105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
27 lutego 2024 - wtorek Imieniny: Gabriela, Anastazji

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Arkadiusz Włodarski

Noc na HitPlanecie

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
27 lutego 2024 - wtorek Imieniny: Gabriela, Anastazji

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
27 lutego 2024 - wtorek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1657437889

Wystawa z niezwykłą kolekcją śląskiej porcelany

W Muzeum Śląskim w Goerlitz, odbył się wernisaż wystawy: „Śląsk: Kraina porcelany”.


Muzeum Śląskie w Görlitz posiada obecnie prawdopodobnie największą na świecie kolekcję śląskiej porcelany. Wieloletni kolekcjonerzy przekazali muzeum blisko 200 kartonów z około 15 tys. sztuk porcelany. Są to m.in.: filiżanki, talerze, miski, półmiski, wazy, dzbanki. Zaprezentowane zostaną najpiękniejsze i najbardziej niezwykłe egzemplarze z tej obszernej kolekcji. Mówi Aleksander Szalapski, kurator wystawy porcelany.
 

Pierwsza część wystawy pokaże przekrój całej oferty śląskich producentów. Największe fabryki porcelany na Dolnym Śląsku były jednocześnie największymi fabrykami porcelany w Niemczech. Produkowały kilkadziesiąt milionów naczyń rocznie. Śląscy producenci swoimi wyrobami podbijali cały świat. Do najważniejszych śląskich fabryk zalicza się między innymi Krister, Tielsch, Ohme, Schlegelmilch i Königszelt. Po II wojnie światowej produkcja była kontynuowana i do dziś trzy polskie firmy nawiązują do tradycji niemieckich fabryk.

W latach 2021/22 Muzeum Śląskie otrzymało dwie bardzo obszerne kolekcje porcelany: bogatą kolekcję Gerharda Schmidt-Steina i jego żony Margret, zawierającą wyroby wielu śląskich producentów, oraz kolekcję Adelheid Schmitz-Brodam, wyspecjalizowaną w produktach firmy Carl Tielsch.

Druga część wystawy, czynna od 9 września, skoncentruje się właśnie na historii i asortymencie firmy Carl Tielsch. Kolekcja zostanie przedstawiona publiczności po raz pierwszy i przyniesie szeroki wgląd w bogactwo form i dekoracji, tej przez długi czas największej, fabryki porcelany w Niemczech.

Wystawę można obejrzeć do 26 lutego 2023 roku i odkryć niezwykłą krainę porcelany!

Fot. Muzeum Śląskie w Görlitz

Fot. René E. Pech

Wystawa: „Dolny i Górny Śląsk: Kraina Porcelany”

9 lipca 2022 r. - 26 lutego 2023 r.