105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
22 czerwca 2024 - sobota Imieniny: Pauliny, Tomasza, Jana
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
22 czerwca 2024 - sobota Imieniny: Pauliny, Tomasza, Jana

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                   *** Szczecin - emisja DAB+ czasowo wstrzymana ***                  

Breaking News
22 czerwca 2024 - sobota | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1691596740

Autobusy Kolei Dolnośląskich pojadą do Góry


Samorząd Województwa Dolnośląskiego konsekwentnie walczy z wykluczeniem komunikacyjnym w regionie. Dzięki podpisanym dziś umowom Kolejowa komunikacja Autobusowa od września dotrze do Góry. W spotkaniu uczestniczyli marszałek Cezary Przybylski, Irena Krzyszkiewicz - Burmistrz Góry, Urszula Szmydyńska – Starosta Powiatu Górowskiego oraz Wojciech Zdanowski – Wiceprezes Kolei Dolnośląskich.

  • Konsekwentnie pracujemy nad zwiększeniem dostępności transportowej na Dolnym Śląsku. Przejmujemy i rewitalizujemy linie kolejowe, a tam gdzie prace rewitalizacyjne nie są jeszcze gotowe uruchamiamy komunikację autobusową skorelowaną z transportem kolejowym. Dzięki dobrej współpracy z lokalnymi samorządami wspólnie będziemy te połączenia finansować – wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski.

Na mocy zawartych dziś porozumień podpisane zostały dzisiaj umowy dotacyjne z Gminą Góra i Powiatem Górowskim. Oba samorządy przekażą Województwu środki finansowe które, pozwolą na sfinansowanie połączeń Kolejowej Komunikacji Autobusowej w okresie od 3 września 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. Realizacja połączeń kontynuowana będzie również w przyszłym roku.

- Przygotowanie inwestycji trwało dość długo ale dzięki dobrej współpracy dziś historyczny moment podpisania porozumienia miedzy naszymi samorządami. Dzięki niemu stworzymy Kolejową Komunikację Autobusową, a ona docelowo zostanie zamieniona na typowe pasażerskie połączenie kolejowe. Mamy już podpisaną umowę z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad na odbudowę wiaduktu nad drogą S5, mamy już przejętą linię kolejową i jeszcze w tym roku ogłosimy przetarg na jej rewitalizację – zapowiada Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa.

Oferta przewozowa zakłada uruchomienie 8 codziennych par połączeń realizowanych Kolejową Komunikacją Autobusową w relacji Rawicz – Bojanowo – Góra Śląska i z powrotem. W stacji Rawicz zaplanowano skomunikowania zarówno z pociągami Kolei Dolnośląskich jak i Polregio w/z kierunku Wrocławia. W stacjach Rawicz i Bojanowo istnieć będzie również możliwość przesiadek na pociągi dalekobieżne PKP Intercity jak i pociągi Polregio w kierunku Leszna i Poznania.

- Dla gminy Góra i powiatu Górowskiego jest wielkie święto. Jako jedyny powiat w województwie dolnośląskim byliśmy wykluczeni komunikacyjnie. Od kilkunastu lat zabiegaliśmy o przywrócenie połączenia kolejowego i cieszę się ze właśnie ten zarząd tego dokonał. Połączenie kolejowe wraz z innymi inwestycjami, które realizowane są równolegle, spowoduje że nasze miasto zacznie się rozwijać – mówi Irena Krzyszkiewicz - Burmistrz Góry

Połączenia do Góry uruchamiane w ramach Kolejowej Komunikacji Autobusowej są kontynuacją projektu jaki Województwo Dolnośląskie zainaugurowało we wrześniu ub. Uruchamiając połączenia KKA z Kłodzka do Lądka-Zdroju i Stronia Śląskiego. Niebawem planowane jest również sfinalizowanie współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego, które są zainteresowane uruchomieniem połączeń KKA na linii (Wrocław -) Oleśnica – Syców. Wówczas w ramach projektu KKA uruchomione zostaną łącznie 3 linie komunikacyjne, których elementem są połączenia realizowane zastępczo kolejową komunikacją autobusową. Obecnie trwają prace i rozmowy z lokalnymi samorządami nad dalszym rozwojem projektu.

- Połączenie do Góry wraca po 32 latach. Projekt komunikacji autobusowej Kolei Dolnośląskich rozpoczęliśmy we wrześniu ubiegłego roku. Z pierwszego uruchomionego przez nas połączenia Kłodzko – Lądek Zdrój – Stronie Śląskie do końca lipca skorzystało ponad 73 tysiące pasażerów. To pokazuje jak potrzebne było to działanie – dodaje Wojciech Zdanowski, wiceprezes Kolei Dolnośląskich.

Działania podejmowane przez Województwo Dolnośląskie w ramach projektu KKA, wspólnie z lokalnymi jednostkami samorządu terytorialnego, mają na celu przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu na obszarach gdzie w perspektywie najbliższych lat planowane jest przywrócenie połączeń kolejowych.

To działanie pozwoli na stopniowe odbudowywanie popytu na obszarach gdzie połączenia kolejowe zostały zlikwidowane przed kilkunastoma lub nawet kilkudziesięcioma laty. Połączenia Kolejowej Komunikacji Autobusowej mają charakter tymczasowy, a celem Województwa jest rewitalizacja linii kolejowych na tych ciągach komunikacyjnych i przywrócenie połączeń kolejowych.