105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
25 lipca 2024 - czwartek Imieniny: Walentyny, Krzysztofa, Jakuba

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Patryk Łasica

Budzimy Przebojowo!

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
25 lipca 2024 - czwartek Imieniny: Walentyny, Krzysztofa, Jakuba

!!! Słuchasz nas online a dziś nagle cisza? Przeczytaj koniecznie artykuł niżej !!!                  

Breaking News
25 lipca 2024 - czwartek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1677095820

Muzyczne Radio nadaje od 30 lat

30 lat minęło od czasu, gdy na Górze Szybowcowej w Jeleniej Górze powstało MRFM. Mamy dla Was garść wspomnień pierwszych radiowców:


MRFM, dziś Muzyczne Radio, powstało z pasji i zamiłowania do muzyki i radia dwóch jeleniogórzan: Janusza Malika i Ryszarda Pragłowskiego.

Podczas odsłuchiwania kolekcji utworów zgromadzonych przez  Ryszarda, Janusz stwierdził, że "coś z tym trzeba zrobić, szkoda byłoby zmarnować taki zbiór".

I razem postanowili stworzyć radio dla Jeleniej Góry i Kotliny.

Pierwszy utwór, jaki pojawił się w eterze 23.02.1993 roku to... no właśnie, było to tak dawno, że nikt już nie pamięta.

Pierwsze głosy, które pojawiły się na antenie należały do Wojtka Janickiego i Tomasza Zuterka, późniejszych filarów wrocławskich komercyjnych stacji radiowych. 

Z początkowego okresu działalności wywodzą się takie osobowości naszego radia jak Dariusz Maląg, Tomasz Kammel, Arek Włodarski, Beata Czystołowska (obecnie Nowicka), Tomek Dudkiewicz i Jacek Sałaputa. Wszyscy oni z wyjątkiem Tomka Kammela i Darka Maląga są filarami radia do dziś. 

 

 

Darek Maląg w studiu na Górze Szybowcowej.

 

Tomek Dudkiewicz w pierwszym radiowym studiu.

 

Tomek Kammel przed mikrofonem.

 

Mariusz Pogorzała i Crazy Top 40 Singles.

 

Beata kieruje działem informacji a Tomek Dudkiewicz jest szefem muzycznym stacji. Wiele innych, nie wymienionych tu osób, które pracowały w naszym radiu, stanowi do dzisiaj podporę w różnych sektorach mediów elektronicznych w kraju.

 

Beata Czystołowska - obecnie Nowicka i oldskulowy sprzęt.

 

 Arek Włodarski niczym Robert Plant.

 

Zbyszek Biały i program Auto Radio.

Zbyszek Biały po latach odwiedził MR. Tu z Beatą Nowicką, a foto by Natalia Polak 

Beata Leja już  w studiu na Wyszyńskiego.

 

Alek Pawlikowski (siedzi).W słuchawkach nieodżałowany Andrzej Patlewicz. .Wizyta zespołu Golden Life jeszcze na Górze Szybowcowej.

 

Od lewej: Monika Sadzyńska, (wtedy Sójkowska) Wojciech Waglewski i Aleksander Pawlikowski.

 

 

Iwona Lisiecka jeszcze na Górze Szybowcowej

 

Rafał Gac i pierwszy w radiu "laptop".

 

Jacek Sałaputa prowadzi Sportowe Reminiscencje.

 

Jurek Lisiecki za konsoletą.

 

Lidia Maj czyta serwis w nowym studiu. Odeszła do Największego Radia Wszechświata zdecydowanie za wcześnie. 

 

A jak zapamiętaliśmy początki radia? 

Prezes Agencji Reklamy Janusz Malik

Darek Maląg

Tomasz Kammel

Alek Pawlikowski, jeden z pionierów radia,

którzy od początku tworzyli eter MRFM:

Arek Włodarski

Ponownie Arek Włodarski, ale już w rozmowie ze Zbyszkiem Deką (w dniu 23.02.23r), 

który z okazji 30 urodzin radia wyruszył na 30kilometrową wędrówkę.

