105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
28 lutego 2024 - środa Imieniny: Romana, Ludomira, Lecha

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Zbigniew Deka

Budzimy Przebojowo!

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
28 lutego 2024 - środa Imieniny: Romana, Ludomira, Lecha

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
28 lutego 2024 - środa | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1680339840

Historie znad rzeki


Nysa Łużycka to rzeka, która w mniejszym lub większym stopniu wywiera wpływ na życie mieszkańców Górnych i Dolnych Łużyc. Warto ją poznać. Pomoże w tym wystawa „Przygoda z Nysą. Historia(e) znad rzeki”, którą od 31 marca do 11 czerwca można będzie oglądać w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu. 

„Przygoda z Nysą. Historia(e) znad rzeki” to druga część wspólnego projektu wystawienniczego Muzeum Zbiorów Historii i Kultury Miasta Gӧrlitz oraz görlitzkiego Muzeum Przyrody im. Senckenberga. Tworzą go dwie opowiadające o rzece Nysie Łużyckiej wystawy, opracowane w związku z polsko-niemieckim, międzygminnym projektem „Przygoda z Nysą”. Pierwszą, „Przygoda z Nysą. Życie nad rzeką”, gościliśmy w Zgorzelcu w 2020 roku. Teraz zapraszamy do obejrzenia drugiej. W ramach obchodów jubileuszu 25-lecia proklamacji Europa-Miasta Zgorzelec-Gӧrlitz, od 31 marca do 11 czerwca będzie prezentowana w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu.

Od życia nad rzeką do historii znad rzeki

Pierwsza z dwóch ciekawych i przekrojowych wystaw projektu „Przygoda z Nysą”, którą w 2020 roku oglądać można było w Zgorzelcu, opowiadała o przyrodzie ożywionej naszego regionu i jej osobliwościach. Druga, w 2020 roku prezentowana krótko (z powodu pandemii) w Kaisertrutz w Gӧrlitz, to kulturalno-historyczna część projektu, która podejmuje wątki z życia rzeki związane z działalnością człowieka. Autorzy ekspozycji podążają historycznymi śladami człowieka wzdłuż Nysy Łużyckiej, rejestrując ciekawe miejsca i historie, pokazując jak ludzka działalność zmieniała krajobraz rzeczny. Wystawa „Przygoda z Nysą. Historia(e) znad rzeki” to opowieść o rzece i jej związkach z człowiekiem, dla którego na przestrzeni czasu była szlakiem transportowym, źródłem energii i pożywienia, ale też miejscem wypoczynku i życia, inspiracją artystyczną, źródłem nowych doświadczeń i miejscem, z którym wiązały się wspomnienia. Wystawa przypomina też ciemne strony ludzkiej aktywności – zanieczyszczenie rzeki, niszczenie różnorodności gatunkowej. Podejmuje też temat granicy państwowej i zmian jakie niosło ze sobą jej ustanowienie, uszczelnienie, a później otwarcie.

Nysa kiedyś, Nysa dziś

Atrakcją wystawy jest wirtualna podróż „Lot nad Nysą przez dwa tysiąclecia”, podczas której zwiedzający mogą podziwiać fragmenty Nysy sprzed 2000 lat oraz z około 1550 i około 1910 roku. Dzięki aktualnym zdjęciom z drona można też poznać współczesny krajobraz. Wirtualna podróż w czasie to efekt współpracy Zbiorów Historii i Kultury Miasta Gӧrlitz, Muzeum Przyrody im. Senckenberga w Gӧrlitz i firmy deweloperskiej .hapto GmbH z Kolonii. 

Oprowadzenia po wystawie w j. polskim z Petrusem Snojerem -  sobota 1 kwietnia i sobota 10 czerwca godz. 15.00. Miejsce zbiórki: Miejski Dom Kultury.

Oprowadzenie w języku niemieckim z Ines Haaser - niedziela 2 kwietnia godz. 15.00.  Miejsce spotkania: most im. Jana Pawła II ( po niemieckiej stronie). 

Zwiedzanie z przewodnikiem jest bezpłatne.

Otwarcie wystawy w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu - 31 marca, godz. 17.00

Godziny zwiedzania:  codziennie od 15.00 do 18.00