105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
08 grudnia 2023 - piątek Imieniny: Marii, Światozara, Makarego

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Maciej Wowk

DMC
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
08 grudnia 2023 - piątek Imieniny: Marii, Światozara, Makarego

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
08 grudnia 2023 - piątek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1559048797

Jelenia Góra kieruje doniesienie do UOKiK

Od 2013r., przez sześć lat cena wywozu śmieci nie zmieniała się. W tym czasie wzrosły ceny: prądu, paliw, opłat środowiskowych i płac.


Jednak ostatnie decyzje Karkonoskiego Centrum Gospodarki Odpadami w Kostrzycy - należące do Związku Gmin Karkonoskich o drastycznym podniesieniu cen przyjmowanych od MPGK Jelenia Góra odpadów mogą doprowadzić do podwyżki stawki za wywóz śmieci w mieście . KCGO podniosło cenę za śmieci zmieszane - czyli te stanowiące największą część odpadów komunalnych, z 285 zł za tonę do 375 zł za tonę. Co więcej wzrost opłat jest dużo niższy dla okolicznych gmin niż dla Jeleniej Góry. 'Broniąc interesów naszych mieszkańców kierujemy skargę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów '- mówi prezes MPGK Jelenia Góra Włodzimierz Stasiak.

Kilka lat temu plastiki i szkło segregowane przez jeleniogórzan - MPGK sprzedawało, odzyskując część kosztów wydawanych na ich zbiórkę. Obecnie MPGK za przyjęcie plastików musi odbiorcom płacić - i to niemało! W roku 2013 MPGK zbierało rocznie 24 tys. ton odpadów. Obecnie zbiera ich niemal 27 tys. ton. Ilość deklaracji śmieciowych nie wzrosła.

Jaki jest standard odbioru nieczystości?
Porównajmy cztery miasta: sąsiedni Lubań oraz Skierniewice, które były niegdyś, podobnie jak Jelenia Góra, stolicą województwa oraz Lublin.

Lubań (ul.Kolorowa): cena odbioru odpadów - 12 zł. Odpady zmieszane i biodegradowalne odbierane są raz na dwa tygodnie, plastiki i szkło - raz na miesiąc. Odpady wielkogabarytowe - raz w roku.

Skierniewice: cena odbioru odpadów - 8,5 zł (zapowiedziano podwyżkę): wywóz odpadów zmieszanych 2 razy w miesiącu, plastiki raz w miesiącu, szkło raz na kwartał, a biodegradowalne 1-2 razy w miesiącu. Na osiedlach 3 razy w tygodniu tylko zmieszane; odpady wielkogabarytowe 2 razy w roku. Lublin (po podwyżce): 45 zł odpady posegregowane - domek jednorodzinny; 90 zł niesegregowane , 21 zł posegregowane - domy wielorodzinne; 42 nieposegregowane - domy wielorodzinne. Odbiór odpadów nieposegregowanych 2 razy w tygodniu, pozostałych raz w miesiącu.

Jelenia Góra: wywóz odpadów nieposegregowanych nawet 4 razy w tygodniu, a w centrum miasta prawie codziennie , wywóz plastików - latem raz w tygodniu, biodegradowalnych, papieru i szkła - co dwa tygodnie. Odpady wielkogabarytowe zabierane są nawet dwa razy w miesiącu.