105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
29 lutego 2024 - czwartek Imieniny:

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Anna Tarkota

HIT-TYP

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
29 lutego 2024 - czwartek Imieniny:

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
29 lutego 2024 - czwartek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1582196782

Rusza 44. Bieg Piastów - Festiwal Narciarstwa Biegowego !

Biegi na 50 km i 25 km to danie główne w przyszły weekend natomiast już w tą sobotę Rodzinna 11 (klasyfikacje dla najszybszej i najstarszej rodziny)


Sześć tysięcy sześciuset zawodników z 30 krajów z 3 kontynentów zgłosiło się na 44 Bieg Piastów - Festiwal Narciarstwa Biegowego, który rozpocznie się już w najbliższą sobotę, 22 lutego i potrwa do niedzieli, 1 marca. Jego areną będą doskonale przygotowane trasy w Górach Izerskich ze startem i metą w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach.
Wiele wskazuje na to, że padną dwa frekwencyjne rekordy - mówi Leszek Kosiorowski, członek zarządu Stowarzyszenia Bieg Piastów i rzecznik prasowy Festiwalu Narciarstwa Biegowego.

W biegu na 25 km pobiegnie mistrzyni olimpijska i świata Justyna Kowalczyk. Będzie jej towarzyszył partner życiowy Kacper Tekieli - debiutant w Biegu Piastów. Na 25 km pobiegnie serwisant Królowej Polskich Nart Mateusz Chowaniak (przed rokiem drugi na tym dystansie).

Również na 25 km pobiegną szefowie Wordloppet - prezydent Juha Viljamaa z Finlandii i dyrektor zarządzająca Epp Paal z Estonii. Międzynarodową obsadę wzmocnią też dyrektorzy biegów Worldloppet z Islandii i Włoch (słynnej Marcialongi) - obaj pobiegną na 50 km.

Biegi na 50 km i 25 km to danie główne 44 Biegu Piastów. Wcześniej zobaczymy biegi na 6 kilometrów (coś w rodzaju rozgrzewki i szansy debiutu dla początkujących), 30 km (jedyny bieg techniką dowolną, czyli w praktyce łyżwą). Te cztery biegi zostaną rozegrane w główny weekend Biegu Piastów (28 i 29 lutego oraz 1 marca). Tydzień wcześniej w programie zjawiskowa PGE Nocna 11, Rodzinna 11 (klasyfikacje dla najszybszej i najstarszej rodziny) oraz Memoriał Stanisława Michonia, upamiętniający trzykrotnego zwycięzcę Biegu Piastów w tym pierwszej edycji.

Bieg Piastów utrzymuje status zawodów zarówno rodzinnych, na które zjeżdżają familie rozrzucone po różnych częściach Europy, jak i wyczynowych dla zawodników z górnej półki, oraz globalnych. Najwięcej zawodników spoza Polski zgłosiło się z Czech - prawie 400. To najwięcej w historii, na co z pewnością ma wpływ partnerstwo Biegu Piastów z czeskim cyklem biegów długodystansowych SkiTour - punkty do rankingów SkiTouru można zdobywać na Piastach. Na liście startowej są też zawodnicy z m.in. Kanady, Australii, Norwegii, Szwecji, Hiszpanii. Najliczniej reprezentowane miasta to Warszawa, Wrocław, Jelenia Góra, a spoza Polski Drezno.

Memoriał Stanisława Michonia z kolei - bieg na 15 km, jest zaliczany do Pucharu Polski Amatorów Polskiego Związku Narciarskiego - cyklu 14 zawodów w różnych regionach Polski od Bieszczad po Góry Izerskie. Zapewnia mu to udział najlepszych polskich amatorów.

Na liście startowej Biegu Piastów jest wielu debiutantów, ale nie brakuje weteranów. Jak Walter Judka - jedyny uczestnik wszystkich edycji Biegu Piastów od 1976 roku, który pobiegnie na 6 km ze swoją wnuczką Olą. Na pięćdziesiątce rodzinę Judków będą reprezentować syn i synowa Waltera: Paweł i Monika. Ponadto Paweł i drugi syn Tomek pobiegną na 25 km.

Jak zwykle Bieg Piastów będzie pełen atrakcji pozasportowych. W programie jest expo, czyli targi czołowych producentów sprzętu sportowego, oraz strefa rozrywki, w której będzie można poćwiczyć i pobawić się pod opieką animatorów. W pierwszy weekend rozegrane zostaną dwa biegi dla dzieci - Wyprawa Zuchów i Bieg Przedszkolaka.

