105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
21 lutego 2024 - środa Imieniny: Eleonory, Fortunata, Roberta

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Sebastian Wysoczański

Strefa 79+

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
21 lutego 2024 - środa Imieniny: Eleonory, Fortunata, Roberta

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
21 lutego 2024 - środa | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1554370708

Wyjątkowa inwestycja w skali Europy

Kriogeniczny Bank Genów służący min. badaniom mającym zachować nieliczne populacje rzadkich gatunków zwierząt z polskich lasów zostanie oddany do użytku.


Bedzie się znajdować w Leśnym Banku Genów w Kostrzycy koło Karpacza. Będzie to wyjątkowe miejsce w skali Europy. Wartość inwestycji sięga 5 mln złotych i co ważne pochodzi z gromadzonych przez kilka lat środków własnych Leśnego Banku Genów. Materiał genetyczny będzie przechowywany w ciekłym azocie. Jeśli pojawią się nowe środki to proces ten ma zostać w całości zautomatyzowany.
Dzięki prowadzonym tam pracom ma się zwiększyć min. populacja żubra, cietrzewia czy głuszca. Jednak największym wyzwaniem wydaje się być przywrócenie w Polsce dropi. To największy na świecie ptak lotny gniazdujący na ziemi. Dorosły samiec waży nawet 20 kg czyli tyle co sarna. Jego wysokość sięga metra a rozpiętość skrzydeł to grubo ponad dwa metry.
Żywi się pędami i nasionami wielu roślin ale nie gardzi owadami i drobnymi kręgowcami. Mówi Czesław Kozioł dyrektor Leśnego Banku Genów w Kostrzycy.

Zdjęcia