105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
20 lipca 2024 - sobota Imieniny: Czesława, Hieronioma, Małgorzaty

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Maciej Wowk

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
20 lipca 2024 - sobota Imieniny: Czesława, Hieronioma, Małgorzaty

!!! Słuchasz nas online a dziś nagle cisza? Przeczytaj koniecznie artykuł niżej !!!                  

Breaking News
20 lipca 2024 - sobota | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1676625060

Ukraińska młodzież odwiedza Dolny Śląsk


Na zaproszenie Marszałka Cezarego Przybylskiego Dolny Śląsk odwiedza grupa młodzieży z Obwodu Lwowskiego. W ciągu tygodniowego pobytu zobaczą najciekawsze zakątki i atrakcje naszego regionu. Wizyta młodzieży będzie okazją do porozmawiania o  ich potrzebach oraz możliwością do spojrzenia na całą sytuację z perspektywy młodego człowieka.

Do 22 lutego  chłopcy w wieku 14-16 lat poznają bliżej Dolny Śląsk. Odwiedzą m.in. Zamek Książ w Wałbrzychu, wrocławskie ZOO, Panoramę Racławicką czy Hydropolis. Młodzież ze szkoły średniej o profilu wojskowym we Lwowie rozpoczęła swój pobyt na Dolnym Śląsku od spotkania z rówieśnikami z Głównej Wojskowej Szkoły Średniej we Wrocławiu "Husarz". W spotkaniu z ukraińską i polską młodzieżą udział wziął Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski oraz Jurij Tokar Konsul Generalny Ukrainy we Wrocławiu. Wizyta uczniów ze szkoły we Lwowie, która trwa na Dolnym Śląsku, ma nie tylko zapoznać ich z naszym regionem, ale może być także dla nich szansą na oderwanie się od bardzo trudnej sytuacji w Ukrainie.

- Za kilka dni minie rok od brutalnego ataku Rosji na Ukrainę. Od początku konfliktu za naszą wschodnią granicą Dolny Śląsk z ogromnym zaangażowaniem wspiera walczącą Ukrainę. Pomoc odbywa się przede wszystkim na podstawie list przekazanych z regionów partnerskich Dolnego Śląska: Obwodu Kirowogradzkiego i Obwodu Dnipropietrowskiego - mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego. - W tej trudnej sytuacji nie możemy zapomnieć także o młodych ludziach, którzy również bardzo dotkliwie przeżywają ten czas. Chcemy porozmawiać z nimi o pomocy jakiej potrzebują oraz udzielić potrzebnego wsparcia. To dla młodych ludzi szczególnie trudny czas, dlatego zapraszamy ich na Dolny Śląsk, aby mogli choć na chwilę oderwać się od trudnej sytuacji - dodaje marszałek Cezary Przybylski. 

Dolny Śląsk wspiera Ukrainę!

24 lutego 2023 roku minie dokładnie rok od wybuchu wojny w Ukrainie. Przez cały ten czas Dolny Śląsk aktywnie wspiera obywateli Ukrainy. Do tej pory Samorząd Województwa Dolnośląskiego przeznaczył 105 mln zł w ramach udzielanej Ukrainie pomocy humanitarnej. Przekazane zostały w pełni wyposażone karetki, pojazdy terenowe oraz busy, a także wysłane zostały na granicę polsko-ukraińską pociągi humanitarne Kolei Dolnośląskich, które z Przemyśla przewiozły 1500 obywateli Ukrainy szukających schronienia przed wojną. 

To również pomoc wysyłana Ukrainie z Międzynarodowego HUBu Pomocy Humanitarnej, który zorganizował Samorząd Województwa Dolnośląskiego, angażując we współpracę regiony partnerskie z Niemiec. Dodatkowo pod koniec ubiegłego roku Samorząd Województwa przekazał także na pomoc Ukrainie 23 mln zł, czyli 1 procent z budżetu województwa na 2023 rok. Pomoc humanitarna jest i będzie kontynuowana.

W najbliższych tygodniach Samorząd Województwa planuje kolejną wysyłkę z pomocą do obwodu Kirowogradzkiego, która obejmie m.in.: agregaty prądotwórcze, promienniki podczerwieni, żywność, odzież, koce oraz wyposażenie medyczne przekazane przez szpital przy ul. Koszarowej. Do wysyłki dołączy fundacja "Weź Pomóż", która w ramach transportu przekaże płyny dezynfekcyjne, środki czyszczące oraz materace.