105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
09 grudnia 2023 - sobota Imieniny: Wiesława, Leokadii, Joanny

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Patryk Łasica

Top30.PL
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
09 grudnia 2023 - sobota Imieniny: Wiesława, Leokadii, Joanny

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
09 grudnia 2023 - sobota | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1614842219

Półmetek prac remontowych dawnego kompleksu Pałacu Schaffgotschów

Mija rok od wznowienia prac przy remoncie Pałacu w Centrum Muzealno-Edukacyjnym Karkonoskiego Parku Narodowego w Jeleniej Górze Sobieszowie.


Efekty prac, które pochłonęły jak dotąd 30 milionów złotych, są już bardzo widoczne. Mija rok od wznowienia prac przy remoncie Pałacu w Centrum Muzealno-Edukacyjnym Karkonoskiego Parku Narodowego w Jeleniej Górze Sobieszowie.Remont głównego budynku kompleksu - dawnego Pałacu Schaffgotschów - powoli się kończy. W kilku innych obiektach remonty idą pełną parą. O tym, jak wiele prac wykonano  świadczą liczby: tylko na budynku Wielkiej Stajni położono niemal 100 tysięcy dachówek. Z piwnic Pałacu wywieziono 600 ton ziemi, przywieziono prawie 6 ton piaskowca. Przewody elektryczne i niskiego napięcia we wszystkich obiektach mają łączną długość 77 km. Mówi Wiktor Koselak dyr. Techniczny firmy Pre-Fabrykat generalny wykonawca robót budowlanych.  

 Tempo robót jest imponujące. W ciągu ostatnich 12 miesięcy realizująca zlecenie firma Pre-Fabrykat wyremontowała wnętrze Pałacu wraz z piwnicami, zrekonstruowała klatkę schodową wraz z szybem windy, położyła instalacje oraz odnowiła elewację. Wszystkie prace prowadzone były pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków. W budynku już jesienią zamontowano stolarkę okienną, a w ostatnich tygodniach trwał montaż podłóg i okładzin piaskowcowych oraz montaż wykładzin we wnętrzach.

 W głównym budynku pałacowym powstanie  wystawa poświęcona dziejom rodziny Schaffgotschów i historii gospodarowania Karkonoszami. Na piętrach swoją nową siedzibę będzie miała dyrekcja Parku. W stojącej obok Wielkiej Stajni otwarta zostanie wystawa przyrodnicza „Klimatyczne Karkonosze”, zajmująca na dwóch piętrach niemal 1700 m kw. Mała Stajnia pomieści salę konferencyjną na co najmniej 150 sób z zapleczem sanitarnym. We wzniesionym od podstaw Budynku Wejściowym, przez który w przyszłości zwiedzający wchodzić będą na teren Centrum, znajdą się recepcja oraz – na piętrze - sale warsztatowe. Zakończyły się prace na parkingu położonym przy pętli autobusowej przy ulicy Cieplickiej. Trwają procedury związane z oddaniem go do użytku. Zakończono też prace przy sieciach zewnętrznych – wodociągowych, kanalizacyjnych i elektrycznych. Wyremontowany został dach na zabytkowym Spichlerzu.

Inwestycja w Sobieszowie finansowana jest ze środków KPN oraz pieniędzy pozyskanych ze źródeł zewnętrznych. Jak dotąd Park zdobył ponad 62 mln zł, z czego 49 mln zł to dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko. Koszt robót wyniósł do tej pory ponad 30 mln zł. Najwięcej – ponad 11,7 mln zł pochłonął remont Pałacu i stojącego obok Domku Ogrodnika, prawie 9 mln zł kosztował dotąd remont Wielkiej Stajni.

Inwestycja to jednak nie tylko wydatki – to również olbrzymi wysiłek organizacyjny. W sumie, od 2014 r. KPN przeprowadził 19 dużych postępowań przetargowych. W wyniku ostatniego z nich w tym tygodniu Park podpisze kolejną umowę – tym razem na wykonanie Stodoły Elektrycznej, wielkiej wiaty z dachem pokrytym panelami fotowoltaicznymi, która zamknie dziedziniec od południowego-zachodu i będzie częściowo zaopatrywała kompleks w czystą energię elektryczną. Wartość umowy wyniesie 4 999 000 zł. W najbliższych miesiącach w kolejnych postępowaniach przetargowych Park szukać będzie wykonawców, którzy zrealizują dwie kluczowe wystawy stałe: edukacyjną w Pałacu oraz przyrodniczą w Wielkiej Stajni.

Otwarcie Centrum Muzealno-Edukacyjnego planowane jest na I kwartał 2023 r.