105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
05 marca 2024 - wtorek Imieniny: Adriana, Fryderyka, Teofila

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
05 marca 2024 - wtorek Imieniny: Adriana, Fryderyka, Teofila

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
05 marca 2024 - wtorek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1659337410

Umowa KPN z jednostkami straży pożarnej


W sali konferencyjnej Centrum Muzealno- Edukacyjnego w Jeleniej Górze Sobieszowie zostało podpisane porozumienie Karkonoskiego Parku Narodowego z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze  oraz jednostkami ochotniczymi wchodzącymi do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego: OSP w Podgórzynie, OSP w Sobieszowie, OSP w Karpaczu, OSP w Szklarskiej Porębie, OSP w Piechowicach, OSP w Miłkowie i  OSP w Sosnówce. Podpisanie umowy nastąpiło w cieniu dymu z czeskiego Parku Narodowego Czeskiej Szwajcarii. Choć to przypadek. - Chcemy wspólnie działać, od edukacji poprzez wspólne ćwiczenia, zakupy specjalistycznego sprzętu -mówi Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze Andrzej Ciosk.- Bardzo istotne, że prócz PSP mamy w tym porozumieniu 7 jednostek ochotniczych z miejscowości leżących przy parku narodowym. Ochotnicy znają najlepiej teren, są często pierwsi na miejscu. Na pewno potrzebują wsparcia sprzętowego do lasu. Chodzi o pojazdy terenowe, węże o mniejszych przekrojach, pojazdy specjalistyczne. 

- Prace nad porozumieniem trwały od kilku miesięcy- mówi dyrektor KPN Andrzej Raj - ale ten pożar w czeskim parku narodowym potwierdza, że nasza współpraca jest bardzo potrzebna. Nie chodzi tylko o deklaracje, ale rzeczywistą, praktyczną współpracę, na której skorzystają wszyscy. Chcemy wspólnie występować o pieniądze na  sprzęt dla jednostek ratowniczo-gaśniczych, ale też ćwiczyć ze strażakami, poprawić komunikację między nami, wspierać edukację przeciwpożarową. 

W 2018 roku strażacy na granicy Polski zatrzymali w Karkonoszach pożar, który wybuchł od pozostawionego po czeskiej stronie ogniska.  Gaszony nadal pożar w Czechach także wybuchł od ogniska. 

- Rozmawiałem z kolegami z Parku Narodowego  Czeskiej Szwajcarii - mówi Andrzej Raj - nie mają wątpliwości, że pozostawione bez opieki ognisko dało początek temu gigantycznemu pożarowi. Tak samo może być w każdej chwili u nas. Dwa dni temu dzwonili koledzy z Czech, że przy granicy zostało po turystach tlące się ognisko. Niewiele trzeba było, by zmieniło się w wielki pożar. 

OSP w Karpaczu, jak mówi jej prezes Maciej Górzycki, potrzebuje samochodu terenowego, bo dysponuje starym pojazdem, pozyskanym przed laty ze straży granicznej, którego remont jest nieopłacalny, a rodzaj zagrożeń w górach powoduje, że strażacy potrzebują szybkiego terenowego środka transportu.

- Wiadomo, że w Karkonoszach nie wszędzie i tak da się dojechać, ale lepiej i szybciej jest do poszkodowanych czy pożaru przejść 500 metrów niż 2 kilometry- mówi prezes Górzycki. - Będziemy mogli być skuteczniejsi dysponując lepszym sprzętem. 

Mapy zagrożenia pożarowego pokazują, że góry nie są od niego wolne. Ale może przecież dojść do innych wydarzeń niż pożar: uderzenia pioruna, burzy, osuwiska, lawin i wielu innych zagrożeń, w których mogą ucierpieć ludzie. Dlatego strażacy muszą być przygotowani do niesienia pomocy także w górach.  I to bardziej niż kiedykolwiek. 

- Ochrona przeciwpożarowa to także ochrona przyrody  - podkreśla dyrektor Raj. - Strażacy są naturalnymi sojusznikami parku narodowego. Dlatego chcemy działać w wielu sprawach razem. Razem sięgać po środki, i w ten sposób doposażać i pomagać karkonoskim jednostkom straży pożarnej.