny: Geralda, Edwarda, Honorata

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
13 października 2024 - niedziela Imieniny: Geralda, Edwarda, Honorata
13 października 2024 - niedziela | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1687338540

Wystawa prac Zbigniewa Frączkiewicza


Na 4 Peronie w Szklarskiej Porębie Przed miał miejsce wernisaż jednej z najważniejszych wystaw w mieście pod Szrenicą! Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Aktywności Lokalnej  wspólnie z Muzeum Miedzi w Legnicy prezentuje retrospektywną wystawę prac Zbigniewa Frączkiewicza - jednej z najbardziej znaczących postaci w powojennej historii Szklarskiej Poręby. To artysta, którego rzeźby i instalacje pokazywane były w całej Polsce i wielu krajach europejskich. Jego Żelaźni Ludzie wymieniani są obok najważniejszych dzieł XX w.

W tym roku została zakupiona replika rzeźby 100 TON pod nazwą "Kamień dla Kamienia" dzięki dofinasowaniu ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej - 2023 pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nota biograficzna:

Od ponad pół wieku Zbigniew Frączkiewicz opowiada nam o człowieku. Mówi językiem formy i materii, a snuta opowieść bywa niełatwa w odbiorze. Z jednej strony czerpie inspiracje z natury m.in Karkonoszy i Gór Izerskich, z drugiej z przemysłu ciężkiego. Źródła natchnienia, choć odległe od siebie, w swej sprzeczności tworzą obraz Człowieka. Wyrosłego z natury, będącego jej częścią, unikatowego, ale zmieniającego się pod różnego rodzaju naciskami i wpływami. Materiały nie są przypadkowe: granit, marmur, dąb, ale również brąz, żeliwo czy aluminium. Szlachetne, wymagające, twarde i wieczne, ale – jak w przypadku niektórych metali – tylko pozornie mocne, a w rzeczywistości kruche i delikatne. Artysta szczególnie ceni sobie granit karkonoski. Wykorzystuje go w wielu swoich pracach. Przykładem może być jedna z najbardziej oryginalnych instalacji w Polsce – 100 TON, powstała w 2018 r. w Górach Izerskich podczas międzynarodowego pleneru rzeźbiarskiego. Inny ważny obiekt to pomnik Ofiar Lubina 82' w Lubinie.

Poruszane przez rzeźbiarza tematy nie należą do najlżejszych. Ich artystyczna interpretacja często przyjmuje monumentalne rozmiary. Rozmach idzie w parze z surowym spojrzeniem, jednocześnie dając odbiorcy szerokie pole interpretacji, nie pozostawiając go obojętnym.

Przez lata stworzył wiele ważnych dzieł, ale najbardziej znany jest cykl Żelaznych ludzi, pokazywany w wielu miejscach w Polsce i Europie. Cykl ten wymieniany jest obok najważniejszych dzieł rzeźbiarskich XX w. Od czasów studiów do dziś nieprzerwanie bierze udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju oraz za granica.

Zbigniew Frączkiewicz nadal tworzy i inspiruje. Jest autorem koncepcji szlaku granitowego realizowanego obecnie w Szklarskiej Porębie.

Działa zresztą na wielu artystycznych polach. Tworzy rysunki, obrazy, znaki graficzne, medale, performance, happeningi, video. Od młodzieńczych lat interesował się fotografia, a w ostatnich latach zajmuje się astrofotografią.