105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
04 marca 2024 - poniedziałek Imieniny: Łucji, Kazimierza, Eugeniusza

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
04 marca 2024 - poniedziałek Imieniny: Łucji, Kazimierza, Eugeniusza

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
04 marca 2024 - poniedziałek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1606725343

Przygotowania do neutralizacji bomby lotniczej

Bomba lotnicza produkcji radzieckiej została odnaleziona podczas prac ziemnych na terenie Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu.


W sali narad Starostwa Powiatowego w Lubaniu odbyło się spotkanie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, przedstawicieli służb mundurowych i specjalistów w sprawie podjęcia decyzji o neutralizacji znalezionego niewybuchu bomby lotniczej. Bomba lotnicza produkcji radzieckiej została odnaleziona podczas prac ziemnych na terenie Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu. Znalezisko waży 100 kilogramów, ma 80 centymetrów długości i 30 centymetrów średnicy. Żeby saperzy mogli ją usunąć, konieczna będzie ewakuacja mieszkańców części miasta.

- Podczas prac nad wypaleniem materiału wybuchowego, które potrwają do dwóch tygodni zastosowane zostaną specjalne osłony ziemie i gumowe, tak aby działania były bezpieczne dla mieszkańców. Ważne jest jednak to, że dzięki tak zakrojonym działaniom, może uda się ograniczyć promień ewakuacji nawet do 300 metrów od miejsca znaleziska. Dziękuje przedstawicielom bolesławieckiej jednostki za tak profesjonalne podejście i zrozumienie. W tym szczególnym czasie pandemii ewakuacja mieszkańców z tak dużego obszaru wraz z pacjentami Łużyckiego Centrum Medycznego byłaby niezwykle trudna do zrealizowania – mówi Walery Czarnecki, starosta lubański.

Obecnie trwają prace nad nową koncepcją neutralizacji bomby polegającej na zmniejszeniu strefy niebezpiecznej poprzez zwiększenie prac przygotowawczych, wykonywanych przez saperów. O szczegółach akcji poinformujemy po otrzymaniu wszystkich szczegółów. Ostateczne decyzje co do terminu ewakuacji i jej obszaru zapadną w tym tygodniu.