105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
21 lipca 2024 - niedziela Imieniny: Daniela, Dalidy, Wawrzyäca

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Patryk Łasica

Weekendowy Best of 32

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
21 lipca 2024 - niedziela Imieniny: Daniela, Dalidy, Wawrzyäca

!!! Słuchasz nas online a dziś nagle cisza? Przeczytaj koniecznie artykuł niżej !!!                  

Breaking News
21 lipca 2024 - niedziela | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1675937340

Startuje współpraca LSSE z Hyundai i USNC


Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Hyundai Engineering i Ultra Safe Nuclear Corporation rozpoczynają współpracę związaną z technologią modułowych reaktorów jądrowych (MMR). Ma ona zapewnić bezpieczną i przyjazną dla środowiska technologię jądrową, umożliwiając rozwój przyszłych systemów energetycznych, a brak dostępnej energii to częsta bolączka inwestorów. Porozumienie o współpracy podpisano w środę, 8 lutego w Centrum Konferencyjnym LSSE. To kolejny krok legnickiej spółki we współpracy i promocji firm z branży związanej z nowymi technologiami, energii przyszłości oraz elektromobilności, szczególnie w kwestii rozwiązań nisko-, zeroemisyjnych oraz odnawialnych źródeł energii. 

– Zmiany klimatyczne wymagają również zmiany w niektórych działaniach w biznesie. Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna tworzy przestrzeń do rozwoju, łącząc globalne i lokalne firmy różnej wielkości skupione na nowych technologiach. Chciałbym tutaj także podkreślić możliwość szybkiej realizacji potencjalnych inwestycji przez doświadczonego wykonawcę, jakim bez wątpienia jest Hyundai Engineering. To silny partner, bo sama grupa Hyundai jest dobrze znana z branży automotive i elektromobilności – mówi Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Poszukujemy rozwiązań w zakresie produkcji energii, które zwiększą atrakcyjność terenów inwestycyjnych oferowanych przez Legnicką Specjalną Strefę Ekonomiczną, w szczególności poprzez zapewnienie dostępu do czystej i konkurencyjnej cenowo energii elektrycznej, cieplnej lub chłodzącej. Podpisanie porozumienia o współpracy to jeden z elementów transformacji energetycznej LSSE. W związku z tym, pragniemy zbadać możliwość wykorzystania MMR na naszym terenie – dodaje Ryszard Wawryniewicz, wiceprezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

USNC opracował projekt reaktora MMR oraz w pełni ceramicznego paliwa mikroenkapsulowanego TRISO, które nie ulega uszkodzeniu i nie uwalnia substancji radioaktywnych do otoczenia, co stanowi cechę szczególną technologii spółki. Firma demonstruje system MMR w kanadyjskim laboratorium jądrowym Ontario Power Generation oraz na Uniwersytecie Illinois – Urbana Champaign w Stanach Zjednoczonych i Uniwersytecie LUT w Lappeenrant w Finlandii, a kolejne projekty są planowane m.in. w Europie.

Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna to doskonały partner w zakresie możliwości praktycznego wdrożenia technologii produkcji bezemisyjnego ciepła i energii elektrycznej. Dzięki wspólnym działaniom chcemy napędzać inwestycje i rozwój nowych technologii w Polsce. Bezpieczeństwo MMR oraz zastosowane w nim paliwo jądrowe w postaci w pełni ceramicznych mikrokapsułek sprawiają, że zarówno przyszli właściciele, jak i organy regulacyjne mogą mieć pewność i komfort decyzyjny co do wyboru technologii MMR – zaznacza Francesco Venneri, CEO i założyciel Ultra Safe Nuclear Corporation.

 Hyundai Engineering to światowy lider w dziedzinie inżynierii i budowy m.in. elektrowni bezemisyjnych.

W ubiegłym roku Hyundai Engineering i Ultra Safe Nuclear Corporation zawarły umowę ramową dotyczącą współpracy i wdrażania projektów mikroreaktorów modularnych. Mamy bogate doświadczenie w procesie koordynacji wsparcia finansowania dużych projektów inwestycyjnych. Porozumienie o współpracy, które zawieramy teraz z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną to dobra okazja, aby przyczynić się nie tylko do rozwoju kluczowych projektów naszych firm w Polsce, ale także wdrożenia ich w infrastrukturę przemysłową – podkreśla Andrzej Szydło, członek zarządu Hyundai Engineering Poland.

To kolejny krok w celu zapewnienia bezpiecznego, stabilnego i bezemisyjnego źródła energii dla inwestycji zlokalizowanych na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

========= 

Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna – działa w południowo-zachodniej Polsce, na terenie województwa dolnośląskiego, jednego z najdynamiczniej rozwijających się obszarów w Polsce. LSSE do dziś to 82 inwestorów z wielu zakątków świata, blisko 1,4 tys. ha terenów inwestycyjnych. Ponad 12 mld zł inwestycji i – przede wszystkim – ponad 20 tys. miejsc pracy, aż dwukrotnie więcej niż inwestorzy planowali.

Hyundai Engineering – spółka posiada ogromny potencjał, referencje oraz globalne doświadczenie w zakresie realizacji inwestycji w przemyśle w branżach petrochemicznej, rafineryjnej, energetycznej, ochrony środowiska oraz wielu innych. Obecnie w różnych częściach świata realizuje równocześnie kilkanaście projektów w formule EPC (zaprojektuj – wybuduj). Aktualnie HEC jest generalnym wykonawcą (EPC) dwóch największych inwestycji w branży petrochemicznej (Polimery Police dla Grupy Azoty i instalacji Olefin dla PKN Orlen) w Polsce, a także fabryki folii miedzianej dla SK Nexilis w Stalowej Woli. Łączna wartość tych inwestycji to kilkanaście miliardów złotych. Firma dynamicznie rozwija swoją działalność, utworzyła też oddział zagraniczny oraz spółkę Hyundai Engineering Poland.

Ultra Safe Nuclear Corporation – światowy lider i kompleksowy integrator technologii oraz usług jądrowych. Główne obszary działalności obejmują modularny mikroreaktor MMR, który jest reaktorem technologii wysokotemperaturowych czwartej generacji, chłodzonych gazem i wykorzystujący unikalną technologię paliwa jądrowego w postaci w pełni ceramicznych mikrokapsułek zapewniającą najwyższe standardy bezpieczeństwa. Ponadto USNC oferuje energię jądrową i technologie napędowe do eksploracji kosmosu.