
Jelenia Góra
Romeo i Julia…
Czy dramat najsłynniejszych kochanków świata? A może historia, która od czasów Orfeusza i Eurydyki powtarza się w każdej kulturze? Dwoje młodych kochanków pochodzących z wrogich sobie rodów zapłaci za miłość śmiercią. Śmiercią, która pojedna walczące rodziny. Może jest to wartościowa ofiara? Jak dziś opowiadać o szekspirowskich kochankach? Przyjąłem perspektywę… rodzinnej traumy. Zarówno Romeo, jak i Julia pochodzą z domów pełnych przemocy. Dziedziczonej przemocy. Agresja jest łatwa, nienawiść jest łatwa, przemoc jeszcze łatwiejsza, a śmierć staje się pretekstem, by nienawiść eskalowała. Oboje kochankowie dobrze znają słabość swoich rodów – nienawiść! I oboje pragną być kochani. Nie chcą więcej przemocy, chcą miłości. Przypadek (jeśli istnieje w dramacie przypadek) popycha ich ku sobie na dorocznym balu Kapuletich. Romeo Monteki zakłada maskę i pod tym przebraniem uczestniczy w święcie. Poznaje tam Julię i natychmiast jak rażeni piorunem oboje młodzi zakochują się w sobie na śmierć i życie. Jednak los uczyni wszystko, aby ich miłość okazała się niemożliwa. Oboje popełniają samobójstwo. W dzisiejszym świecie tak wiele pisze się o i mówi o dzieciach popełniających samobójstwa. Z braku przyszłości? Z braku miłości? Z braku sensu i akceptacji? Co popycha młodzież do tego największego aktu desperacji? Opowiemy historię tragicznej miłości w sposób prosty, zrozumiały i wystarczająco współczesny, aby widz mógł poczuć swoje lęki, swoje pytania i swoje doświadczenia. Przepiękne tłumaczenie szekspirowskiego dramatu Alicji Bral jest soczyste, zrozumiałe i bardzo współczesne. Aktorzy rozsmakowani w mówieniu wierszem zabiorą nas w podróż do świata najwspanialszej miłosnej poezji.
Występują : Maria Adamska, Katarzyna Baran, Agata Darnowska, Małgorzata Osiej, Anna Ludwicka-Mania, Iwona Lach, Marta Kędziora-Nowaczek, Jakub Głukowski, Andrzej Kępiński, Robert Mania, Tomasz Marczyński, Tadeusz Wnuk
Zapraszamy w piątek i sobotę o godzinie 19.00 a w niedzielę o 18.00
Co jest grane w Filharmonii Dolnośląskiej im Ludomira Różyckiego w Jeleniej Górze?
W najbliższą niedzielę dyrektor Marek Wroniszewski zaprasza najmłodszych melomanów.
A w ramach współpracy ze Zdrojowym Teatrem Animacji im Bogdana Nauki wieczór z utworami Zbigniewa Wodeckiego,hołd złożony jednemu z największych mistrzów polskiej muzyki.
...a znaleźć można na stronie filharmonia.jgora.pl .
To będzie wyjątkowy cykl, trzech koncertów 'Stabat Mater” w kompozycji Giovanniego Battisty Pergolesiego.
Pergolesi, ciężko chory na gruźlicę, ukończył je na kilka tygodni przed śmiercią w wieku 26 lat. Choć żył krótko, jego 'Stabat Mater” stało się kamieniem milowym muzyki sakralnej. Oryginalnie napisane na dwa głosy żeńskie, smyczki i basso continuo, dziś często wykonywane jest z towarzyszeniem organów. Ta adaptacja podkreśla mistyczny charakter utworu, w którym dialog sopranu i altu odzwierciedla żal Matki Boskiej, a organy budują atmosferę powagi.
Historycy muzyki podkreślają, że siła dzieła tkwi w jego emocjonalnej przejrzystości.
Pergolesi odszedł od skomplikowanej polifonii na rzecz prostoty, która trafiała nie tylko do elit. Nic dziwnego, że już w XVIII wieku 'Stabat Mater” grano w całej Europie, a dziś uznaje się je za jedno z najczęściej nagrywanych i wykonywanych utworów religijnych w historii.
Wykonawcami będą znakomici artyści:
Magda Bigoś (sopran)
Marta Mokrzycka-Myrlak (alt)
Krzysztof Gotartowski (organy)
Program wzbogacą refleksje pasyjne w interpretacji Elżbiety Terlegi-Stachów.
Na wydarzenia zaprasza Marta Mokrzycka-Myrlak, śpiewaczka, pedagożka.
Wstęp wolny
Więcej informacji Kliknij tutaj
Szklarska Poręba
Na 4Peronie dziś o 18.00 otwarcie wystawy będącej hołdem dla jednego z najwybitniejszych fotografów działających na terenie Szklarskiej Poręby.
Jawor
Gmina Jawor razem z Przychodnią Rejonową mają ofertę na 16 dzień marca dla mieszkanek Jawora i powiatu jaworskiego. To 'Zdrówko! Boskie Jaworskie'.