105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
15 kwietnia 2024 - poniedziałek Imieniny: Ludwiny, Wacławy, Anastazji

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Radosław Bajor

Budzimy Przebojowo!

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
15 kwietnia 2024 - poniedziałek Imieniny: Ludwiny, Wacławy, Anastazji

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
15 kwietnia 2024 - poniedziałek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1684405680

Niedziela dla każdego w Zgorzelcu/Gӧrlitz


Obchodzony 21 maja Międzynarodowy Dzień Muzeów to świetna okazja, by zaplanować sobie wizytę w muzeum lub muzeach. Stałe i specjalne wystawy muzealne w sąsiednim Gӧrlitz będą tego dnia udostępniane bezpłatnie. Warto skorzystać z okazji.  A dla tych, którzy zamiast muzeów wolą ruch na świeżym powietrzu,  sportowo-rekreacyjny piknik majowy na skwerze im. Popiełuszki w Zgorzelcu. Można też połączyć te dwa wydarzenia…

Muzea zapraszają na Międzynarodowy Dzień Muzeów

Muzeum Przyrodnicze im. Senckenberga w Görlitz czeka na gości w godzinach od 10.00 do 17.00. Oprócz wyjątkowej stałej ekspozycji poświęconej przyrodzie regionu we wszystkich jej odmianach, zwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z dwiema bardzo ciekawymi wystawami specjalnymi – popularno-naukową "Życie wód gruntowych" i fotograficzną "Góry świata w obiektywie Karola Nienartowicza". Uwadze gości polecamy też relaks w muzealnym wiwarium, w otoczeniu zwierząt wodnych i nie tylko. Wstęp wolny!

Muzealne święto to także okazja, by odwiedzić placówki Zbiorów Historii i Kultury Miasta Gӧrlitz, gdzie od godziny 10.00 do godziny 18.00 czekają na gości gromadzone latami eksponaty z historii miasta i regionu oraz  stałe i specjalne wystawy:

·         w Domu Barokowym przy Neiβstraβe prezentacja mieszczańskiej kultury baroku, zbiory sztuki i nauki z ok. 1800 roku,

·         w Kaisertrutz przy Demianiplatz, na pięciu kondygnacjach średniowiecznego barbakanu zapoznać się można z dziejami miasta i regionu oraz różnymi dziedzinami sztuki. Obecnie można tam też obejrzeć wystawę czasową o sztuce grafiki „Über Druck. Zeitgenössische Druckgrafik aus Sachsen und der Lausitz”/O druku. Współczesna grafika drukarska z Saksonii i Łużyc/, na której do 20 sierpnia 2023 r. prezentowane są najważniejsze prace artystyczne z  ostatnich trzech dekad, autorstwa ponad 60 artystów.

            UWAGA! Dodatkowa oferta w ramach wystawy czasowej (w j. niemieckim):

                    godz. 15:00 - bezpłatne oprowadzenie po wystawie przez kuratorkę i historyczkę sztuki

            Silke Wagler (w j. niem.)

            warsztaty sitodruku na tekstyliacho pod okiem pedagożki muzealnej Marie Karutz.

            Udział bezpłatny, opłata za materiały 2,50 €.

 W wysokiej na 51 m wieży Reichenbach, eksponaty historyczne dotyczące średniowiecznej i wczesnonowożytnej obronności miasta Görlitz oraz pomieszczenia mieszkalne pozwalające zorientować się jak wyglądało życie mieszkańców wieży. Po pokonaniu 165 stopni prowadzących na szczyt, na gości czeka nagroda – panorama miasta.

      Wstęp wolny!

Więcej informacji o wystawach stałych na: https://www.goerlitzer-sammlungen.de/de/Polski.ht

Jedyna niedostępna tego dnia placówka muzealna to Muzeum Śląskie, gdzie trwa właśnie remont. 

Piknik majowy sportowo-rekreacyjny

Spragnionych ruchu na świeżym powietrza i tych którzy wizyty w muzeach odbędą już rano zapraszamy na skwer im. ks. Jerzego Popiełuszki w Zgorzelcu, gdzie od 14.00 do 18.00 trwać będzie pełen atrakcji piknik sportowo-rekreacyjny. W programie pokazy sportowe, pokazy sportów walki, tory przeszkód dla dużych i małych, ścianka wspinaczkowa, joga na trawie, gry i zabawy dla dzieci, warsztaty plastyczne, zabawy i gry historyczne i wiele innych. Nadwątlone siły wzmocnicie upieczonymi nad ogniskiem kiełbaskami.