I tak się snuły wspomnienia:

 

Elżbieta Jurczyńska

Klaudia Buszniewska przesyła życzenia z Meksyku

Beata "Wisła" Leja

Monika Sadzyńska (Sójkowska)

Mariusz Pogorzała

Zbyszek Biały (Auto Radio)

Beata Nowicka (Czystołowska)

Iwona Lisiecka

Jurek Lisiecki

Renata Sobańska Puk

Andrzej Domagała

Olaf Ważyński

Ś.P. Andrzej Patlewicz - wypowiedź z 2018 roku

Emil Mendyk

 

O nas

Muzyczne Radio - pierwsza dolnośląska komercyjna stacja radiowa.

 

Radio powstało w Jeleniej Górze a pierwsza siedziba mieściła się na Górze Szybowcowej nieopodal miasta. Założyli je Ryszard Pragłowski i Janusz Malik. Pierwszy z nich do dzisiaj pełni funkcję prezesa radia, drugi pozostaje prezesem agencji reklamowej. Muzyczne Radio dzięki trafnym zabiegom programowym i technicznym, kontaktowi ze słuchaczem oraz wytrwałości jego założycieli i ludzi w nim pracujących z biegiem lat umocniło swoją pozycję na rynku stacji lokalnych a następnie regionalnych.

 

Pod względem różnych parametrów słuchalności jesteśmy w ścisłej czołówce stacji w skali kraju. Na tę pozycję pracowaliśmy całe 30 lat.

 

Sygnał testowy zaczęliśmy nadawać w grudniu 1992 r. by 23 lutego 1993 roku zadebiutować ze zorganizowanym, ciągłym programem. Stacja mieściła się w dwóch niewielkich pokojach udostępnionych nam przez Aeroklub Jeleniogórski. Niewielka moc 100 W na częstotliwości 73,3 MHz z tak wysokiej lokalizacji zapewniła poprawny odbiór w większości kotliny jeleniogórskiej.

 

Pierwsze głosy, które pojawiły się na antenie należały do Wojtka Janickiego i Tomasza Zuterka, późniejszych filarów nowopowstających wrocławskich komercyjnych stacji radiowych. Z początkowego okresu rozwoju wywodzą się takie osobowości naszego radia jak Dariusz Maląg, Tomasz Kammel, Arek Włodarski, Beata Czystołowska (obecnie Nowicka), Tomek Dudkiewicz i Jacek Sałaputa. Wszyscy oni z wyjątkiem Tomka Kammela i Darka Maląga są filarami radia do dziś.  Beata kieruje działem informacji a Tomek Dudkiewicz jest szefem muzycznym stacji. Wiele innych nie wymienionych tu osób, które pracowały w naszym radiu, stanowi do dzisiaj podporę w różnych sektorach mediów elektronicznych w kraju.

 

Gorący aplauz i zapotrzebowanie na nowe radio w zasadzie zdeterminowało jego rozwój. Rok 1995 to przeniesienie siedziby Radia do centrum Jeleniej Góry, uzyskanie pierwszej koncesji oraz uruchomienie nowej, własnej stacji nadawczej na górze Baraniec koło Komarna, kolejno z mocą 50 W, 500 W na 73,3 i 67,0 MHz, następnie 5 kW oraz 10 kW na nowej częstotliwości 105,8 MHz.

 

W nowej siedzibie pojawiają się nowe, niektóre do dziś związane z Radiem osobowości: Maciej Wowk - twórca kultowej listy DMC, Zbyszek Deka, Sebastian Jasiński, Dawid Wenzel oraz jedyna dziś kobieta wśród prezenterów - Ania Tarkota. W 1997 r. na antenę trafia wspomniana lista DMC i Lista Hit w Hit (obecnie HitPlaneta - Najnowsza Lista w Polsce), które do dziś stanowią najważniejsze elementy programu radia i są prawdziwym kamieniem milowym w naszej historii.

Rok 1999 to uruchomienie drugiego 5 kW nadajnika na górze Świeradowiec nad Świeradowem Zdrój. Zasięg zwiększa się o zachodnią część Dolnego Śląska. Teren ten obsługuje częstotliwość 106,7 MHz.

