105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
22 lutego 2024 - czwartek Imieniny: Marty, Małgorzaty, Piotra

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Arkadiusz Włodarski

Best of

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
22 lutego 2024 - czwartek Imieniny: Marty, Małgorzaty, Piotra

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
22 lutego 2024 - czwartek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1665217004

Muzyczne Radio w kolejnych miejscach w kraju

Teraz jesteśmy również w Warszawie, Katowicach, Gdańsku i we Wrocławiu.


Warszawa, Katowice, Gdańsk i Wrocław to kolejne cztery lokalizacje na mapie Polski, w których nadajemy sygnał w ramach emisji eksperymentalnej. Mogą nas tam odbierać posiadacze odbiorników DAB+.

DAB+ to system cyfrowego nadawania programów radiowych, którym mogą towarzyszyć niewielkie grafiki i treści tekstowe. Technologia ta została wymyślona wiele lat temu. Niestety, do odbioru potrzebny jest specjalny odbiornik, czy to w wersji stacjonarnej, czy przenośnej. Nowe samochody są już zazwyczaj wyposażone w wielofunkcyjną wersję  takiego urządzenia.

Docelowo, według Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, cyfrowy system DAB+ ma zastąpić nadawanie w systemie FM. Stosunkowo niedawno na mapie kraju pojawiły się stacje nadające w tej technologii. Zdecydowana większość z nich to emisje eksperymentalne, mające na celu sprawdzenie działania technologii i skali zainteresowania Słuchaczy taką formą odbioru. Są też stacje tzw. koncesyjne, głównie z programami Polskiego Radia, które mają przekonać słuchaczy krajowych do nowego systemu nadawania. Stanowisko KRRiT w sprawie wyłączenia zakresu FM i określenia terminu zakończenia tego procesu, po konsultacjach z z rynkiem radiowym nieco złagodniało i nic nie jest jeszcze przesądzone.

Nasza stacja mocno osadzona w obecnym rynku radiowym FM w poszukiwaniu nowych impulsów rozwojowych i braku możliwości rozwojowych w zakresie FM uważa, że zakres DAB+ powinien stać się szansą rozwojową dla istniejących stacji nadających w zakresie FM i stanowić szansę dla nowych konkurencyjnych programów.

Uważamy też, że wymuszone przejście wszystkich dotychczasowych stacji FM do nowego pasma skończyć się może jedynie katastrofą dla całego rynku radiowego. Zdecydowaliśmy się na emisje testowe w celu wybadania czy w kilkunastu prestiżowych lokalizacjach będziemy po pewnym czasie stacją lubianą i oczekiwaną przez nowych słuchaczy. Doświadczenie to może stać się podstawą do przyszłościowego aplikowania o nadawanie naszych programów na nowych rynkach radiowych.

Zachęcamy  naszych nowych Słuchaczy do przekazywania swoich opinii: czy są zainteresowani odbiorem naszej stacji na stałe w paśmie DAB+ lub czy wystarczy im odbiór z sieci za pomocą streamingu. Prosimy też o informacje czy zaprezentowane w informacji teoretyczne zasięgi odbioru w poszczególnych lokalizacjach z grubsza zgadzają się z praktyką i czy jakość nadawania spełnia oczekiwania odbiorców.

 

Napiszcie na mail: dab@muzyczneradio.pl

 

Nie wykluczamy, że w przyszłości poza przedstawionymi dziesięcioma lokalizacjami mogą pojawić się też kolejne.

 

 Masz odbiornik wyposażony w DAB+? Sprawdź nas w tych miejscach:

 

Nowe lokalizacje:

  • Warszawa: kanał 11B, nadajnik na budynku WTT

  • Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower

  • Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus

  • Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star

 

Dotychczasowe lokalizacje:

  • Opole: kanał 10C, nadajnik na kominie ECO

  • Kraków: kanał 9A, nadajnik na Kopcu Kościuszki

  • Szczawnica: kanał 10B, nadajnik na górze Prehyba

  • Bielsko-Biała: kanał 5B, nadajnik na Szyndzielni

  • Gliwice: kanał 5B, nadajnik na ul. Chorzowskiej

  • Szczecin: kanał 10A, nadajnik na budynku Pazim Center

grafiki: mapy.radiopolska.pl

Odbierasz nas w DAB+? pochwal się i opisz swoje wrażenia: dab@muzyczneradio.pl

 

 

DAB+ cyfrowe radio