105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
01 marca 2024 - piątek Imieniny: Antoniny, Radosława, Dawida
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
01 marca 2024 - piątek Imieniny: Antoniny, Radosława, Dawida

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
01 marca 2024 - piątek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1628070745

Remont kościoła w Starej Rudnej

Dzięki staraniom władz gminy 390 tysięcy złotych dotacji na niezbędne prace przekazało Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.


Oczyszczenie wnętrza nawy głównej i prezbiterium, oczyszczenie z gruzu krypty, wyrównanie ścian oraz wywóz gruzu. Te prace zostaną wykonane w II etapie zabezpieczania zabytkowego kościoła w Starej Rudnej. Do kwoty pozyskanych 390 tys. zł ponad 25 tysięcy złotych dołożyła gmina z własnego budżetu.

To jedna z najstarszych świątyń w naszym regionie. W monografii „Świątynie ziemi lubińskiej” przygotowanej przez Henryka Rusowicza można przeczytać, że na wzgórzu w centrum wsi drewniany kościół powstał w pierwszej połowie XII wieku. Wcześniej było to miejsce przedchrześcijańskiego kultu. Po pożarze świątynię odbudowano i po przebudowie w XVIII wieku służyła ona wiernym do 1945 roku!

– Kościół od lat popadał w ruinę. Zdecydowałem, że musimy ratować go przed dalszą degradacją. Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu możemy zabezpieczyć ten zabytek. W przyszłości chcielibyśmy udostępnić go do zwiedzania, planowane są także lekcje historii w tym miejscu dla dzieci z naszej gminy – mówi Wójt Adrian Wołkowski.

Rok temu przeprowadzono remont ściany szczytowej północno-zachodniej oraz części murów. Dzisiaj wystartował II etap prac.

– Obejmie on przede wszystkim oczyszczenie świątyni z zalegającego gruzu oraz oczyszczenie ścian z roślin, które pojawiły się w ostatnich latach. Zakres prac jest bardzo duży. Obejmuje między innymi wyrównanie ścian, gzymsów i wieńców obwodowych, a także konstrukcji ściany południowej nawy głównej, ścian prezbiterium i naroża północno-wschodniego nawy głównej. Będą naprawione spękania i zostanie zabezpieczona ściana prezbiterium. Podczas prac zabezpieczymy przed ściekającą wodą naprawione ściany, gzymsy i sklepienie nad prezbiterium – wylicza Renata Michalik z Referatu Inwestycji Urząd Gminy w Rudnej.

Degradacja kościoła przyśpieszyła po zawaleniu się dachu kilkanaście lat temu. Żelazny krzyż wieńczący niegdyś wieżę świątyni w Starej Rudnej, można odnaleźć na wieży kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Dziesławiu w gminie Ścinawa. Natomiast kamienne epitafia można podziwiać na terenie cerkwi w Rudnej.

Gmina Rudna Adrian Wołkowski Stara Rudna