
Na dwa koncerty symfoniczne zaprasza dyrektor Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze im Ludomira Różyckiego - Marek Wroniszewski.
A 30 marca koncert ..na życzenie melomanów.
SZKLARSKA PORĘBA
Obcy w lesie
Danuta Parlak, autorka tekstu „Obcy w lesie” podjęła temat „obcego”, kiedy jeszcze sam problem nie był tak powszechny w polskim społeczeństwie. Opisała w książce przygody leśnych zwierzątek. Mogłoby się wydawać, że ten tekst – przeznaczony dla młodszych dzieci – jest jednym z wielu błahych tekstów o bajkowych bohaterach: ptaszkach, wiewiórkach czy misiach, lecz okazuje się, że autorka wyprzedziła bieg wydarzeń historii. Wszyscy stajemy z "obcym" twarzą w twarz. Możemy zadać sobie pytania: Kim jest „obcy”? To „tamten”, „inny, „ten, nie stąd”. A kiedy okazuje się, że ten „obcy” jest tuż tuż, obok nas, tuż obok, zaczynamy zauważać, że „obcy” nie różni się aż tak bardzo od nas samych. Może ma inny kolor skóry… może mówi językiem, którego nie rozumiemy… je co innego… nosi inne ubranie… ale czy tak naprawdę bardzo różni się od nas? „...Inny się wydaje obcy, kiedy nie wiesz o nim nic. (…) Może taki jest jak my?...”
Serdecznie zapraszamy dzieci od 3 roku życia wraz z opiekunami!
autor: Danuta Parlak
reżyseria: Arkadiusz Klucznik
scenografia: Urszula Kubicz-Fik
muzyka: Marcin Partyka
przygotowanie wokalne: Jacek Szreniawa
występują: Radosław Biniek, Aga Ejsmont, Dorota Fluder-Głowacka, Diana Jonkisz, Rafał Ksiądzyna, Sylwester Kuper, Jacek Maksimowicz, Sławomir Mozolewski
SZKLARSKA PORĘBA
Teraz wysiadamy na 4Peronie w Szklarskiej Porębie. O tym, co będzie grane dyrektor MOKSIALu:
WLEŃ
Urodzinowy Tort Filmowy 2025
Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe wydarzenia składające się na tegoroczny "Urodzinowy Tort Filmowy”, którym od 21 do 23 marca świętować będziemy urodziny naszego Kina Jutrzenka! Czekają nas trzy dni pełne niezapomnianych seansów i spotkań z wybitnymi twórcami w Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki we Wleniu.
Rozpoczynamy w piątek 21 marca od Seansu z Mistrzem, czyli specjalnego pokazu „Kajtka Czarodzieja” dla dzieci i młodzieży oraz spotkania z reżyserką filmu Magdaleną Łazarkiewicz! W sobotę 22 marca w Cafe pod Skrzydłami wyjątkowy pokaz filmu niemego „Bestia” z 1917 roku z muzyką na żywo w wykonaniu Marcina Pukaluka. Na niedzielę 23 marca zaplanowaliśmy natomiast Polskie Smaki, czyli serię rodzimych opowieści kinowych, które niedawno trafiły na ekrany: „O psie, który jeździł koleją”, „Wróbel” i „Drużyna A(A)”.
Filmowe święto rozpoczniemy w piątek 21 marca 2025 o 11.30 od "Seansu z Mistrzem" w sali widowiskowej OKSiT, podczas którego będziemy mieli zaszczyt gościć wybitną reżyserkę Magdalenę Łazarkiewicz. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Magdalena Łazarkiewicz jest cenioną reżyserką filmową i teatralną. W trakcie spotkania zaprezentujemy jej najnowszy film "Kajtek czarodziej" (2023), adaptację powieści Janusza Korczaka. Film zdobył uznanie zarówno w Polsce, jak i za granicą, będąc prezentowanym na licznych festiwalach filmowych.
Specjalny seans dla dzieci i młodzieży szkolnej zwieńczy spotkanie z Magdaleną Łazarkiewicz, która rozmawiać będzie z młodymi widzami o filmowym świecie.
W sobotę 22 marca 2025 o godz. 18.00 zapraszamy do Cafe pod Skrzydłami na wyjątkowy pokaz niemego filmu "Bestia" z 1917 roku w reżyserii Aleksandra Hertza.
Seans uświetni muzyka na żywo w wykonaniu Marcina Pukaluka – muzykologa, kompozytora i performera, specjalizującego się w tworzeniu oprawy muzycznej do klasycznych filmów niemego kina. Jego interpretacje muzyczne przywracają dawnym dziełom nową energię, czyniąc je atrakcyjnymi dla współczesnej publiczności. Jego muzyka do „Bestii” osnuta jest wokół tanga.
