105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
30 maja 2024 - czwartek Imieniny: Ferdynanda, Karola, Jana

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Arkadiusz Włodarski

HitPlaneta

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
30 maja 2024 - czwartek Imieniny: Ferdynanda, Karola, Jana

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
30 maja 2024 - czwartek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1685698980

Porozmawiajmy z sobą o nas


Fundacja Dom Pokoju oraz Stowarzyszenie MEETINGPOINT MEMORY MESSIAEN serdecznie zapraszają na kolejne z cyklu spotkań dialogowych w Europa-Mieście. Odbędzie się ono w poniedziałek, 5 czerwca,  w Domu Jakuba Bӧhme w Zgorzelcu i będzie poświęcone tożsamości pogranicza. Mówi Renata Burdosz z UM w Zgorzelcu.

 

Przed II wojną światową dzisiejszy Zgorzelec był wschodnią częścią saksońskiego miasta Gӧrlitz. Powojenny podział miasta, poprzez ustanowienie na rzece Nysie Łużyckiej granicy między Polską i Niemcami, był decyzją polityczną i został zapisany w traktatach pokojowych.   Od tamtej pory, aż do wejścia Polski do strefy Schengen, Zgorzelec i Gӧrlitz dzieliła granica, a kontrole graniczne ograniczały swobodne przemieszczanie się pomiędzy miastami. Jakby na przekór tym decyzjom władze obu miast zdecydowały o proklamowaniu w 1998 roku Europa-Miasta Zgorzelec/Gӧrlitz, sygnalizując chęć przełamywania barier, zacieśniania współpracy i zbliżania się do siebie. Szlabany i punkty kontrolne zniknęły jednak dopiero w na przełomie 2007/2008 roku, wraz z wejściem Polski do Strefy Schengen. Rozpoczął się nowy okres w życiu obu miast, których mieszkańcy w końcu cieszą się swobodą przemieszczania się. Od tego momentu minęło już 16 lat. Jeszcze więcej, bo aż 25 lat, liczy sobie Europa-Miasto.

Obchodzony w tym roku jubileusz 25-lecia Europa-Miasta to dobry pretekst do rozmowy o nas, mieszkańcach polsko-niemieckiego pogranicza i Europa-Miasta oraz o naszej tożsamości.

Jaka jest tożsamość mieszkańców pogranicza? Jak wpływa na nią sąsiedztwo trzech krajów - Polski, Niemiec i Czech? Co dla mieszkańców oznacza nazwa “Europa - Miasto Zgorzelec - Görlitz”? – do rozmowy o tym i o innych aspektach międzynarodowego życia sąsiedzkiego, o plusach i minusach pogranicza, ale też o tym, kim się czujemy zapraszają Fundacja Dom Pokoju i stowarzyszenie MEETINGPOINT MEMORY MESSIAEN.  

„Spotkanie będzie miało formę dialogu publicznego. Rozmowa, którą proponujemy, ma budować przestrzeń do zrozumienia innych, a nie przekonywania do swoich poglądów. – wyjaśnia Maja Zabokrzycka z Fundacji Dom Pokoju - Każda z osób uczestniczących w spotkaniu dialogowym będzie miała szansę podzielić się swoim punktem widzenia i zostać usłyszanym/ną w rozmowie”.

Poniedziałek, 5 czerwca, w godzinach od 17:00 do 19:30, w Domu Jakuba Boehme przy ul. Daszyńskiego 12 w Zgorzelcu.

W rozmowie pomagać nam będą, nie ingerując jednak w treść i nie sugerując kierunku panie Dorota Whitten i Maja Zabokrzycka z Fundacji Dom Pokoju.

Spotkanie będzie tłumaczone symultanicznie przez Martę Miatkowską.

Zgłoszenia przyjmowane są przez formularzhttps://forms.gle/mifDpcLzzgxMswyM7