105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
31 maja 2024 - piątek Imieniny: Anieli, Petroneli
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
31 maja 2024 - piątek Imieniny: Anieli, Petroneli

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
31 maja 2024 - piątek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1682438340

Hit turystyczny otwarty od piątku!


W najbliższy piątek, 28 kwietnia Karkonoski Park Narodowy otwiera Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne w Jeleniej Górze Sobieszowie dla zwiedzających. Największą atrakcję stanowią dwie wystawy stałe "Klimatyczne Karkonosze" oraz "Pałac Sobieszów".

Na dwóch piętrach zabytkowej Wielkiej Stajni mieści się wystawa przyrodnicza "Klimatyczne Karkonosze", której zwiedzanie trwa ok. 1,5 godziny, a na parterze Pałacu wystawa edukacyjna o charakterze historycznym "Pałac Sobieszów", której zwiedzanie trwa ok. godziny. Jej uzupełnieniem jest ścieżka edukacyjna "Zostań Zarządcą", która powinna się spodobać szczególnie młodszym gościom. Obie ekspozycje dostępne są  w językach polskim, niemieckim, angielskim i czeskim. Dla gości ze specjalnymi potrzebami przygotowano audiodeskrypcję oraz zwiedzanie w polskim języku migowym. Mówi dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego Andrzej Raj.

Mówi Bartosz Jakubicki wykładowca Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Bilety uprawniające do wejścia na każdą ekspozycję można kupić w systemie online na stronie bilety.kpnmab.pl lub w punkcie kasowym w Budynku Wejściowym. Bilety normalny na wystawę "Klimatyczne Karkonosze" kosztuje 35 zł. natomiast na "Pałac Sobieszów" 25 zł. Obiekty czynny jest w godzinach 9-17 z tym, że ostatnie wejście jest o godzinie 16-stej.   Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne jest dostępne 6 dni w tygodni z wyjątkiem poniedziałku.

Ceny biletów wstępu na ekspozycje:

Ceny biletów wstępu na ekspozycję „Klimatyczne Karkonosze”:

Bilet normalny:                                  35 PLN

Bilet ulgowy:                                      25 PLN

Bilet rodzinny:                                    85 PLN

(1 lub 2 dorosłych + dzieci)

Bilet dla grup zorganizowanych:      

Normalny:      25 PLN                                   

Ulgowy:          15 PLN

 

Ceny biletów wstępu na ekspozycję „Pałac Sobieszów”:

Bilet normalny:                                  25 PLN

Bilet ulgowy:                                      18 PLN

Bilet rodzinny:                                    60 PLN

(1 lub 2 dorosłych + dzieci)

Bilet dla grup zorganizowanych:      

Normalny:      18 PLN                                   

Ulgowy:          10 PLN

 

 „Klimatyczne Karkonosze” to wystawa, która nie imituje przyrody, na spotkanie z nią wciąż trzeba pójść w góry. Ekspozycja buduje nastroje towarzyszące obcowaniu z naturą –  widzimy światło przeświecające przez korony drzew, czujemy drgania towarzyszące powstawaniu gór, otacza nas mrok i niepewność, gdy w lesie zapada noc. Ekspozycja jest przeznaczona do niespiesznego zwiedzania, które sprzyja refleksji, zadumie i poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Wykorzystanie zmysłów poprzez doświadczanie różnych faktur, dźwięków, a nawet zapachów buduje pamięć i wiedzę o Karkonoszach. W tak skomponowanej przestrzeni znalazło się też miejsce na szereg aktywności opartych na eksperymentach – w sali „Przez wszystkie piętra Karkonoszy” sprawdzimy, jak wartki jest nurt górskiego strumienia, w sali „Sen nocy leśnej” dowiemy się, gdzie nocą kryją się zwierzęta, a w sali „Laboratorium” przyjrzymy się z bliska, jak zbudowane jest skrzydło motyla. Przez ekspozycję prowadzi nas pojedyncza kropla wody, którą z „chmury” uwalnia zwiedzający. Górski potok prowadzi ją w dół karkonoskich zboczy, aż w końcu kropla trafia do miejsca, w którym „paruje” i wraca do chmury, zamykając tym samym symboliczny obieg wody w przyrodzie.

Autorem projektu wystawy jest Koza Nostra Studio z Krakowa.

Wykonawcą projektu jest firma Alfa-Edgar z Wrocławia.

Historia powstania Centrum

Niemal 10 lat temu dawny majątek ordynacji Schaffgotschów w Sobieszowie stał się własnością Karkonoskiego Parku Narodowego – przez ten czas Park zmagał się z wieloma trudnościami wynikającymi z braku możliwości pozyskania funduszy zewnętrznych, przestojami na budowie, rosnącymi cenami materiałów i usług budowlanych oraz skomplikowanymi rozliczeniami w projektach. Pomimo tych przeszkód, udało się dojść do momentu, w którym można zaprosić do Centrum pierwszych gości. 

Już na poziomie planowania całości inwestycji, budowa Centrum została podzielona na trzy etapy. Pierwszy z nich obejmował prace koncepcyjne oraz przygotowanie i realizację projektów budowlanych i wykonawczych dla sieci zewnętrznych i części budynków. Zaprojektowano wówczas nie tylko przebudowę Pałacu i Domku Ogrodnika, ale też zagospodarowanie wokół Pałacu oraz wzniesienie nowej konstrukcji tzw. Elektrycznej Stodoły. W etapie II przeprowadzono remont i przebudowę Wielkiej i Małej Stajni, budowę od podstaw Budynku Wejściowego oraz parkingu od strony pętli autobusowej na ul. Cieplickiej. Ten etap prac obejmował również kompleksowe wykonanie dwóch stałych ekspozycji – „Klimatyczne Karkonosze” oraz „Pałac Sobieszów”.

Do całkowitego zakończenia budowy Centrum Edukacyjno-Przyrodniczego potrzeba jeszcze czasu. Przed pracownikami KPN stoją zadania dot. realizacji III etapu inwestycji, m.in. pozyskanie środków zewnętrznych na remont i przebudowę budynku dawnej bursy, stojącej tuż przy ul. Karkonoskiej, która pierwotnie była domem zarządcy majątku Shaffgotschów. Według projektów Bursa będzie pełniła rolę hotelowo-edukacyjną - z miejscami noclegowymi dla 60 osób oraz dwiema pracowniami edukacyjnymi na parterze: kulinarną oraz plastyczną. Jak tylko zostaną uruchomione programy finansowe z nowej perspektywy unijnej 2021-27, KPN będzie szukał możliwości pozyskania pieniędzy na realizację tej inwestycji. Nie będzie to zadanie proste – za każdym razem trzeba wpisać się ze swoim przedsięwzięciem w priorytety danego programu, a i park narodowy nie zawsze może być beneficjentem w każdym projekcie. Przy przebudowie Bursy, KPN chce przywrócić jej pierwotną bryłę: odtworzyć dużą bramę wjazdową w budynku, która otwierała widok na Pałac. Pracownicy Parku będą też starali się pozyskać pieniądze na dokończenie remontu Spichlerza, budynku sąsiadującego z Elektryczną Stodołą. Ze środków własnych Parku pod koniec 2019 r. udało się wyremontować dach budynku, obecnie trwa remont elewacji oraz stolarki drzwiowej i okiennej. Docelowo Spichlerz ma być wynajmowany lokalnym twórcom i producentom, którzy będą mogli oferować w tym miejscu swoje towary.

Dotychczas inwestycja kosztowała około 100 mln zł