105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
25 lipca 2024 - czwartek Imieniny: Walentyny, Krzysztofa, Jakuba
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
25 lipca 2024 - czwartek Imieniny: Walentyny, Krzysztofa, Jakuba

!!! Słuchasz nas online a dziś nagle cisza? Przeczytaj koniecznie artykuł niżej !!!                  

Breaking News
25 lipca 2024 - czwartek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1679677260

Charytatywny Bieg dla Amelki


W sobotę, 25 marca, w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach odbędzie się narciarski Charytatywny Bieg dla Amelki - niepełnosprawnej pięciolatki z Jeleniej Góry. Cel: zebranie pieniędzy na zakup komunikatora eyetrackera, dzięki któremu dziewczynka będzie mogła komunikować się z bliskimi za pomocą wzroku.

Komunikator kosztuje 21 500 zł, a pieniądze są potrzebne także na turnus rehabilitacyjny (8 000 zł) oraz terapię i rehabilitację (ok. 2000 zł miesięcznie). 

W tym biegu ważny jest cel, a nie rywalizacja, więc każdy uczestnik pobiegnie na dowolnie wybranej przez siebie trasie i nie będzie pomiaru czas organizatora. 

Od godziny 8 do 10 w budynku Dolnośląskiego Centrum Sportu Polana Jakuszycka (wejście od strony stadionu) będą wydawane numery startowe i zbierane datki (zamiast wpisowego): minimum 40 złotych (jeśli ktoś da równe 40, jest prośba, by miał wyliczoną kwotę),

O
godz. 10 wspólne zdjęcie uczestników na Polanie Jakuszyckiej i wyjście na trasy narciarskie. Śniegu z powodu odwilży ubywa, ale na wyżej położonych trasach da się jeszcze biegać na nartach. Organizatorzy ze Stowarzyszenia Bieg Piastów rekomendują trasę Samolot, na której leży jeszcze sporo śniegu. Jeśli ktoś woli spacer bądź bieg bez nart, proszony jest o wybór trasy spacerowej na Orle,

O godz. 11 do 13 w budynku DCS trwać będą licytacje na rzecz Amelki, które przygotowywane są z udziałem pań z fundacji Boskie Karkonoskie. Będzie się działo!

W programie biegu jest także Słodka Akcja, czyli sprzedaż ciast i innych wypieków. Każdy może dorzucić ciasto od siebie. Dochód ze sprzedaży zasili konto fundacji, która zbiera pieniądze dla Amelki.

 Gdy Amelka Witkowska przyszła na świat, przez dwa lata nic nie zapowiadało, że będzie mieć tak poważne problemy ze zdrowiem. Potem jednak zaczęła cofać się w rozwoju, krzyczeć, drżeć, gorzej widzieć i przejawiać inne zachowania, które świadczyły, że jest bardzo poważnie chora. Po serii wizyt u lekarzy i różnych badań, w tym po pięciomiesięcznym oczekiwaniu na wyniki badań genetycznych, okazało się, że dolega jej zespół Retta. Bardzo rzadki, występujący u jednej na dziesięć tysięcy dziewcząt.

- Do tego doszedł autyzm i afazja – utrata zdolności do wypowiedzi i rozumienia czegokolwiek na skutek uszkodzenia mózgu – wyjaśnia Kasia – mama Amelki.

Wraz ze swoim partnerem Jarkiem (tatą Amelki) od razu rozpoczęli walkę o zdrowie córki. Kupili na kredyt mieszkanie w pobliżu przedszkola specjalnego, do którego uczęszcza Amelka. Rozpoczęli jej wszechstronną i bardzo kosztowną rehabilitację. Według specjalistów szans na wyleczenie – przynajmniej na razie – nie ma, ale warto starać się, by stan Amelki się nie pogorszył.

Stąd wyjazdy do Centrum Chorób Rzadkich we Wrocławiu, wizyty u neurologa, fizjoterapeuty, psychiatry, a przede wszystkim nieustanna obecność i opieka nad dziewczynką ze strony mamy - Kasi.  Oznacza to oczywiście, że mama nie może pracować. Pracuje tata, pomaga Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, jednak koszty rehabilitacji, w połączeniu z kosztami życia i kredytu są tak wysokie, że rodzina Amelki nie jest w stanie ponosić ich samodzielnie. Dlatego Stowarzyszenie Bieg Piastów i Fundacja Boskie Karkonoskie oraz Koło Gospodyń Wiejskich Siła Kobiet i Dolnośląskie Centrum Sportu Polana Jakuszycka postanowiły jej pomóc.

Jeśli chcesz wspomóc Amelkę i jej rodzinę, a nie możesz uczestniczyć w biegu, możesz wpłacić pieniądze (darowiznę) na konto fundacji, która zbiera pieniądze na jej potrzeby:

Bank Millennium 85 1160 2202 0000 0001 9214 1142
Fundacja „Serca dla Maluszka”
Tytułem: 1909 Amelia Witkowska