105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
05 marca 2024 - wtorek Imieniny: Adriana, Fryderyka, Teofila
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
05 marca 2024 - wtorek Imieniny: Adriana, Fryderyka, Teofila

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
05 marca 2024 - wtorek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1662807809

Dzień Energetyka i jubileusz 60-lecia Elektrowni Turów


Pracownicy Elektrowni Turów, oddziału spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, 9 września obchodzili swoje branżowe święto połączone z jubileuszem 60-lecia istnienia przedsiębiorstwa.

W uroczystości, oprócz pracowników turoszowskiej elektrowni, wzięli udział m.in. Paweł Sałek, doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Marzena Machałek, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, poseł Stanisław Żuk, senatorowie Rafał Ślusarz i Krzysztof Mróz, władze wojewódzkie i samorządowe z marszałkiem województwa dolnośląskiego Cezarym Przybylskim i wicewojewodą dolnośląskim Jarosławem Kresą na czele, a także przedstawiciele Strony Społecznej, kontrahenci oraz funkcjonariusze służb mundurowych. Grupę Kapitałową PGE reprezentował Paweł Cioch, wiceprezes zarządu ds. korporacyjnych PGE Polskiej Grupy Energetycznej i Andrzej Legeżyński, prezes zarządu PGE GiEK.

Obecni na uroczystości goście złożyli energetykom życzenia z okazji ich święta oraz tegorocznego jubileuszu Elektrowni Turów. Paweł Sałek, doradca Prezydenta RP zwrócił uwagę na proces transformacji energetycznej, który powinien uwzględniać wiele kwestii, w tym ważną dla obywateli i polskiej gospodarki – kwestię bezpieczeństwa energetycznego.

Transformacja energetyczna to długoletnia zmiana, która będzie prowadzona racjonalnie kosztowo i w myśl zasady zrównoważonego rozwoju – to są podstawowe kwestie, które powinny przyświecać temu procesowi. Chciałbym jeszcze zwrócić uwagę, że koncepcja sprawiedliwej transformacji energetycznej powinna uwzględniać skomplikowaną sytuację geopolityczną spowodowaną wojną wywołaną przez Rosję na Ukrainie i naszymi uwarunkowaniami związanymi z przemysłem górniczym – mówił Paweł Sałek, doradca Prezydenta RP.

Minister zwrócił również uwagę, że mimo wysokich kosztów środowiskowych, jakie Polska ponosi w związku z wykorzystaniem węgla jako głównego surowca w energetyce, energia elektryczna produkowana w naszym kraju jest jedną z najtańszych w Europie.

Marzena Machałek, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, pełnomocnik rządu do spraw wspierania wychowawczej funkcji szkoły i placówki, edukacji włączającej oraz kształcenia zawodowego, przekazując życzenia turoszowskim energetykom, wspomniała o szczególnych okolicznościach, w jakich obchodzone jest ich święto.

– W ostatnim czasie musieliśmy zmierzyć się z decyzją Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Był to czas, kiedy rząd, który reprezentuję, a także społeczność związana w kopalnią i elektrownią w Turowie – pracownicy, związki zawodowe i mieszkańcy, wykazali się niesamowitą determinacją. Za to wszystkim serdecznie dziękuję. Szczególne wyrazy uznania kieruję do tych, którzy dostarczyli nam merytorycznych argumentów do negocjacji. Dzisiaj wiemy, że to nasze racje były właściwe. O tym, jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne, przekonaliśmy się jeszcze mocniej w lutym. Wojna w Ukrainie pokazała, że bezpieczeństwo energetyczne to bezpieczeństwo naszego państwa – podkreśliła Marzena Machałek, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki.

Paweł Cioch, wiceprezes PGE, w swoim przemówieniu podkreślił, że ostatnie miesiące były wymagającym czasem dla polskiego sektora elektroenergetycznego.

Obecna sytuacja kryzysowa na rynku energetycznym związana z agresją Rosji na Ukrainę, jeszcze dobitniej pokazała konieczność transformacji energetycznej, aby zabezpieczyć naszą krajową energetykę i zapewnić bezpieczeństwo dostaw do wszystkich naszych odbiorców. Jako największe przedsiębiorstwo energetyczne w Polsce, jest to naszym obowiązkiem, bo bezpieczeństwo energetyczne to podstawa funkcjonowania całej gospodarki. Dlatego też szczególne znaczenie zyskała teraz także jedność nas wszystkich, energetyków. Codziennie z zaangażowaniem pracujemy, by energia elektryczna docierała do milionów Polaków – mówił Paweł Cioch, wiceprezes zarządu ds. korporacyjnych PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Andrzej Legeżyński, prezes zarządu PGE GiEK, składając życzenia energetykom z Elektrowni Turów, nawiązał do szczególnego wymiaru tegorocznej uroczystości.

