105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
19 maja 2024 - niedziela Imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Tomasz Dudkiewicz

Tydzień w Regionie

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
19 maja 2024 - niedziela Imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
19 maja 2024 - niedziela | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1685954280

Konwój 17 karetek i TIR wyruszyły do Ukrainy


W odpowiedzi na prośby dotyczące udzielenia pomocy humanitarnej oraz przysłane listy z zapotrzebowaniem ze strony partnerskich regionów w Ukrainie, jak również niedawne najsilniejsze ja dotąd bombardowanie miasta Dnipro, Samorząd Województwa Dolnośląskiego zorganizował wysyłkę specjalistycznych pojazdów i artykułów pomocowych.

- Od początku rosyjskiej napaści na Ukrainę jako Samorząd Województwa Dolnośląskiego pomagamy jej obywatelom regularnie wysyłając transporty z pomocą humanitarną. Również tutaj, w naszym regionie wspieramy obywateli Ukrainy przebywających na Dolnym Śląsku poprzez m.in. aktywizację społeczną i zawodową – mówi marszałek Cezary Przybylski.

- Dolny Śląsk wspiera walczącą Ukrainę od samego początku. Od początku byliśmy i jesteśmy z naszymi partnerami. Za mną stoi 17 karetek które już za moment pojadą do obwodów Dniepropietrowskiego i Kirowogradzkiego. Każda z nich jest załadowana niezbędnym sprzętem i wyposażeniem medycznym – wyjaśnia wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Do Obwodu Dnipropietrowskiego wysłano 9 karetek ratunkowych wypełnionych środkami medycznymi, artykułami spożywczymi oraz kocami, a do Obwodu Kirowogradzkiego pojechało 8 karetek. To jednak nie wszystko, w Dolnośląskim HUB’u Pomocy Humanitarnej zorganizowanym przy Dolnośląski Park Innowacji i Nauki przy ul. Kwiatkowskiego zorganizowano załadunek TIRa (głównie żywność), który następnie dołączył do konwoju karetek i skierował się w stronę obwodu Kirowogradzkiego.

- Wojna w Ukrainie trwa i każdego dnia zbiera swoje żniwo, dlatego nasza pomoc również nie ustaje. Przypomnę, ze w tym roku 1% dolnośląskiego budżetu będzie przeznaczony na potrzeby pomocy humanitarnej dla Ukrainy. Jako samorząd przekazujemy wsparcie niemilitarne. Wiemy, że zapotrzebowanie na pomoc medyczną jest w dalszym ciągu ogromne – dodaje Krzysztof Maj, członek zarządu województwa.

- Te kilkanaście karetek i TIR z pomocą to ogromne wsparcie. W zeszłym miesiącu Ukraina była najsilniej bombardowana od początku wojny. Drony, rakiety trafiają w infrastrukturę cywilną, giną cywile i dzieci. Dlatego taka pomoc medyczna jest niezbędna – mówi Jurij Tokar, Konsul Generalny Ukrainy we Wrocławiu.

Zdjęcia