105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
19 lipca 2024 - piątek Imieniny: Wincentego, Wodzisława, Marcina

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Maciej Wowk

DMC

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
19 lipca 2024 - piątek Imieniny: Wincentego, Wodzisława, Marcina

!!! Słuchasz nas online a dziś nagle cisza? Przeczytaj koniecznie artykuł niżej !!!                  

Breaking News
19 lipca 2024 - piątek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1680866640

Poszukiwany przestępca seksualny z Dolnego Śląska zatrzymany dzięki międzynarodowej współpracy policyjnej


Mężczyznę poszukiwanego od 2018 roku za przestępstwa seksualne wobec małoletnich poniżej 15 roku życia zatrzymali policjanci Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób KWP we Wrocławiu wspólnie z funkcjonariuszami Centralnej Sekcji Poszukiwań Celowych Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego KGP wspierani przez Komisariat Policji Portu Lotniczego Warszawa Okęcie. Czynności wykonane przez polską Policję we współpracy z organami wymiaru sprawiedliwości i współdziałaniu z wieloma organami, m.in. filipińskimi służbami deportacyjnymi, katarską Policją, Ambasadą RP na Filipinach, Sekretariatem Generalnym Interpolu w Lyonie oraz BMWP KGP, doprowadziły do ponownego zatrzymania mężczyzny w momencie opuszczania przez niego samolotu na lotnisku w Warszawie.

Mężczyzna od 2018 roku poszukiwany był przez wrocławskich „łowców głów”. W przeszłości pracował w Domu Dziecka, w którym pozbawione opieki rodzicielskiej dzieci i młodzież miały otrzymać opiekę zastępczą. W tej placówce jej jednak nie otrzymały. Mężczyzna znęcał się nad podopiecznymi, używał przemocy oraz wykorzystywał seksualnie małoletnich wychowanków poniżej 15 roku życia. Po tym, jak prawda wyszła na jaw, mężczyzna opuścił miejsce swojego dotychczasowego pobytu i zaczął ukrywać się przed organami ścigania. W maju 2018 r. Sąd Rejonowy dla Wrocławia - Fabrycznej wydał za nim list gończy. Niestety poszukiwanego nie udało się zlokalizować zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Europy.

Pod koniec 2020 r. w sprawę włączyli się policjanci Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, znani jako „łowcy głów”. Policjanci wykonali szereg sprawdzeń, które wykluczyły możliwość pobytu poszukiwanego na terenie RP. Dlatego też zwrócili się do sądu o wszczęcie poszukiwań międzynarodowych.

Wtedy w sprawę włączył się Punkt Kontaktowy ENFAST w Wydziale Poszukiwań Komendy Głównej Policji (ENFAST – europejska sieć współpracy policyjnej zajmująca się poszukiwaniem najbardziej niebezpiecznych przestępców). Funkcjonariusze ENFAST opublikowali informację o poszukiwaniach mężczyzny na stronie internetowej Europe’s Most Wanted Fugitives List, zawierającej informacje o najbardziej poszukiwanych przestępcach Europy. Mężczyzna stał się również twarzą kampanii medialnej organizowanej we wspólnej inicjatywie sieci ENFAST i EUROPOL, która odbyła się pod koniec 2020 r. i dotyczyła niebezpiecznych przestępców seksualnych. Hasłem przewodnim kampanii było #co dwie minuty (gdyż z danych statystycznych wynika, że co dwie minuty w krajach UE popełniane jest przestępstwo o charakterze seksualnym). Dzięki kampanii do Wydziału Poszukiwań KGP wpłynęło wiele anonimowych informacji dotyczących rzekomego miejsca ukrywania się poszukiwanego. Wszystkie informacje były skrupulatnie sprawdzane. Jedna z nich wskazywała, że mężczyzna może przebywać w jednym z krajów wyspiarskich Południowo – Wschodniej Azji.

Punkt Kontaktowy ENFAST prowadząc stałą wymianę informacji z policjantami z KWP we Wrocławiu rozpoczął współpracę w sprawie z partnerem sieci ENFAST – US Marshals oraz Zespołem Poszukiwań z Filipin (FSU). Dzięki dużemu doświadczeniu wrocławskich „łowców głów” i stosowaniu nieszablonowych rozwiązań oraz bieżącej wymianie informacji, a także współpracy wymagającej wielu wspólnych działań koordynacyjnych, udało się ustalić dokładne miejsce ukrywania się poszukiwanego. Zlokalizowany został na filipińskiej wyspie Siquijor. Do zatrzymania poszukiwanego doszło 14.02.2021 r. W operacji zatrzymania poszukiwanego wzięli udział policjanci zespołu poszukiwań z Manili oraz lokalna Policja na wyspie Siquijor. Następnie poszukiwany w asyście Policji został przetransportowany najpierw statkiem, potem samolotem do stolicy Filipin, gdzie poddany został procedurze deportacyjnej. Zatrzymanie poszukiwanego z Polski wzbudziło również zainteresowanie filipińskich mediów.

Procedury międzynarodowe nie pozwoliły jednak na wydanie zatrzymanego stronie polskiej. Następnie zatrzymany po niespełna dwóch latach, został zwolniony z aresztu na terenie Filipin. Czynności wykonane przez polską Policję we współpracy z organami wymiaru sprawiedliwości i współdziałaniu  z wieloma organami, m.in. filipińskimi służbami deportacyjnymi, katarską Policją, Ambasadą RP na Filipinach, Sekretariatem Generalnym Interpolu w Lyonie oraz BMWP KGP, doprowadziły do ponownego zatrzymania mężczyzny w dniu 05.04.2023 r. w momencie opuszczania przez niego samolotu na lotnisku w Warszawie. Zatrzymania dokonali policjanci Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób KWP we Wrocławiu wspólnie z funkcjonariuszami Centralnej Sekcji Poszukiwań Celowych Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego KGP wspierani przez Komisariat Policji Portu Lotniczego Warszawa Okęcie. Po zatrzymaniu Dariusz Z. został przetransportowany do Wrocławia, gdzie ostatecznie 06.04.2023 r. trafił do zakładu karnego, celem odbycia zasądzonej mu kary pozbawienia wolności.

Jest to doskonały przykład na to, że nawet przestępcy ukrywający się w egzotycznych krajach na drugim końcu globu, nie powinni czuć się bezpieczni. Muszą liczyć się z tym, że nawet z dala od Europy, mogą zostać zlokalizowani i zatrzymani.

Zdjęcia