105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
14 lipca 2024 - niedziela Imieniny: Ulryka, Bonawentury, Kamila
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
14 lipca 2024 - niedziela Imieniny: Ulryka, Bonawentury, Kamila

!!! Słuchasz nas online i dziś tylko cisza? Przeczytaj koniecznie artykuł niżej !!!                  

Breaking News
14 lipca 2024 - niedziela | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1682509260

O nowym ośrodku sportowym w Karkonoszach za 140 mln zł-poinformował Wójt Gminy Podgórzyn


Pierwszy całoroczny kompleks wyciągów dostosowanych do przewozu jednośladów, a także tras rowerowych, pieszych i narciarskich powstanie w Karkonoszach. Inwestycja szacowana na
140 mln zł została zaplanowana wokół góry Czoło w Sosnówce. Zaprojektowane proekologicznie Centrum Sportów Sosnówka w pełni uwzględnia uwarunkowania przyrodnicze i wymogi ochrony środowiska. 

 Inwestorem jest Gmina Podgórzyn przy udziale zewnętrznego inwestora strategicznego.  - Będzie to pierwszy tak kompleksowy ośrodek w Karkonoszach działający cały rok. Takiego obiektu nie ma w regionie, a plusem inwestycji jest to, że, poza walorami turystycznymi, odciąży oblegany obszar szczytowych partii Karkonoszy objętych ścisłą ochroną KPN oraz stworzy alternatywę spędzania wolnego czasu dla turystów z okolicznych kurortów Karpacza i Szklarskiej Poręby. Lokalna baza noclegowa zapewni gościom ośrodka komfort wypoczynku. Mamy zróżnicowaną ofertę noclegowo-gastronomiczną, skierowaną zarówno do osób wymagających, jak i oczekujących przystępnych cen. Dotąd turyści, zatrzymujący się na pobyt na terenie naszej gminy, chcąc skorzystać z atrakcji, musieli dojeżdżać do większych ośrodków, które w sezonie letnim i zimowym są przepełnione. Centrum Sportów Sosnówka zapewni im na miejscu możliwość różnorodnych form aktywności o różnym stopniu zaawansowania. Będzie to także dobra alternatywa dla osób przyjeżdżających na wypoczynek do innych karkonoskich miejscowości mówi Mirosław Kalata, Wójt Gminy Podgórzyn, na terenie której powstanie kompleks.

 Centrum Sportów Sosnówka będzie oferować:

 ·           dwa 4-osobowe i trzy 6-osobowe wyciągi kanapowe dostosowane do przewozu rowerów
o łącznej długości 4910 i 5175 metrów, z najdłuższym odcinkiem Miłków-Czoło Wschód liczącym 1765 metrów;

·           7 tras rowerowych o długości blisko 7000 metrów, liczne szlaki piesze i przyrodniczą ścieżkę edukacyjną;

·           6360 metrów tras narciarskich, najdłuższe nartostrady będą mieć 2100 i 2000 metrów, łącząc Czoło oraz Miłków - o różnorodnym poziomie trudności, jak i nachyleniu.

Z poszanowaniem przyrody

Władze gminy kładą nacisk na zrównoważony rozwój przy zachowaniu bioróżnorodności. Obiekt powstanie z pełnym poszanowaniem zasad ochrony przyrody. Obecny projekt ośrodka to jego 4. wersja. Każda kolejna wersja projektu różniła się od poprzedniej większym naciskiem na te właśnie kwestie i ograniczeniem pierwotnie planowanych elementów inwestycji, które chociaż potencjalnie mogłyby zagrażać środowisku naturalnemu.

Gmina zrezygnowała z wielu elementów, tak aby maksymalnie dopasować się do wszystkich zaleceń dotyczących ochrony środowiska. W trakcie prac nad studium zagospodarowania przestrzennego dostosowały skalę obiektu oraz jego parametry techniczne do wszystkich sugestii sformułowanych przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska we Wrocławiu, Karkonoski Park Narodowy i Zarząd Województwa Dolnośląskiego. Szczegółowa i wnikliwa analiza rekomendacji przyniosła daleko idące zmiany i zaowocowała rozwiązaniami, które optymalnie chronią przyrodę KPN oraz jego otuliny.

 Edukacja w terenie i nowe miejsca pracy

Środowisko naturalne odgrywa dużą rolę w tym projekcie. Zaplanowane jest przygotowanie ścieżki edukacyjnej, która przybliży bogactwo przyrodnicze tego obszaru. Rolą ścieżki będzie podnoszenie świadomości ekologicznej, promocja bioróżnorodności regionu oraz ochrona pobliskiego Karkonoskiego Parku Narodowego i obszaru Natura 2000. Powstaną tablice tematyczne prezentujące m.in. gatunki i siedliska chronione roślin i zwierząt.

- Istotny jest także kontekst ekonomiczny inwestycji, ponieważ Centrum Sportów Sosnówka pozwoli mieszkańcom dojeżdżającym obecnie do pracy w innych karkonoskich miejscowościach podjąć zatrudnienie na miejscu. To dla nich oszczędność czasu i pieniędzy oraz możliwość rozwoju zawodowego – podsumowuje Mirosław Kalata.

Zdjęcia