W latach 2000-2008 postawiliśmy na doskonalenie programu, wzmocnienie kadrowe w radiu i naszej agencji reklamy, poprawiliśmy zaplecze techniczne a Radio z powodzeniem podejmuje się organizowania i prowadzenia największych wydarzeń medialnych oraz sportowo-rekreacyjnych.

W latach 2008– 2009 nastąpił dalszy rozwój infrastruktury technicznej poprzez uruchomienie kolejnych stacji nadawczych na Górze Chełmiec koło Wałbrzycha (5.0 i 0,8 kW) i Bogatyni (160W).

 

Dziś programu Muzycznego Radia można poprawnie słuchać na terenie dawnego woj. jeleniogórskiego, legnickiego, wrocławskiego, wałbrzyskiego (bez Kotliny Kłodzkiej) a także południowej części zielonogórskiego i leszczyńskiego.

W 2010 r. uruchomiliśmy nowy portal www.muzyczneradio.pl.

 

W czerwcu 2011 r. na częstotlliwości 90,9 MHz uruchomiono dodatkowy tysiącwatowy nadajnik dla Jeleniej Góry, poprawiający odbiór naszego programu głównie w centrum miasta. W ostatnich latach stację wzmocniło kilka dalszych osobowości. Do grupy prowadzących program doszli Ziutek Wieczorski i najmłodszy z d'jów Sebastian Wysoczański. Do działu informacji dołączyli Jacek Rogulski i Andrzej Stefańczyk.

 

W 2016 roku dokonano geneneralnej wymiany zaplecza technicznego stacji, w tym znalazła się budowa nowych studiów emisyjnych, wymiana części nadajników, zakup nowego sprzętu reporterskiego i samochodów reporterskich. 

W sferze programowej do najmocniejszych elementów awansowały takie programy jak sobotnia lista polskich przebojów  'TOP30.PL” i cykl Arka Włodarskiego 'Z Muzycznym Radiem na szlaku” a także czwartkowa lista polskich house'owych przebojów 'HOUSE20.PL” Macieja Wowka. Świetne opinie wypracowały sobie też nasze antenowe pigułki informacyjne jak np. 'Portfel” Krzysztofa Szwałka.

Sferę programową radia uzupełniają też współpracownicy: dziennikarze Szczepan Knap - Legnica, Andrzej Pawlukiewicz - Kamienna Góra, Jacek Zych – Wałbrzych a także Józef Liebersbach - twórca programu 'Działanie Chleba”, Marek Chromicz - twórca programu 'Z Worka Liczyrzepy” oraz Krystian Seretny wspomagający pracę działu muzycznego. Za technikę odpowiada Radosław Bajor.

19. kwietnia 2018 roku wystartowała nowa odsłona portalu, a przez cały rok świętowaliśmy z Wami 25 lat Muzycznego Radia. 

Lata 2022-2023 to prowadzona przez nas emisja testowa w cyfrowym systemie DAB+, dzięki której docieramy do mieszkańców wielu miejsc Polski, m.in. Wrocławia, Warszawy, Gdańska, Szczecina, Katowic, Bielska-Białej i Łodzi.

 

Dziś zaś mówimy ogromne i serdeczne 'dziękujemy' wszystkim naszym Słuchaczkom i Słuchaczom, a także byłym Współpracowniczkom i Współpracownikom - właśnie kończymy dzięki Wam 30 lat!

Dziękujemy też za ogrom życzeń, które napływały i napływają zewsząd , m inn

od :

prezydenta Jeleniej Góry, Jerzego Łużniaka

 burmistrza Jawora, Emiliana Bery 

burmistrza Wlenia Artura Zycha

kierownika redakcji informacji i nowych mediów Radia Wrocław Dariusza Wieczorkowskiego

burmistrza Karpacza Radosława Jęcka

 poseł Marzeny Machałek 

radnej Gabrieli Zawiły

marszałka Cezarego Przybylskiego 

od naszych byłych koleżanek i kolegów, którzy tworzyli eter MRFM

...........................................................................................................................................

i przede wszystkim od Was, drodzy słuchacze. DziękujeMY, że jesteście z nami. 

 

30 lat Muzycznego Radia 30 lat Jubileusz Muzycznego Radia