105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
11 grudnia 2023 - poniedziałek Imieniny: Damazego, Waldemara, Daniela

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Radosław Bajor

Budzimy Przebojowo!
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
11 grudnia 2023 - poniedziałek Imieniny: Damazego, Waldemara, Daniela

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
11 grudnia 2023 - poniedziałek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1611751719

W Zgorzelcu i Görlitz uczczono Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu.

Zgorzelecki Pomnik Ofiar Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych powstał w 2006 roku z inicjatorem jego budowy był były więzień Auschwitz, Stanisław Hantz


Burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz, prezes Fundacji Pamięć Edukacja Kultura Kinga Hartmann-Wóycicka, reprezentująca również Stowarzyszenie MEETINGPOINT MUSIC MESSIAEN oraz mieszkanka Görlitz Lauren Leiderman z Kulturbüro Görlitz, która przywraca pamięć o przedwojennych żydowskich mieszkańcach Görlitz, złożyli wieńce i zapalili znicze pod Zgorzeleckim Pomnikiem Ofiar Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych, upamiętniającym ofiary faszyzmu i obozów koncentracyjnych w Zgorzelcu.

Pamięć ofiar ideologii narodowo-socjalistycznej i niemieckich obozów zagłady uczcił również Nadburmistrz Octavian Ursu, przedstawiciele görlitzkich organizacji i stowarzyszeń oraz mieszkańcy Görlitz, którzy jak co roku złożyli kwiaty pod pomnikiem Ofiar Narodowego Socjalizmu na görlitzkim Wilhelmsplatz.


W listopadzie 2005 roku, 27 stycznia ustanowiono Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu (ang. International Day of Commemoration in Memory of the Victims of the Holocaust). Zgromadzenie Ogólne ONZ uczciło w ten sposób pamięć żydowskich ofiar zbrodniczej eksterminacji, której w okresie II wojny światowej dokonały nazistowskie Niemcy. Datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia, ponieważ właśnie tego dnia w 1945 roku 100. Lwowska Dywizja Piechoty pod dowództwem generała majora Fiodora Krasawina wyzwoliła obóz koncentracyjny Auschwitz – Birkenau.


Zgorzelecki Pomnik Ofiar Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych powstał w 2006 roku z inicjatorem jego budowy był były więzień Auschwitz, Stanisław Hantz, „Staszek”, ówczesny prezes Koła Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych w Zgorzelcu.

Pomnik ma formę muru z granitowych kamieni, nawiązującą do wyglądu zapamiętanej przez Hantza „ściany śmierci” w KL Auschwitz. W pomnik wmurowano urny z ziemią przywiezioną z sześciu obozów koncentracyjnych w Auschwitz, Bełżcu, Dachau, Sobiborze, Treblince i na Majdanku. W 2009 roku, rok po śmierci Stanisława Hantza, w pomniku umieszczono kolejne urny z ziemią z obozów Mauthausen Gusen, Ravensbrück, Sachsenhausen, Flosenburg. Do Zgorzelca przywieźli je młodzi niemieccy antyfaszyści z Berlina, Kassel, Hamburga i Bielefeld.


Pomnik, który w Görlitz od 1948 roku upamiętnia ofiary narodowego socjalizmu, znajduje się w centrum miasta, na placu Wilhelma (Wilhelmsplatz). Umieszczony na nim napis „Zmarli wzywają żywych” i złowrogi Winkiel, trójkąt oznaczający kategorię więźnia, który wraz z numerem obozowym naszywano na pasiaku, przypomina zbrodnie popełnione przez Niemców w imię chorej wizji narodu i państwa.