105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
14 lipca 2024 - niedziela Imieniny: Ulryka, Bonawentury, Kamila

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Patryk Łasica

HIT-TYP

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
14 lipca 2024 - niedziela Imieniny: Ulryka, Bonawentury, Kamila

!!! Słuchasz nas online i dziś tylko cisza? Przeczytaj koniecznie artykuł niżej !!!                  

Breaking News
14 lipca 2024 - niedziela | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1653024376

Niepowetowana strata w świecie muzyki

Zmarł Vangelis, grecki muzyk, kompozytor, twórca muzyki elektronicznej oraz filmowej. Artysta miał 79 lat.


Stworzył muzykę między innymi do "Rydwanów ognia", "Łowcy androidów" i "Gorzkich godów".

Vangelis, czyli Ewangelos Odiseas Papatanasiu, zaczął zajmować się muzyką jako czteroletnie dziecko. W wieku sześciu lat, jako kompletny samouk, wystąpił po raz pierwszy przed publicznością, prezentując kompozycje własnego autorstwa. Już wtedy wszystkich zachwyciła unikalna technika gry młodego muzyka.

W latach 60. był członkiem zespołów grających rocka progresywnego, a po emigracji do Paryża był współzałożycielem grupy Apphrodite's Child z Demisem Roussosem na wokalu.

Po rozwiązaniu zespołu rozpoczął karierę solową, komponując muzykę na syntezatorach - z czasem jako ścieżki dźwiękowe do filmów. Największą sławę przyniósł mu utwór "Chariots of fire", do obrazu o tym samym tytule ("Rydwany ognia"). Dotarł on do pierwszego miejsca na liście amerykańskiego Billboardu, stając się jedynym greckim utworem osiągającym szczyt tej listy. Za ścieżkę dźwiękową do "Rydwanów ognia" otrzymał w 1982 roku Oskara.

Znany jest też jego utwór "Conquest of paradise" do filmu o wyprawie Krzysztofa Kolumba - "1492. Wyprawa do raju". Vangelis napisał także muzykę do "Blade Runner" ("Łowcy androidów"), a w XXI wieku - między innymi do filmu "Aleksander". Powierzono mu również stworzenie hymnu piłkarskich mistrzostw świata, które odbyły się w 2002 roku w Korei i Japonii.

W twórczości Vangelisa nie brakuje polskich wątków. W 1983 roku napisał, wraz z Jonem Andersonem, kompozycję "Polonaise", dedykowaną Polsce czasu stanu wojennego. Z kolei w 2008 roku skomponował muzykę do filmu "Świadectwo" o Janie Pawle II.

Legendarny kompozytor, jak przekazano w oficjalnym komunikacie, cytowanym m.in. przez CNN, zmarł we wtorek, 17 maja, w szpitalu we Francji, gdzie niedawno leczony był na COVID-19. Miał 79 lat.