105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
03 marca 2024 - niedziela Imieniny: Maryny, Kunegundy, Tycjana
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
03 marca 2024 - niedziela Imieniny: Maryny, Kunegundy, Tycjana

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
03 marca 2024 - niedziela | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1554976991

Ponad 3 miliony złotych na projekty w ramach Wałbrzyskiego Budżetu Partycypacyjnego


Ruszył nabór wniosków do szóstej odsłony Wałbrzyskiego Budżetu Obywatelskiego. Od wczoraj można składać propozycje projektów do zrealizowania na terenie miasta. W tym roku Wałbrzyski Urząd Miasta na realizację zgłaszanych przez mieszkańców projektów i inwestycji przeznaczył 3 miliony 100 tysięcy złotych. W zasadach organizacji i podziału projektów zaszły trzy zasadnicze zmiany. Mówi Edward Szewczak, rzecznik Urzędu MIasta w Wałbrzychu:

Rezygnujemy z projektów dzielnicowych na rzecz większych projektów. Będzie można składać projekty dotyczące zarówno dzielnic jaki ogólnomiejskie. Maksymalna wysokość projektu to 620 tysięcy złotych. Drugą nowością jest to, że w tym roku my przechodzimy na głosowanie wyłącznie internetowe. Oznacza to, że całkowicie rezygnujemy z formy papierowej. Trzecią nowością jest to, że robimy większy dostęp do budżetu obywatelskiego: pozwalamy młodzieży od 14 roku życia już głosować na wybrane przez nich projekt

Jak co rok zainteresowanie mieszkańców Budżetem Obywatelskim jest jest olbrzymie. Pomimo tego, że propozycje projektów można składać dopiero od wczoraj, od wielu dni napływają pytania dotyczące programu:

Mnóstwo pytań jest jak zawsze o place zabaw. Mieszkańcy chcą robić place zabaw, niestety w tym wypadku jest to jest mały problem: po prostu przy dzisiejszym rynku budowlanym trudno jest znaleźć projektanta, który zaprojektuje tak małą inwestycję. Są sygnały płynące z tych projektów, które wcześniej nie wygrały: na przykład rewitalizacja boiska lekkoatletycznego tej Piaskowej Górze. Pojawiło się kilka nowych projektów, np. Stowarzyszenie Biegowe, która chciałoby stworzyć taki plac zabaw dla dorosłych.

Wałbrzyski budżet inwestycyjny to także kilka dużych, niezrealizowanych projektów z lat poprzednich:

Są projekty jak na przykład skwer czy fontanna na Piaskowej Górze, do którego do przetargu na opracowanie koncepcji zgłosił się jeden projektant – podpisał umowę, a następnie zrezygnował z tej umowy. Mamy problem z projektantami, mamy problem z wykonawcami. Ale mamy też ogromny problem z niedostosowaniem kosztów. Coś, co na etapie projektowania kosztuje 300 tys. Zł, w momencie realizacji kosztuje pół miliona albo 700 tys. W związku z tym te projekty są wstrzymywane, te projekty są dofinansowywane przez miasto. Oczywiście miasto będzie szukać dodatkowych pieniędzy, żeby je zrealizować.

Od początku istnienia budżetu partycypacyjnego w Wałbrzychu wydano łącznie 11 milionów złotych. W pamięci mieszkańców pozostają także ciemne strony programu: ogromne, niezrealizowane projekty autodromu, jaki miał powstać pomiędzy ulicami Wysockiego i II Armii oraz ścianki wspinaczkowej, która planowana była w Starej Kopalni. W rozmowach na temat budżetu partycypacyjnego pojawia się też wzbudzający wiele emocji i kontrowersji projekt sfinansowania za 1 milion złotych kupna radiowozów dla wałbrzyskiej policji.

wałbrzych budżet obywatelski