Dojazd do Jakuszyc w główny weekend Biegu Piastów zostanie zapewniony przez bezpłatne autobusy z Jeleniej Góry i Szklarskiej Poręby. Biuro wydawania numerów startowych będzie usytuowane w hotelu Bornit w Szklarskiej Porębie.
Organizatorem Biegu Piastów jest Stowarzyszenie Bieg Piastów ze wsparciem około 160 wolontariuszy oraz licznych partnerów, sponsorów i instytucji wspomagających. Sponsorem Generalnym jest PKO Bank Polski, Sponsorem Głównym KGHM Polska Miedź, a Sponsorem Wspierającym PGE Polska Grupa Energetyczna.

W hali namiotowej PKP Intercity swoje miejsce znajdzie Strefa sportowa, która zostanie wyposażona m.in. w symulatory, trenażery, miejsce do aktywności sportowych z trenerem (np. rollercoster 5D, skoki narciarskie, jazda bobslejem, rzucanie śnieżkami do celu). Każdy będzie mógł się poczuć jak mistrz sportów zimowych dzięki nowoczesnym symulatorom VR. Strefę aktywności wzbogaci trening z trenerem jazdy i biegania na nartach, który będzie przeprowadzał m.in. rozgrzewki. Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. Profesjonalni animatorzy, instruktorzy narciarstwa i trenerzy sportowi przygotują profesjonalne ćwiczenia. Rozgrzewki będą prowadzone wewnątrz i na zewnątrz strefy, aby przyciągnąć uwagę uczestników BP.
Animator poprowadzi ciekawe zabawy na śniegu z najmłodszymi, jak np. rękawiczkowe tic tac toe, rzut śnieżką do celu, największa kula śniegowa w 15 sek, zimowy tor przeszkód, budowanie śniegowego 'Edka' - maskotki PKP IC. i wiele wiele innych.

Strefa rozgrzania to bar z ciepłymi napojami, punktem wydawania gadżetów za udział w aktywnościach Strefa chill out komfortowe poduchy i kanapy pozwolą na wypoczynek np. udanym biegu. Nie zabraknie totemu z quizem z pytaniami o PKP IC oraz Bieg Piastów, ulepszonej, unowocześnionej fotobudki, w której każdy uczestnik będzie mógł nagrać krótkie życzenia w formie filmu (z filtrem padającego śniegu) i wysłać jako wiadomość mailową.

Całość strefy uświetni maskotka IC 'Edek' , który będzie chętnie pozował do zdjęć oraz rozbawiał gości strefy. Dodatkowo na gości kolejowej kawiarenki IC będą czekać bardzo ciekawe nagrody za udział we wszystkich aktywnościach, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Firma Tarczyński zadebiutuje w Jakuszycach, przygotuje swoją specjalną strefę kulinarną, w której między innymi odbędą się warsztaty kulinarne z uczestnikiem programu MasterChef Szymonem Czerwińskim. Ponadto w namiotach rywalizacje i zabawy dla dużych i małych. Całość dopełni foodtruck ze specjałami Tarczyńskiego.

Decathlon INOVIK strefa nart testowych będzie dostępna przez cały tydzień festiwalowy. Będzie można bezpłatnie skorzystać z porad dotyczących doboru sprzętu, nauki biegania I praktycznych informacji przekazywanych przez specjalistów z Decathlonu.

Strefa Expo z ekspozycją najbardziej znanych i rozpoznawalnych brandów związanych z narciarstwem biegowym oraz turystyką górską.

Kolejny raz PKO Bank Polski jest partnerem generalnym największego biegu narciarskiego w Polsce, który przyciąga biegaczy z niemal 30 krajów Europy, Azji, Ameryki Północnej i Australii.
Na tegoroczny 44. Bieg Piastów, PKO Bank Polski przygotował wiele atrakcji. Zaprasza do specjalnej strefy sportu, gdzie każdy będzie mógł spróbować swoich sił na symulatorze jazdy na nartach i snowboardzie, a na stanowisku z grą VR wcielić się w rolę sportowca uprawiającego biathlon.
Do tej strefy zapraszamy też najmłodszych! Tu spotkają swoją ulubioną żywą maskotkę i odwiedzą stoisko, na którym m.in. będą mogły pomalować buzie, by wybierając konkretny wzór zmienić się w postać, np. z bajki.
Każdy odwiedzający strefę PKO Banku Polskiego otrzyma ciepłą herbatę lub czekoladę.
Zapraszamy na 44. Bieg Piastów!

Źródło: Stowarzyszenie Bieg Piastów

#biegpiastów #jakuszyce #nartybiegowe