105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
18 czerwca 2024 - wtorek Imieniny: Marka, Elżbiety

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
18 czerwca 2024 - wtorek Imieniny: Marka, Elżbiety

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                   *** Szczecin - emisja DAB+ czasowo wstrzymana ***                  

Breaking News
18 czerwca 2024 - wtorek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1685619000

Poznaliśmy wyniki konkursu „Piękna Wieś Dolnośląska 2023”


Zakończyła się kolejna edycja konkursu „Piękna Wieś Dolnośląska” zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. W tym roku wsie na Dolnym Śląsku po raz piętnasty udowodniły, że nie tylko są miejscami pełnymi folkloru i tradycji, ale również potrafią wspólnie działać i dzielić się kreatywnością. Wyniki konkursu zaprezentował dziś podczas konferencji prasowej wicemarszałek Grzegorz Macko. 

- Celem konkursu było wytypowanie najciekawszych miejsc i atrakcji związanych z kulturą wiejską, promowanie dobrych praktyk, kultywowanie i wspieranie lokalnej tradycji, propagowanie działań oraz nawiązywanie więzi społecznych pomiędzy mieszkańcami – mówi wicemarszałek Grzegorz Macko. – Serdecznie gratuluję wszystkim laureatom, dziękuję wszystkim mieszkańcom i samorządowcom, którzy tak aktywnie działają na rzecz swoich małych ojczyzn – dodaje wicemarszałek.  

- Bardzo się cieszę, że komisja konkursowa zdecydowała się nagrodzić Sokołowsko tytułem „Najpiękniejsza Wieś Dolnośląska 2023”. Jako Burmistrz i jednocześnie mieszkaniec gminy Mieroszów czuję dumę, ponieważ jest to niezwykłe osiągnięcie poprzedzone wspaniałą aktywnością mieszkańców oraz ogromem pracy włożonym w upiększenie oblicza Sokołowska, zwanego przez wielu „Śląskim Davos” – komentuje Burmistrz Mieroszowa Andrzej Lipiński.

Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców w dwóch kategoriach: Najpiękniejsza Wieś, do tytułu której pretendowało dwunastu kandydatów oraz Najlepsze Przedsięwzięcie Odnowy Wsi, gdzie zgłosiło się aż szesnaście projektów.  W kategorii „Najpiękniejsza wieś” spośród dwunastu zgłoszonych wsi Komisja Konkursowa wybrała trzech laureatów konkursu:

I miejsce zajęła wieś Sokołowsko z Gminy Mieroszów

To szczególne urokliwy zakątek Polski leżący w samym sercu Sudetów Środkowych. Malownicze Sokołowsko to skarbnica zabytkowej zabudowy sanatoryjnej z przełomu XIX i XX wieku, której znaczna część podlega obecnie rewitalizacji finansowanej przez samorząd województwa. Cieszy się świetnie zorganizowaną ścieżką historyczną, która umożliwia w bardzo przyjemny sposób zapoznanie się z bogatymi dziejami samej miejscowości jak i jej okolicy oraz aktywną społecznością lokalną.

II miejsce zajęła wieś Biały Kościół z Gminy Strzelin

We wsi Biały Kościół znajduje się zabytkowy kościół wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków. Mieszkańcy sołectwa są niezwykle zaangażowani społecznie co przekłada się na dynamikę rozwoju wsi, w której prężnie działają cztery stowarzyszenia, funkcjonujące na rzecz rozwoju kultury i tradycji, sportu oraz rekreacji.

III miejsce zajmuje wieś Kłonice z Gminy Paszowice

Kłonice położone są na Pogórzu Kaczawskim w Sudetach w Parku Krajobrazowym Chełmy. Aktywizacja sołectwa rozpoczęła się w 2019 roku, kiedy to sołtyską została 21 – letnia kreatywna i pełna zaangażowania mieszkanka wsi, która obudziła w mieszkańcach wolę działania na rzecz małej ojczyny.

Ze względu na wyjątkowo wysoki poziom zdecydowano o przyznaniu dwóch pierwszych miejsc w kategorii „Najlepsze Przedsięwzięcie Odnowy Wsi”. W rezultacie ze zgłoszonych 16 projektów Komisja Konkursowa wybrała 4 najlepsze:

Najlepszym Przedsięwzięciem Odnowy Wsi w 2023 roku zostały projekty „Łączy nas Skora” zrealizowany w miejscowości Niedźwiedzice w Gminie Chojnów oraz „W Czerwonym Dworze każdy coś może!” w miejscowości Piława Dolna w Gminie Dzierżoniów.

W Niedźwiedzicach prowadzona jest edukacja w zakresie działań proekologicznych, propagowanie idei ochrony przyrody, postaw proekologicznych i prozdrowotnych wśród mieszkańców Doliny Skory jak i regionu legnickiego. Niedźwiedzice są wsią tematyczną – „Niedźwiedzice – Wieś Bociana”, skupiają się na przyrodzie i ekologii, dodatkowo edukując młodzież i integrując środowisko lokalne.

„Czerwony Dwór” w Piławie Dolnej Przestrzeń dworu służy mieszkańcom sołectwa, członkom stowarzyszeń i zespołów folklorystycznych, a także podopiecznym Fundacji "Pokolorujmy Szarość" i uczniom Niepublicznej Szkoły Przysposabiającej do Pracy "Bajeczne Wzgórza". W „Czerwonym Dworze” odbywają się liczne spotkania, zajęcia, warsztaty, koncerty oraz wystawy, ale największą wartością dodaną jest integracja dzieci, osób niepełnosprawnych oraz seniorów.

Laureatem II miejsca zostało „Zagospodarowanie otwartych przestrzeni na cele rekreacyjno – wypoczynkowe w miejscowości Krościna Wielka” w Gminie Prusice. Projekt zrealizowano w malowniczej miejscowości o pochodzeniu góralskim. Dzięki zaangażowaniu społeczności lokalnej powstało miejsce spotkań i rekreacji dla mieszkańców, które służy również do organizowania miejscowych wydarzeń.

III miejsce zajęło przedsięwzięcie „Skąd bierze się wełna” zrealizowane w miejscowości Karłów w Gminie Radków. Projekt miał na celu przywrócenie do funkcjonowania rozwiniętej przed laty produkcji rolniczej w Karłowie. Uczestnicy wydarzenia mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat kultury owczarskiej, zaprezentowano jak sposób w jaki przebiega strzyżenie owiec lub w jaki sposób można starymi metodami przerobić wełnę na przędzę

W pracach Komisji konkursowej udział wzięli: przedstawiciele Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego, Radna Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, przedstawiciel Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, Dolnośląskiej Izby Rolniczej, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.