105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
22 czerwca 2024 - sobota Imieniny: Pauliny, Tomasza, Jana

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Dawid Wenzel

HitPlaneta

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
22 czerwca 2024 - sobota Imieniny: Pauliny, Tomasza, Jana

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                   *** Szczecin - emisja DAB+ czasowo wstrzymana ***                  

Breaking News
22 czerwca 2024 - sobota | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1673689211

Oświadczenie wiceprezydenta Jeleniej Góry

Zastępca prezydenta Jeleniej Góry wydał oświadczenie w sprawie materiału przedstawionego w TVP


W ostatnim czasie w przestrzeni publicznej pojawił się kontrowersyjny materiał, dotyczący rzekomego przyznawania mieszkań socjalnych w Jeleniej Górze, znajomym urzędników. Państwowa Telewizja, wykorzystując trudną sytuację mieszkaniową jednej z mieszkanek Jeleniej Góry, pomówiła pracowników Urzędu Miasta o podejmowanie decyzji o przyznaniu lokalu, z pominięciem  osób, które  powinny otrzymać przydział na mieszkanie w pierwszej kolejności, mówi Janusz Łyczko, wiceprezydent Jeleniej Góry. W wydanym oświadczeniu zarzucił dziennikarzom TVP publikowanie nieprawdy. Podkreślił też, że przedstawione w materiale  sytuacje w Jeleniej Górze nie mają miejsca a sama  publikacja  jest próbą manipulowania opinią publiczną.


Pełna treść oświadczenia Janusza Łyczko, wiceprezydenta Jeleniej Góry:

W przestrzeni publicznej pojawił się kłamliwy i oszczerczy materiał TVP 1. Państwowa telewizja, wykorzystując trudną sytuację mieszkaniową jednej z mieszkanek Jeleniej Góry pomówiła niektórych pracowników Urzędu Miasta o handel lokalami socjalnymi, przekonując, iż lokali dla potrzebujących brakuje właśnie dlatego, że są one przedmiotem nielegalnego obrotu.

Ta sprawa będzie przedmiotem innego postępowania wobec TVP 1 i tych stacji, które powielają kłamliwe treści bez podjęcia prób ich weryfikacji.

W związku z faktem, że naszym zdaniem mediom lokalnym należy się precyzyjna i prawdziwa informacja, zdecydowaliśmy o organizacji konferencji prasowej, na której chcemy przedstawić zarówno sprawę szczegółową tej mieszkanki, jak też ogólnie obowiązujące zasady przydziału  lokali socjalnych i mieszkań do samodzielnego remontu.

Procedury w obu tych przypadkach są w pełni  transparentne, bez żadnych problemów można je publicznie weryfikować, a decyzje ją jawne w każdym zakresie , a jedyne ograniczenia są podyktowane ustawą dot. RODO.

 

W materiale TVP 1 pojawił się wątek m.in. dotyczący przydziału, a później wynajmowania mieszkań socjalnych przez urzędników, którzy – jak to napisano – „mają decyzyjny wpływ w sprawie przyznawania mieszkań”.

Jest to absolutne kłamstwo, bowiem tego typu decyzje, w obu wymienionych sprawach ma społeczna komisja, w skład której przede wszystkim wchodzą radni, którzy stanowią w niej większość (4 osoby na 7 członków komisji) i przedstawiciel MOPS, mający najlepsze merytoryczne rozeznanie  w sprawach sytuacji materialnej wnioskodawców.

*

 

 

 

 

Mieszkance, na której trudnej sytuacji żerują partyjno-państwowe media jest udzielana pomoc, w taki sposób, by nie naruszać przepisów prawa oraz praw innych osób, będących w podobnej sytuacji w Jeleniej Górze. Decyzję o jej eksmisji z nielegalnie zajmowanego mieszkania podjął Sąd w swoim orzeczeniu. Takie decyzje są wyłączną kompetencją Sądu, a nie Urzędu. Ze względu na fakt, że zainteresowana samotnie wychowuje chore dziecko i sama także ma trudną sytuację otrzymała propozycję lokalu, który nie spełniał jej oczekiwań (nie miał wewnętrznej toalety) , niemniej przedstawiciele służb miejskich starali się tę sprawę rozwiązać, poszukując takiego lokum. Jesienią ub. roku lokale o tym standardzie były jednak niedostępne.

Możliwość  taka pojawiła się w ostatnich dniach grudnia ub. roku, wymagała podjęcia drobnych prac remontowych i przygotowań dokumentacji. Po szybkim zakończeniu formalnych działań ów lokal będzie kolejną ofertą dla zainteresowanej i od niej zależy, czy będzie ona przyjęta.

 

Zainteresowana była kilkukrotnie w ostatnim czasie przyjęta przez Zastępcę Prezydenta i zaznajomiona została z bieżącymi możliwościami.

*

Przepraszam za zaistniałą sytuację, której przebieg mógłby wskazywać na zamiar uchylania się od podjęcia rozmowy. Sprawy mieszkaniowe są z reguły skomplikowane i wymagają spokoju, a agresywna wizyta dziennikarzy i osób uważających się za dziennikarzy takiej atmosferze nie sprzyja.

Włożyliśmy z zespołem pracowników UM, którzy zajmują się tą sferą spraw wiele wysiłku, by znaleźć optymalne rozwiązanie problemu i mam głębokie przekonanie, że przygotowywane teraz propozycje będą zaakceptowane. Sprawy mieszkańców rozwiązujemy w Urzędzie Miasta, ze społecznym udziałem radnych, a nie w telewizji.

Niemniej jest mi przykro, jeśli Pani Ewa choćby w najmniejszym stopniu poczuła się dotknięta i za to przepraszam.

*

A przechodząc do meritum

Procedury decyzyjne dotyczące przyznawania lokali socjalnych i procedury decyzyjne  przekazania lokalu do samodzielnego remontu są transparentne, jawne i powszechnie  dostępne dla każdego zainteresowanego

 

Podkreślam, że program TVP 1 oparty na kłamstwie nie pozostanie bez naszej reakcji, podobnie jak akcje „podpinania się” pod tezy partyjnej telewizji państwowej przez inne media.

W programie pokazano m.in. listy przydziałów mieszkań do remontu, twierdzą, iż dwukrotnie ta sama rodzina otrzymała – jak to opisano – komfortowe lokum, w okresie dwóch miesięcy.

To rodzaj bezczelnego i jawnego kłamstwa.

Rodzina emeryta i rencistki starała się o mieszkanie do remontu. Zdaniem komisji miała ona największe prawo, by otrzymać wskazywane przez siebie mieszkanie, więc złożono jej taką propozycję.

Z różnych powodów, po analizie możliwości remontowych, ta rodzina nie objęła tego mieszkania. Natomiast zgłosiła się powtórnie do takiego przydziału, w kolejnej edycji. Wówczas także komisja uznała, że w ich sytuacji rodzinnej i materialnej takie mieszkanie należy jej przyznać i procedura została zakończona.

Przedstawienie tego, jako dwukrotne przyznanie tym osobom dwóch różnych mieszkań, jako – cytuję - „decyzję urzędniczki podjętą w niejasnych okolicznościach” jest oczywistym kłamstwem i pomówieniem, stąd nie może to być pozostawione bez naszej reakcji.

Nie ma w Urzędzie Miasta w Jeleniej Górze takich sytuacji i nie będziemy tolerować oszczerczych stwierdzeń.