105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
22 czerwca 2024 - sobota Imieniny: Pauliny, Tomasza, Jana

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Dawid Wenzel

HitPlaneta

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
22 czerwca 2024 - sobota Imieniny: Pauliny, Tomasza, Jana

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                   *** Szczecin - emisja DAB+ czasowo wstrzymana ***                  

Breaking News
22 czerwca 2024 - sobota | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1716667680

Beyonce i Jay-Z pozwani za plagiat

Sprawa jest bardziej skomplikowana, niż może się wydawać.


Niemal dwa lata po premierze piosenki „Break My Soul” z albumu „Renaissance” kwartet Da Showstoppaz pozwał Beyonce, Big Freddię, Jaya-Z i Sony Music, oskarżając ich o plagiat. Autorzy piosenki „Release a Wiggle” z 2002 r., domagają się rekompensaty finansowej, a także uwzględnienia ich autorstwa w dwóch utworach – oczywiście w „Break My Soul”, ale także w „Explode” Big Fredii.

Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, niż mogłoby się to wydawać. W „Break My Soul” znalazł się sampel wspomnianego „Explode”. Big Freedia wykorzystała w swoim numerze charakterystyczny okrzyk „release a wiggle” z utworu Da Showstoppaz. Twórcy piosenki przekonują, że Freedia nielegalnie użyła „objętych prawami autorskimi tekstów, melodii i aranżacji muzycznej”, czyli mówiąc krótko – sugerują, że dopuściła się plagiatu. A skoro fragment, któremu zarzucają, że jest kradzieżą ich dorobku, pojawił się jako sampel w utworze Beyonce, to zdaniem Da Showstoppaz także ona, a także inni twórcy albumu, w tym właśnie Jay-Z zasłużyli na to, by pozwać ich za plagiat.

Warto przyglądać się tej sprawie. Mimo wszystko spodziewamy się, że strony wypracują kompromis i wszystko zakończy się ugodą, ale jeśli faktycznie dojdzie do procesu, to będzie on niezwykle ciekawy jego finał może wpłynąć na branżę muzyczną.

źródło:cgm.pl