Na zakończenie naszego filmowego święta w niedzielę 23 marca 2025 przygotowaliśmy serię filmów "Polskie Smaki", w ramach którego zaprezentujemy trzy nowe polskie produkcje kinowe. To doskonała okazja, by zanurzyć się w różnorodność i bogactwo polskiej kinematografii, doświadczając pełnej gamy emocji – od śmiechu po wzruszenie. Na ekranie rodzime opowieści, które niedawno trafiły na ekrany: „O psie, który jeździł koleją”, „Wróbel” i „Drużyna A(A)”
URODZINOWY TORT FILMOWY 2025
PROGRAM
SEANS Z MISTRZEM
Piątek, 21.03, 2025 godz. 11.30, sala widowiskowa OKSiT
Kajtek czarodziej
2023, Polska, Czechy, Słowacja, przygodowy, 96 min., 13+
reżyseria: Magdalena Łazarkiewicz
"Kajtek Czarodziej" to film z 2023 roku w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz, oparty na powieści Janusza Korczaka. Opowiada historię nastoletniego Kajtka (Eryk Biedunkiewicz), psotnego chłopca wychowywanego przez ojca (Grzegorz Damięcki) i babcię (Maja Komorowska). Pewnego dnia odkrywa on w sobie nadnaturalne zdolności, które początkowo wykorzystuje do żartów i zdobywania popularności wśród rówieśników. Jednak wkrótce jego moce przyciągają uwagę sił dobra i zła, zmuszając Kajtka do podjęcia decyzji o ich właściwym wykorzystaniu. Film porusza tematykę dorastania, odpowiedzialności oraz wpływu dziecięcej wyobraźni na rzeczywistość, oddając ducha filozofii Korczaka, który podkreślał znaczenie miłości, szacunku i marzeń w życiu każdego dziecka. W obsadzie, oprócz wspomnianych aktorów, znaleźli się także Karolina Gruszka, Piotr Głowacki oraz Martin Hofmann. Zdjęcia do filmu realizowano w takich miejscowościach jak Wrocław, Kłodzko, Wałbrzych, Szczawno-Zdrój, Mieroszów i Bystrzyca Kłodzka. Film miał swoją światową premierę 18 września 2023 roku, a w polskich kinach zadebiutował 3 listopada 2023 roku.
Po projekcji filmu spotkanie z Magdaleną Łazarkiewicz
NIEMA KLASYKA I MUZYKA
Sobota, 22.03.2025, godz. 18.00, Cafe pod Skrzydłami (sala widowiskowa OKSiT)
Pokaz specjalny filmu niemego z muzyką na żywo w wykonaniu Marcina Pukaluka
Bestia
1917, Polska, melodramat, 48 min., reż. A Hertz
Bestia to jedyny zachowany w całości film z Polą Negri nakręcony w Polsce. Inny, alternatywny tytuł tego typowego melodramatu to Kochanka Apasza. Od 1921 r. film dostępny jest także w USA jako The Polish Dancer. Pola to uboga wiejska dziewczyna, która wolny czas spędza w środowisku warszawskiego półświatka adorowana przez swego ukochanego - Dymitra. Pewnego dnia, po awanturze z rodzicami, postanawia uciec z domu, a potem uwolnić się od swego natrętnego kochanka. W hotelu upija go, okrada i porzuca. Od tej pory rozpoczyna samodzielne życie jako modelka i tancerka w kabarecie. Wkrótce poznaje bogatego przemysłowca Aleksego i rozpoczyna z nim romans. Dziewczyna nie wie, że Aleksy jest żonaty a upokorzony Dymitr postanawia się zemścić.
POLSKIE SMAKI
Niedziela, 23.03.2025, godz 14.00. Kino za Rogiem Jutrzenka
O psie, który jeździł koleją
2023, Polska, film dla dzieci, 93 min., 7+
reżyseria: Magdalena Nieć
Uroczy szczeniak Lampo gubi się podczas jazdy pociągiem, i od tej pory pociągi stają się jego domem, a podróże koleją – sposobem na życie. Już jako dorosły pies zostaje internetowym celebrytą, bo niemal każdy chce sobie z nim zrobić zdjęcie i wrzucić na media społecznościowe.
Podczas któregoś z przystanków w podróży natrafia na dziewczynkę, która postanawia dać mu prawdziwy dom. Zuzia, córka zawiadowcy stacji, mimo bardzo poważnej choroby serca jest radosnym i pogodnym dzieckiem, jednak bez operacji w USA lekarze nie dają jej szans na przeżycie.
Czy jej przyjaźń z Lampo pomoże rodzicom zebrać pieniądze na operację?
Niedziela, 23.03.2025, godz 16.00, Kino za Rogiem Jutrzenka
Wróbel
2024, Polska, komediodramat, 92 min., 16+
reżyseria: Tomasz Gąssowski
Remek Wróbel to listonosz i piłkarz miejscowej amatorskiej drużyny. Dobiega czterdziestki i wciąż wiedzie życie kawalera. Wieczorami grywa na gitarze i z pasją studiuje encyklopedię, ćwicząc swoją nadzwyczajną pamięć. Poza obrotnym, prowadzącym szemrane interesy przyjacielem Pedrem nie ma na świecie nikogo bliskiego. I dobrze mu z tym. Pewnego dnia wszystko się jednak zmienia – jego poukładane życie wywraca się do góry nogami, gdy niespodziewanie pojawia się w nim nowa, wygadana sąsiadka Marzenka i dziadek, którego do tej pory nie znał.
Ciepły, nostalgiczny film, z bardzo dobrą, nagrodzoną na festiwalu w Gdyni rolą Jacka Borusińskiego.
Niedziela, 23.03.2025, godz 18.00, Kino za Rogiem Jutrzenka
Drużyna A(A)
2024, komediodramat, 132 min., 16+
reżyseria: Daniel Jaroszek
Czwórka alkoholików, żeby uratować swój ośrodek terapeutyczny, podejmuje się przeszmuglowania przez całą Polskę dwóch cystern spirytusu. Dla własnego bezpieczeństwa porywają w trasę swojego terapeutę. Podróż okazuje się jednak bardziej niebezpieczna, niż się spodziewali, bo w ślad za nimi – a raczej za nielegalnie przewożonym alkoholem – podąża również bardzo groźna przeciwniczka. Czy Leszkowi, Wioli, Dominikowi, Karolinie i Wojtkowi uda się zakończyć misję, ale też nie ulec słabościom i nie przerwać terapii?
Więcej o marcowym repertuarze Kina Jutrzenka TUTAJ.
Cena biletu na kinowe seanse urodzinowe wynosi 15 zł, a na pokaz specjalny w Cafe pod Skrzydłami - 20 zł.