105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
14 lipca 2024 - niedziela Imieniny: Ulryka, Bonawentury, Kamila

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
14 lipca 2024 - niedziela Imieniny: Ulryka, Bonawentury, Kamila

!!! Słuchasz nas online i dziś tylko cisza? Przeczytaj koniecznie artykuł niżej !!!                  

Breaking News
14 lipca 2024 - niedziela | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1676029800

Rusza nabór do programu „Mały strażak”


Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu ogłosił 10 lutego nabór wniosków do programu „Mały strażak”.  Ponad 10 milionów złotych dla strażaków ochotników województwa dolnośląskiego O pieniądze mogą się starać jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z woj. dolnośląskiego. Kwota pojedynczej dotacji wyniesie do 20 tys. zł. Wnioski można składać do 28 kwietnia.

Otrzymane środki jednostki mogą wydać na zakup drobnego sprzętu m. in.: detektorów do pomiaru stężeń tlenku węgla czy metanu, prądownice, sprzęt do oznakowania/zabezpieczania miejsca akcji, sprzęt Ochrony Układu Oddechowego (OUO) i butle z powietrzem oraz wyposażenie osobiste: hełmy czy ubrania specjalne. To tylko niektóre z nowych elementów wyposażenia Ochotniczych Straży Pożarnych, które są kupowane dzięki dotacjom z programu.

- Strażacy działają na pierwszej linii walki z zagrożeniami dla życia ludzkiego i w sytuacjach niebezpiecznych dla przyrody np. podczas katastrof naturalnych: powodzi czy silnych wiatrów.  Skutki pożaru czy innych katastrof o dużym zasięgu są odczuwalne dla środowiska przyrodniczego przez wiele lat. Konieczne jest doposażenie jednostek OSP zarówno w sprzęt, który ulega zużyciu, ochronę indywidualną dla każdego ochotnika, jak i pojazdy. Stąd nasze programy dedykowane właśnie dla Ochotniczych Straży Pożarnych – mówi Łukasz Kasztelowicz prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

 - Ogromnie cieszy nas fakt, że to już kolejna edycja programu „Mały Strażak”. Dla nas strażaków, jest to niezwykle istotne, że możemy liczyć na tak duże wsparcie od Funduszy. Dobrze wyposażone jednostki OSP znacząco przyczyniają się do utrzymania oraz podnoszenia poziomu bezpieczeństwa mieszkańców naszego województwa – powiedział nadbryg. Marek Kamiński, dolnośląski komendant wojewódzki PSP.

 W tym roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekażą łącznie 10,4 mln złotych  na nowe elementy wyposażenia Ochotniczych Straży Pożarnych. Wrocławski Fundusz przeznaczył dla dolnośląskich OSP 9,4  mln złotych, 1 mln złotych przekazał NFOŚiGW.

Program „Mały strażak” każdego roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Tylko w czasie ubiegłorocznego naboru WFOŚiGW we Wrocławiu wsparł 548 jednostek OSP na Dolnym Śląsku na łączną kwotę 7 mln zł.