Tegoroczna akademia odbywa się w rocznicę 60-lecia powstania Elektrowni Turów – jednego z najważniejszych wytwórców energii w kraju. Tak poważny jubileusz Elektrowni Turów musi skłaniać do refleksji, a wnioski nasuwają się same. Bez głębokiego zaangażowania, fachowości i oddania sprawom elektrowni kilku pokoleń energetyków, tak długa służba tego zakładu i jego rozwój, nie byłyby po prostu możliwe. To dzięki Wam i Waszym poprzednikom, elektrownia mogła przez dekady zapewniać stabilne dostawy energii dla przemysłu i milionów Polaków oraz przechodzić kolejne fazy udanych modernizacji, stając się obecnie jednym z najnowocześniejszych tego typu strategicznych zakładów wytwórczych – mówił Andrzej Legeżyński, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, zwracając się do pracowników Elektrowni Turów.

Oktawian Leśniewski, dyrektor Elektrowni Turów, przedstawiając historię, teraźniejszość i przyszłość turoszowskiej siłowni, podkreślał, że od przeszło 30 lat wszystkie działania inwestycyjne Elektrowni Turów są determinowane przez wciąż zmieniające się wymagania środowiskowe.

Współistnienie Elektrowni w Worku Turoszowskim to nie tylko sąsiedztwo z Czechami i Niemcami, to również bezpośrednie sąsiedztwo z obszarem przyrodniczym Natura 2000. To także dowód na możliwość współegzystencji przemysłu w środowisku. Nasza Elektrownia ma już 60 lat, ale jeszcze przez długi czas nie wybiera się na emeryturę. Jestem przekonany, że wyzwania, które przez te lata były przed nami stawiane, wypełniliśmy celująco. Elektrownia Turów jest wciąż niezwykle istotnym elementem krajowego systemu elektroenergetycznego. Potrzebujemy stabilności, szczególnie teraz w okresie transformacji energetycznej i zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego w obliczu wojny. Nowe technologie oraz nowe struktury organizacyjne w jakich byliśmy, jesteśmy i będziemy funkcjonować, są dla nas wyzwaniem a nie problemem – mówił Oktawian Leśniewski.

Listy gratulacyjne

W trakcie uroczystości odczytano wiele listów gratulacyjnych od najważniejszych władz państwowych.

Senator Rafał Ślusarz złożył życzenia energetykom w imieniu Elżbiety Witek, Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, która przekazała wyrazy uznania i gratulacje pracownikom, którzy na przestrzeni wielu lat przyczynili się do rozwoju turoszowskiej elektrowni.

Elektrownia Turów swój sukces osiągnęła za sprawą mądrych inwestycji, nieustannej modernizacji i dbałości o środowisko naturalne. Dlatego pomimo swoich sześćdziesięciu lat, nie traci formy i wciąż jest nowoczesnym zakładem, stale dążącym do poprawy parametrów produkcji energii i działającym na najwyższym poziomie – napisała Elżbieta Witek, Marszałek Sejmu RP.

Wicewojewoda Dolnośląski Jarosław Kresa odczytał list od Mateusza Morawieckiego, Premiera Rady Ministrów.

Elektrownia Turów wraz z Kopania Węgla Brunatnego stanowią nierozerwalną całość. Całość, która gwarantuje bezpieczeństwo energetyczne milionom Polaków. To niezwykle ważny punkt na mapie Polski o strategicznym znaczeniu dla gospodarki — zarówno tej lokalnej jak i krajowej. Dziś Elektrownia Turów jest zakładem bardzo sprawnie zarządzanym i nowoczesnym. Na szczególne uznanie zasługuje wysiłek doskonale wykwalifikowanej kadry, która buduje potencjał tego miejsca – czytamy w liście premiera Mateusza Morawieckiego.

Jacek Sasin, Minister Aktywów Państwowych, w swoim liście odczytanym przez senatora Krzysztofa Mroza nawiązał do wyjątkowej historii Elektrowni Turów i tegorocznego jubileuszu 60-lecia.

Jubileusz 60-lecia Elektrowni Turów jest dla nas przede wszystkim okazją do podziękowania wszystkim, którzy na przestrzeni ostatnich dekad swoim wysiłkiem i górniczym trudem współtworzyli przedsiębiorstwo zajmujące szczególne miejsce na Dolnym Śląsku i w życiu gospodarczym naszej Ojczyzny. 31 października 1962 roku na trwałe wpisał się w historię tego miejsca, ponieważ to wtedy z nowopowstałej Elektrowni Turów po raz pierwszy popłynął prąd – podkreślił w liście Jacek Sasin, Minister Aktywów Państwowych.

Odznaczenia dla zasłużonych pracowników

Uroczyste obchody Dnia Energetyka były okazją do docenienia pracowników za ich pracę. Złotym, srebrnym i brązowym Medalem za Długoletnią służbę uhonorowano 50 osób. Za zasługi dla energetyki siedmiu pracownikom przyznano medale, a jedna osoba otrzymała odznaczenia Zasłużony dla Elektrowni Turów. Honorowe odznaki Zasłużony dla Elektrowni Turów nadano siedmiu osobom. Wręczono również odznaki SEP oraz Zasłużony dla SIP Elektrowni Turów.