Kandydat obywatelski popierany przez PiS zdobył 50,89 proc. głosów a Rafał Trzaskowski 49,11 proc. — wynika z danych ogłoszonych prze PKW po przeliczeniu wyników ze 100 proc. komisji. Frekwencja w całym kraju wyniosła 71,63 proc. i był najwyższą od 1990 roku.
Na Dolnym Śląsku w 2 turze wyborów głosowało blisko 70, 6 proc wyborców- to rekordowy wynik.
Sprawdźmy jak głosowali Dolnoślązacy w największych miastach regionu.
We Wrocławiu na Rafała Trzaskowskiego głosowało ponad 67 proc. wyborców, na Karola Nawrockiego 32, 9 procent .
W Jeleniej Górze więcej głosów uzyskał kandydat KO, nieco ponad 64, 7 proc., podobnie w Wałbrzychu, gdzie Rafała Trzaskowski uzyskał 61, 8 proc. głosów, w Bolesławcu było to 53,2 proc. w Świdnicy 53, 5 proc. głosów. Większe poparcie Karol Nawrocki uzyskał w Jaworze, gdzie poparło go prawie 52 proc, wyborców i w Polkowicach,, gdzie na Karola Nawrockiego zagłosowało 52,5 proc wyborców.
Ostateczna różnica między kandydatami nie jest duża. Na Karola Nawrockiego w sumie zagłosowało 10 mln 606 tys. 628 osób, zaś na Rafała Trzaskowskiego 10 mln 237 tys. 177 wyborców.
Nasz reporter był w jeleniogórskich sztabach wyborczych KO i PiS zaraz po ogłoszeniu wyników w niedzielę o godz. 21.00 przez exit poll.
Rafał Trzaskowski nieznacznie prowadził – 50,3 proc., przed Karolem Nawrockim – 49,7 proc. Taki wynik nie pozwalał wskazać zwycięzcy, mówił Jerzy Łużniak prezydent Jeleniej Góry.
O komentarz poprosiliśmy senatora KO Marcina Zawiłę.
Posłuchajmy, jak komentuje zwycięstwo wyborach Karola Nawrockiego, Krzysztof Mróz z PiS
Teraz Wałbrzych i powyborcze komentarze lokalnych samorządowców i polityków. Te zbierał dla Państwa nasz reporter Jacek Zych.
foto: wyborcza.pl