105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
20 maja 2024 - poniedziałek Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Aleksandra

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Arkadiusz Włodarski

HitPlaneta

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
20 maja 2024 - poniedziałek Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Aleksandra

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
20 maja 2024 - poniedziałek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1676463960

55 lat temu wyprodukowano pierwszy koncentrat miedzi


Pierwszy w historii KGHM koncentrat miedzi wyprodukowano 55 lat temu. 15 lutego 1968 roku z taśm ówczesnego Zakładu Przeróbki Mechanicznej w Lubinie (obecnie ZWR Rejon Lubin) zjechał koncentrat.

Wzbogacanie rudy miedzi to proces mechanicznej przeróbki, dzięki któremu można efektywnie przetworzyć wydobywaną rudę. W jego wyniku otrzymywany jest koncentrat o takiej zawartości miedzi, która umożliwia jego przeróbkę w hucie. Obecnie w trzech trzech zakładach wzbogacania rud produkuje się rocznie około 2 mln ton koncentratu o średniej zawartości około 22,5% miedzi. W każdym z nich są stosowane te same operacje i procesy: przesiewanie i kruszenie, mielenie i klasyfikacja, flotacja oraz zagęszczanie, filtracja i suszenie. Stosowana w Oddziale Zakłady Wzbogacania Rud technologia pozwala na bardzo skuteczny odzysk miedzi, srebra i innych pierwiastków z wydobytego urobku. Działające przy KGHM Zakłady Wzbogacania Rud są w stanie każdego roku przerobić ponad 32 mln ton urobku.

W tym roku Oddział Zakłady Wzbogacania Rud obchodzą jubileusz 25-lecia, ale ich historia sięga początków Zagłębia Miedziowego na Dolnym Śląsku. Zagospodarowanie nowo odkrytego złoża wymagało specjalistycznej wiedzy i technologii. Pionierzy Polskiej Miedzi praktycznie od podstaw zaprojektowali i wybudowali kompleks wydobywczo – przeróbczy. Pierwszy Zakład Przeróbki Mechanicznej powstał w 1968 roku przy kopalni Lubin. To tam przeróbkarze zweryfikowali badania naukowe w produkcji przemysłowej. Doświadczenie zdobyte w tych latach pozwoliło na budowę następnych zakładów. W 1969 r. uruchomiono przeróbkę usytuowaną przy kopalni Polkowice, zaś w 1974 r. roku uruchomiono najmłodszy i zarazem największy zakład przeróbki rud przy kopalni Rudna.