105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
02 października 2023 - poniedziałek Imieniny: Teofila, Dionizego, Sławomira

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Maciej Wowk

Strefa 79+

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
02 października 2023 - poniedziałek Imieniny: Teofila, Dionizego, Sławomira

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
02 października 2023 - poniedziałek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1543576840

Półmataton Górski w Jedlinie uhonorowany prestiżowym wyróżnieniem


Organizowany od zaledwie 5 lat w Jedlinie-Zdroju Półmaraton Górski otrzymał prestiżowe wyróżnienie – Złotą Kozicę. Głosami niemal siedmiu tysięcy biegaczy, biorących udział w głosowaniu, uznany został najlepszym biegiem górskim w Polsce. Mówi Marzena Mroczkowska, szefowa Centrum Kultury w Jedlinie-Zdroju, inicjatorka biegu:

– Z inicjatywy Jedlińskiej Grupy Biegowej postanowiliśmy wspólnie zrobić półmaraton górski. Chciałam jednak, żebyśmy znaleźli coś, co będzie wyróżnikiem tego biegu wśród dziesiątków jemu podobnych – i udało się. Znaleźliśmy tunel – najdłuższy tunel kolejowy w Polsce i myślę, że to jest klucz sukcesu tego biegu. W tym roku w tym tunelu był także dźwięk; były ustawione kolumny z takim specjalnie dedykowanym utworem, skomponowanym na potrzeby tego biegu. Wrażenia są wręcz naprawdę niesamowite: ta muzyka w tle, ta widoczność na 2 metry… naprawdę coś nieprawdopodobnego.

Z powodu rosnącej z roku na rok popularności imprezy, w 2018 roku do jej organizacji zaproszono stowarzyszenie ProRun z Wrocławia. To właśnie z ich inicjatywy powstał utwór muzyczny, zmiksowany specjalnie na potrzeby tegorocznego biegu w tunelu:

Biegaczy z całej Polski przyciąga trudna, techniczna trasa. Jej zalety docenia startujący od pierwszej edycji biegu polski olimpijczyk, srebrny medalista pucharu świata i wielokrotny mistrz Polski w chodzie, Roman Magdziarczyk:

– Bieg jest wymagający. To jest jego wyjątkowość. Są elementy płaskie, jest troszkę elementów asfaltowych (niedużo, jakieś 5 km trasy biegnie po asfalcie) Natomiast reszta jest po szutrach i po kamienistych, dość trudnych ścieżkach. Można i pod górę się nieźle zmęczyć i nogi mogą zapiec, natomiast są też fajne zbiegi, na których te nogi można rozluźlić i „puścić”. Można mijać, można być mianem. Góra Borowa, tunel kolejowy (najdłuższy w Polsce, 1600 m) Biegniemy pod ziemią, w ciemności, biegniemy przez zamek… ciekawość trasy i jej trudność są jej atutem.

O rosnącej popularności tej stosunkowo młodej imprezy świadczy rosnąca z roku na rok liczba uczestników i przyznawane mu, kolejne nagrody. W 2018 roku na górską trasę w Jedlinie wybiegło ponad 800 osób – i to właśnie one doceniły zalety biegu:

2 lata temu otrzymaliśmy drugą nagrodę za najlepszy bieg górski (złota kozica 2016). Tak się zastanawiam co zrobimy w przyszłym roku, żeby być jeszcze lepszymi i wygrać jeszcze coś. No chyba to jest nasz cel żeby ciągle wygrywać… może inna kategoria tym razem?

 

Zdjęcia


biegi jedlina-zdrój półmaraton