Fundacja Dom Pokoju oraz Stowarzyszenie MEETINGPOINT MEMORY MESSIAEN serdecznie zapraszają na kolejne z cyklu spotkań dialogowych w Europa-Mieście. Odbędzie się ono w poniedziałek, 5 czerwca, w Domu Jakuba Bӧhme w Zgorzelcu i będzie poświęcone tożsamości pogranicza. Mówi Renata Burdosz z UM w Zgorzelcu.
Przed II wojną światową dzisiejszy Zgorzelec był wschodnią częścią saksońskiego miasta Gӧrlitz. Powojenny podział miasta, poprzez ustanowienie na rzece Nysie Łużyckiej granicy między Polską i Niemcami, był decyzją polityczną i został zapisany w traktatach pokojowych. Od tamtej pory, aż do wejścia Polski do strefy Schengen, Zgorzelec i Gӧrlitz dzieliła granica, a kontrole graniczne ograniczały swobodne przemieszczanie się pomiędzy miastami. Jakby na przekór tym decyzjom władze obu miast zdecydowały o proklamowaniu w 1998 roku Europa-Miasta Zgorzelec/Gӧrlitz, sygnalizując chęć przełamywania barier, zacieśniania współpracy i zbliżania się do siebie. Szlabany i punkty kontrolne zniknęły jednak dopiero w na przełomie 2007/2008 roku, wraz z wejściem Polski do Strefy Schengen. Rozpoczął się nowy okres w życiu obu miast, których mieszkańcy w końcu cieszą się swobodą przemieszczania się. Od tego momentu minęło już 16 lat. Jeszcze więcej, bo aż 25 lat, liczy sobie Europa-Miasto.
Obchodzony w tym roku jubileusz 25-lecia Europa-Miasta to dobry pretekst do rozmowy o nas, mieszkańcach polsko-niemieckiego pogranicza i Europa-Miasta oraz o naszej tożsamości.
Jaka jest tożsamość mieszkańców pogranicza? Jak wpływa na nią sąsiedztwo trzech krajów - Polski, Niemiec i Czech? Co dla mieszkańców oznacza nazwa “Europa - Miasto Zgorzelec - Görlitz”? – do rozmowy o tym i o innych aspektach międzynarodowego życia sąsiedzkiego, o plusach i minusach pogranicza, ale też o tym, kim się czujemy zapraszają Fundacja Dom Pokoju i stowarzyszenie MEETINGPOINT MEMORY MESSIAEN.
„Spotkanie będzie miało formę dialogu publicznego. Rozmowa, którą proponujemy, ma budować przestrzeń do zrozumienia innych, a nie przekonywania do swoich poglądów. – wyjaśnia Maja Zabokrzycka z Fundacji Dom Pokoju - Każda z osób uczestniczących w spotkaniu dialogowym będzie miała szansę podzielić się swoim punktem widzenia i zostać usłyszanym/ną w rozmowie”.
Poniedziałek, 5 czerwca, w godzinach od 17:00 do 19:30, w Domu Jakuba Boehme przy ul. Daszyńskiego 12 w Zgorzelcu.
W rozmowie pomagać nam będą, nie ingerując jednak w treść i nie sugerując kierunku panie Dorota Whitten i Maja Zabokrzycka z Fundacji Dom Pokoju.
Spotkanie będzie tłumaczone symultanicznie przez Martę Miatkowską.
Zgłoszenia przyjmowane są przez formularz: https://forms.gle/mifDpcLzzgxMswyM7