105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
08 grudnia 2023 - piątek Imieniny: Marii, Światozara, Makarego

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Maciej Wowk

DMC
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
08 grudnia 2023 - piątek Imieniny: Marii, Światozara, Makarego

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
08 grudnia 2023 - piątek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1596274111

Wyjątkowa inwestycja ruszyła w Świeradowie Zdrój

W przyszłym roku w czerwcu zostanie oddana do użytku „Wieża, Ścieżka w chmurach Świeradów-Zdrój”


W Świeradowie Zdroju w przyszłym roku w czerwcu zostanie oddana do użytku turystom  inwestycja pod nazwą „Wieża, Ścieżka w chmurach Świeradów-Zdrój”. Zaprojektowano ją w formie wielofunkcyjnej wieży przygodowo-poznawczej, której podstawowym celem jest udostępnienie widoków na Góry Izerskie na miasto Świeradów-Zdrój i dolinę rzeki Kwisy. Długość kładki ścieżki od platformy wejściowej do szczytu wynosi 800m. Całość konstrukcji będzie miała wysokość blisko 70 m. Inwestycją którą finansuje czeski kapitał już ruszyła i jest na poziomie fundamentów.

Obiekt pełnić będzie  również funkcje dodatkowe, dla uprawiania sportów, do odpoczynku i relaksacji, edukacji oraz poznawania piękna przyrody. Wejście na ścieżkę jest dostępne poprzez obiekt wejściowy. Główna konstrukcja nośna obiektu wejścia zostanie stworzona przy pomocy słupów stalowych, które będą wspierały żelbetową płytę, na której położona zostanie drewniana konstrukcja ramowa 2. poziomu, która stanowi główną część obiektu wejściowego.

Ściany obwodowe zostaną wypełnione wełną mineralną oraz obłożone panelami drewnianymi. Konstrukcja wieży widokowej jest wykonana ze stali ocynkowanej ogniowo miejscami obłożonej drewnem modrzewiowym. Główną konstrukcję nośną tworzy przestrzenna konstrukcja kratownicowa, która składa się z trzech wieży o rzucie trójkątnym, które wzajemnie połączone są przez konstrukcję horyzontalną. Wszystkie trzy słupy są z punktu widzenia rzutu w przybliżeniu ułożone w kształt trójkąta o wymiarach stron 26-38 m. Wysokość poszczególnych słupów jest zmienna, rozmiar jednego słupa z punktu widzenia rzutu tworzy ogólny trójkąt o długości ramienia 8-12m.

Przedni maszt będzie miał po wysokości kształt zmienny, który będzie wynikał z nachylenia przedniego słupa wieży. W środku wieży przedniej znajduje się również ewakuacyjna klatka schodowa (stalowa wrzecieniowa spiralna klatka schodowa) oraz mini winda dla zapewnienia obsługi zjeżdżalni. Ścieżka obtaczająca trzy maszty nośne ma długość 799 m i zakończona jest tarasem widokowym na wysokości 56,6 m ponad okolicznym terenem. Konstrukcję nośną ścieżki tworzy konstrukcja kratownicowa ze stali o jakości S235 oraz S355. Wzajemne połączenie ścieżki i wieży zapewnione jest przy pomocy cięgien stalowych o zwiększonej wytrzymałości (Macalloy) – S460 oraz stalowych elementów diagonalnych z rur. Na ścieżce znajduje się kilka kolejnych atrakcji – przełaźnia linowa, zjeżdżalnia, sieć relaksacyjna, itd..

Po długim wyjściu na szczyt niektórzy zapewne skorzystają z możliwości skrócenia sobie drogi w dół. Jedynym skrótem jest jednak ZJEŻDŻALNIA o długości 102 m, dzięki której na dole znajdziemy się w ciągu kilku sekund.

 Na ścieżce będą znajdowały się stanowiska do obserwacji z widokiem na wszystkie strony świata.

  • DZIENNA OBSERWACJA KRAJOBRAZU - na każdym stanowisku zostanie zamieszczona drewniana mapa z ukształtowaniem krajobrazu widocznego z danego miejsca wraz z oznakowaniem poszczególnych obiektów przyrodniczych oraz LORNETKA, która umożliwi poznawanie krajobrazu w okolicy . Świeradowa-Zdroju z lotu ptaka.
  • NOCNA OBSERWACJA GWIAZD - Odwiedzający mogą podziwiać nocne niebo pełne gwiazd, a przy pomocy TABLICY OBROTOWEJ NOCNEGO NIEBA, która w formie koła z oznakowaniem gwiaździstego nieba widocznego z danego miejsca w danej porze roku umożliwi szukanie swojej szczęśliwej gwiazdy lub ulubionego gwiazdozbioru. Tablica z nocnym podświetleniem.
  • TABLICA - TEMAT CIEMNOŚĆ Gwiazdy i człowiek, Smog świetlny

Prawdziwych miłośników adrenaliny zapewne ucieszy wyjście na szczyt. SZKLANA KŁADKA, która w najwyższym punkcie ścieżki wychodzi w wolną przestrzeń, śmiałkom, którzy na nią wejdą, zapewni niecodzienne przeżycie

Ścieżka jest idealnym miejscem, które może zaoferować rozrywkę dla wszystkich: Dla romantyków i miłośników sztuki dzienne lub nocne KONCERTY, PRZEDSTAWIENIA TEATRALNE wykonane przez aktorów lub kukiełki na Małej scenie. Dla miłośników nocy Gdzie indziej, aniżeli w miejscu pod najciemniejszym niebem, z dala od zakłócających świateł miast, delektować się nocną OBSERWACJĄ GWIAZD Z KOMENTARZEM, który zapewnią doświadczeni astronomowie przy pomocy dużych mobilnych lornetek astronomicznych. Dzięki nim odwiedzający mogą spojrzeć w odległą głębię kosmosu. Dla osób, które chcą się śmiać, a czasami również bać, i lubią niespodzianki będą organizowane WYSTĘPY ARTYSTÓW, KUGLARZY, ŻONGLERÓW I MAGIKÓW . Dla podróżników i osób podziwiających przyrodę WYSTAWY UNIKALNYCH ZDJĘĆ na platformie wejściowej na ścieżkę o tematyce poświęconej przyrodzie, ekologii, astronomii, podróżom oraz miastu Świeradów Zdrój.

Projektanci starali się uwzględnić wszystkie aspekty, które łączą się w przedmiotowej lokalizacji, wyjątkowość krajobrazu, elementy lokalnej kultury i architektury, sposób życia codziennego, potrzeby odwiedzających, historię lecznictwa uzdrowiskowego i sportu oraz niezwykłą legendę o żabie.

Celem było nadać temu miejscu duszę, wyjątkowość oraz połączyć go z miastem Świeradów Zdrój w taki sposób, aby stały się one jedną nierozłączną całością i uzyskały nowy wymiar. W ścisłej współpracy z miastem mają być organizowane ciekawe wydarzenia, które będą stanowiły atrakcję dla lokalnych mieszkańców i turystów. Chodzi o to aby każda osoba, która ścieżkę zwiedzi,  wychodziła zadowolona, po doznaniu nowych przeżyć, poznaniu nowych rzeczy i by z chęcią wróciła.